Badanie nasienia teraz na NFZ

Długo oczekiwane równouprawnienie pomału zostaje wprowadzone również w Narodowym Funduszu Zdrowia. Lekarze mogą już kierować mężczyzn na bezpłatne badanie nasienia, które jest jednym z pierwszych i najważniejszych badań w diagnostyce leczenia niepłodności.

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) ogłosił, że lekarze mogą kierować mężczyzn na bezpłatne badanie nasienia. Chociaż w praktyce badanie to jest dostępne od 1 stycznia 2024 roku to  NFZ zwiększył jego finansowanie, aby zapewnić równy dostęp do diagnostyki dla mężczyzn i kobiet.

Niepłodność męska 

Zgodnie z najnowszymi danymi, czynnik męski odpowiada nawet za połowę problemów z uzyskaniem ciąży. Mężczyźni mają coraz gorszą jakość nasienia, a tym samym ich płodność spada. Wśród najczęstszych czynników, które mogą mieć wpływ na znaczne obniżenie parametrów męskiej spermy wymienia się niezdrowy styl życia, zbyt mało aktywności fizycznej, zanieczyszczenie środowiska, smog czy wszechobecne pestycydy w żywności. 

Badanie nasienia

W sytuacji kiedy para nie może zajść w ciążę lekarz w pierwszej kolejności kieruje partnera na tzw. spermiogram, który obecnie jest wykonywany  rutynowo u każdego pacjenta w klinice leczenia niepłodności.  Badanie jest proste i szybkie a personel klinik robi wszystko, aby pacjent czuł komfortowo.

Dla kogo bezpłatne badanie nasienia?

Bezpłatne badanie na NFZ jest dostępne dla pełnoletnich mężczyzn, którzy spełniają następujące kryteria:

  • Przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starali się o ciążę z partnerką młodszą niż 35 lat.
  • Przez co najmniej 6 miesięcy bezskutecznie starali się o ciążę z partnerką starszą niż 35 lat.
  • Mają zdiagnozowaną niepłodność męską (N46 według ICD-10).
  • Ich partnerka została zakwalifikowana do inseminacji domacicznej.

Jak przygotować się do badania nasienia?

Aby wyniki seminogramu były jak najbardziej miarodajne, pacjenci powinni przestrzegać kilku zasad przed badaniem. Lekarze zalecają zachowanie zalecanej abstynencji seksualnej – optymalnie jest wstrzymać się od seksu na 2 do 5 dni przed badaniem. Nie zaleca się przychodzić do kliniki z infekcją. Dzień przed badaniem należy powstrzymać się od stosowania jakichkolwiek używek, w tym nie można pić alkoholu. Wszelkie przyjmowane lekarstwa należy omówić z lekarzem kierującym na badanie.

Badanie nasienia określa podstawowe parametry spermy takie jak: objętość, lepkość ejakulatu, czas upłynnienia, pH, wygląd nasienia, liczba plemników, ich ruchliwość oraz potencjalna aglutynacja.

Badanie nasienia może być zlecone przez lekarzy różnych specjalności. Wśród nich znajdują się specjaliści udzielających porad w:

  • poradniach położniczo-ginekologicznych,
  • poradniach urologicznych,
  • poradniach endokrynologicznych,
  • poradniach andrologicznych,
  • poradniach leczenia niepłodności oraz planowania rodziny i rozrodczości.

Specjaliści interpretują wyniki badania i planują dalsze kroki diagnostyczno-terapeutyczne.

– Seminogram jest podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce niepłodności męskiej, która powinna się rozpocząć równolegle z diagnostyką kobiety. Dostarcza wielu istotnych informacji, dzięki którym można ocenić płodność mężczyzny i szansę na naturalne poczęcie dziecka – mówi lek. Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ.

Znaczenie wyników badania, a dalsze leczenie

Badanie nasienia stanowi istotną informację dla lekarzy, pozwalającą  na całościowe podejście do diagnostyki niepłodności. Możliwość skierowania mężczyzn na seminogram bez ponoszenia przez nich kosztów zwiększa szanse na szybsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, co może znacząco poprawić skuteczność starań o dziecko.

Dlatego tak ważne jest informowanie pacjentów o dostępnych możliwościach i korzyściach płynących z tej diagnostyki.

 

Źródło: NFZ

 

Kwalifikacja do in vitro – wszystko, co musisz wiedzieć

 

 

 

 


Agata Panas - dziennikarka, specjalistka ds. PR i wideo oraz copywriter. Specjalizuje się w tematach związanych z niepłodnością oraz zdrowiem kobiety m.in. ciąży. Współpracuje z wieloma klinikami leczenia niepłodności, m.in. z kliniką InviMed. Jako Social Media Menager prowadzi profile poświęcone leczeniu niepłodności w języku angielskim oraz niemieckim. Dodatkowo realizuje webinary prowadzone w języku niemieckim z ekspertami ds. niepłodności z całego świata. Email: kontakt@linkmedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *