Antykoncepcja

Antykoncepcja bez tabu

Rozmowa z doktorem Piotrem Marianowskim

Jeszcze do niedawna najpopularniejszą metodą zapobiegania ciąży w Polsce była antykoncepcja barierowa, przede wszystkim prezerwatywy. Jednak wielu specjalistów zwraca dziś uwagę na korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania antykoncepcji hormonalnej. O tym, jak wpływa ona na kobiecy organizm, czy rzeczywiście powoduje tycie i obniża libido, jakie przynosi korzyści, rozmawiamy ze specjalistą ginekologiem-położnikiem, dr n. med. Piotrem Marianowskim.

Czym się kierować przy wyborze antykoncepcji?

Podstawowym i głównym zadaniem antykoncepcji jest zapobieganie ciąży. Obecnie mamy do wyboru kilka metod, które różnią się m.in. wygodą stosowania. Co istotne, nie zawsze te najpopularniejsze, najchętniej wybierane okazują się najlepsze. Czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę to skuteczność, bezpieczeństwo, dostępność, odwracalność oraz akceptacja danej metody.

Najważniejszym, czym para powinna się kierować, jest skuteczność antykoncepcji. Jeżeli ma ona dać efekt taki, że nie będziemy się stresowali, czy kobieta jest w ciąży czy nie, to ta skuteczność jest najważniejszym parametrem przy wyborze metody. Skuteczność antykoncepcji wyznacza się według wskaźnika Pearla. Przelicza się go w dość skomplikowany sposób, ale najprościej można powiedzieć, że jest to ilość ciąż przy danej metodzie stosowanej przez sto kobiet przez rok. Im wyższy jest wskaźnik Pearla, tym więcej ciąż pojawiło się w tej grupie stu kobiet. Jako że wskaźnik jest w procentach, to jest to np. 13% dla prezerwatywy – wyjaśnia doktor Piotr Marianowski.

Jaka metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza?

Zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i krążki dopochwowe czy wkładki domaciczne wykazują bardzo wysoką skuteczność według wspomnianego wskaźnika Pearla. Jednak na maksymalną ochronę przed ciążą możemy liczyć wyłącznie wtedy, gdy są one właściwie stosowane. Już jedna pominięta tabletka niesie ze sobą ryzyko zmniejszonej skuteczności antykoncepcji.

Najskuteczniejsze jest to, co jest poza naszą wolą – coś, co w naszym ciele jest i nie wypadnie. Zatem największą skuteczność we wszystkich tabelach, we wszystkich doniesieniach, ma implant podskórny, który uwalnia cyklicznie przez 3 lata niewielką ilość hormonu wpływającego na endometrium. Ani nie wypadnie, ani go nie wydrapiemy, co najwyżej możemy założyć go źle, ale złe założenie nie powoduje braku wchłaniania, tylko sprawia, że trochę przeszkadza i trzeba go zmodyfikować. Ponadto wiemy, że on jest pod skórą, że go używamy – mówi doktor Piotr Marianowski.

Czy paracetamol obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Wiele leków dostępnych bez recepty nie wpływa w żaden sposób na skuteczność zapobiegania ciąży przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej. Dotyczy to m.in. popularnych leków stosowanych w przebiegu grypy. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku leku uznawanego powszechnie za bezpieczny dla organizmu – paracetamolu. Oczywiście nie oznacza to, iż kobieta przyjmująca tabletki antykoncepcyjne jest skazana np. na ból głowy i nie może przyjąć żadnego leku.

Paracetamol w małych dawkach nie powinien mieć żadnego wpływu na antykoncepcję. Jeśli jednak te dawki przekraczamy, może mieć wpływ poprzez przejście przez wątrobę. Z tym paracetamolem w dużych dawkach należałoby uważać – przestrzega doktor Marianowski.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Antykoncepcja po porodzie. Fakty i mity

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *