Gonadotropina kosmówkowa (beta hCG): hormon, który uszczęśliwi niepłodną kobietę

BADANIA HORMONÓW WE KRWI

 

Ma on zaszczyt poinformować kobietę o procesie, jaki zachodzi w jej organizmie, a mianowicie o wczesnej ciąży.

Pierwsze badanie beta hCG pozwoli ci określić, czy jesteś w ciąży i który to jej tydzień. Nie jest jednak wskaźnikiem prawidłowego rozwoju zarodka. Aby sprawdzić, czy wszystko przebiega pomyślnie, dobrze jest powtórzyć test po 48 – 72 godzinach i porównać oba wyniki. W pierwszych tygodniach ciąży, czyli właśnie wtedy, gdy zwykle wykonujemy to badanie, przyrost powinien wynosić:

  • 66% w ciągu 48 godzin w przedziale do 1 200 mIU/ml
  • 114% w ciągu 72 godzin w przedziale do 1 200 mIU/ml
  • podwojenie w ciągu 96 godzin w przedziale 1 200 – 6 000 mIU/ml
  • w późniejszej ciąży przyrost może być jeszcze niższy

Warto pamiętać, że poziom hCG osiąga szczyt około 10 tygodnia ciąży i późniejszy jego spadek jest jak najbardziej prawidłowy.


Co to jest gonadotropina kosmówkowa?


Beta hCG jest najpierw wydzielana przez komórki trofoblastyczne płodu, a następnie przez komórki łożyska. Zapobiega degeneracji ciałka żółtego. Obecność gonadotropiny hCG w moczu lub krwi kobiety jest wykorzystywana w testach ciążowych.


Kiedy wykonać badanie hCG


Badanie przeprowadza się w celu stwierdzenia ciąży. Ocenę hCG wykonuje się w celu różnicowania stanów ostrego brzucha oraz ciąży pozamacicznej. Badania gonadotropiny kosmówkowej są przydatne w badaniach prenatalnych zespołu Downa.


Jak przygotować się do badania


Badanie wykonuje się na podstawie pobranej od pacjenta niewielkiej ilości krwi do probówki próżniowej. Materiał pobierany jest zazwyczaj z żył najlepiej widocznych i zlokalizowanych w dole łokciowym, u dzieci natomiast stosuje się niewielkie nacięcie nożem lekarskim (lancetem) na skórze w celu wywołania niewielkiego krwawienia. Otrzymaną próbkę wysyła się do analizy.

Gonadotropinę kosmówkową można wykryć za pomocą testu ciążowego, który można kupić w aptece. Test najlepiej wykonać rano, kiedy stężenie gonadotropin jest największe, nie należy spożywać przed badaniem płynów. Metody przeprowadzenia testu są różne i zależą od producenta. Na testerze należy umieścić niewielką ilość moczu, a następnie oczekiwać na wynik.


Poziom hCG


Wyniki prawidłowe zależą czasu trwania ciąży. Poniżej przedstawione zestawienie poziomu hCG w poszczególnych okresach ciąży:                   

  • 3 tydzień ciąży: 5-50 mIU/ml,
  • 4 tydzień ciąży: 5-426 mIU/ml,
  • 5 tydzień ciąży: 18-7340 mIU/ml,
  • 6 tydzień ciąży: 1080-56500 mIU/ml,
  • 7-8 tygodnie ciąży: 7650-229000 mIU/ml,Podejrzyj zmiany
  • 9-12 tygodnie ciąży: 25700-288000 mIU/ml,
  • 13-16 tygodnie ciąży: 13300-254000 mIU/ml,
  • 17-24 tygodnie ciąży: 4060-165400 mIU/ml,
  • 25-40 tygodnie ciąży: 3640-117000 mIU/ml,
  • Kobiety w trakcie menopauzy: <9.5 mIU/ml.


Dla przypomnienia – poziom hCG powinien się podwajać co 48-72 godziny do 9-12 tygodnia ciąży, a następnie (po osiągnięciu szczytu w 10 tyg. ciąży) powinien spadać. Na wynik ma wpływ wybór metody oznaczania, dlatego niezwykle ważna jest prawidłowa interpretacja przez lekarza.

Sprawdź czy jesteś w ciąży


Interpretacja wyniku


  • <5 mIU/ml – brak ciąży

Podwyższony poziom:

  • Powyżej 25mIU/ml – rozpoznanie ciąży we wczesnym stadium
  • może świadczyć o mnogiej ciąży
  • znacznie podwyższony poziom hCG, może wskazywać na obecność w organizmie zaśniada groniastego,
  • rak jajnika,
  • rak jądra
  • Niski poziom hCG u kobiet ciężarnych może wskazywać na:
  • ciążę pozamaciczną
  • obumarcie płodu.

Przeczytaj również:

Gdy wysoka Beta nie zawsze oznacza ciążę…     

WAŻNE:  Cykl owulacyjny przebiega w kilku fazach:

– Menstruacja – krwawienie miesięczne jest pierwszym etapem cyklu owulacyjnego i wyznacza jego początek. Jest ono wynikiem złuszczania się nabrzmiałej i rozrośniętej w ostatniej fazie cyklu (fazie lutealnej) błony śluzowej macicy.

– Faza pęcherzykowa (folikularna) trwa około 14 dni. W tym czasie intensywnie narasta, dopiero co złuszczony w menstruacji, nabłonek błony śluzowej macicy. Następuje także wzrost i dojrzewanie pęcherzyków. Ostatecznie dojrzewa tylko jeden z nich, który uwalnia komórkę jajową (oocyt). Reszta pobudzonych pęcherzyków przestaje się rozwijać.

– Faza owulacyjna (owulacja) trwa 24 godziny. To początek twoich dni płodnych. Dojrzały pęcherzyk pęka i uwalnia komórkę jajową. Komórka jajowa migruje do jajowodu i czeka na zapłodnienie. Jeśli jajeczko nie zostanie zapłodnione w ciągu kolejnych 12-24 godzin, obumiera.

– Faza lutealna (zwana również fazą ciałka żółtego) trwa 14 dni. Jest to czas pomiędzy uwolnieniem się komórki jajowej a rozpoczęciem kolejnej miesiączki. W tym czasie, pod wpływem hormonu luteinizującego, pozostałości pęcherzyka przekształcają się w ciałko żółte. Jest ono odpowiedzialne za produkcję progesteronu przygotowującego śluzówkę macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej. Stąd też progesteron zwany jest hormonem ciałka żółtego. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, ciałko żółte powoli zanika i obniża się poziom produkowanych przez nie hormonów. Spadek stężenia progesteronu, ok. 28 dnia cyklu, powoduje złuszczanie się niepotrzebnej już błony śluzowej, czyli menstruację.

Badanie hormonów płciowych to badanie krwi które pozwala sprawdzić stężenie poszczególnych hormonów.  Diagnostyka wymaga takiego badania, gdyż oznaczanie poziomu hormonów płciowych pozwala na określenie, czy to nie zaburzenia hormonalne wywołują problemy z zajściem w ciążę. Badanie hormonalne jest także wykonywane u kobiet z zaburzeniami miesiączkowania.

Badanie poziomu hormonów pozwala na wykrycie zaburzeń, takich jak:

  • niewydolność przysadki,
  • obniżona rezerwa jajnikowa,
  • zespół PCO.

Kiedy wykonać badania hormonów płciowych?

W zależności od dnia cyklu miesiączkowego, poziom hormonów u kobiet jest różny. W związku z tym ,badania należy wykonać w każdej fazie cyklu. Tak wykonane oznaczenia dają pełny obraz zmian hormonalnym w cyklu miesiączkowym.

Pierwsze badania, czyli te w fazie folikularnej, najlepiej wykonać między 3. a 5. dniem cyklu, a kolejne, które wypadają w trakcie owulacji, między 12-14 dnia cyklu (przy 28-dniowym cyklu) lub na 12-14 dni przed spodziewaną miesiączką (w pozostałych przypadkach). Oznaczenia w fazie lutealnej przeprowadza się zazwyczaj ok. 21 dnia cyklu.

Należy pamiętać, iż:

1)  zakres normy różni się w zależności od laboratorium! 

2) przed pobraniem krwi, należy powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, ponieważ mogą mieć wpływ na wyniki badań.