Współpraca płatna

Kwalifikacja do in vitro – wszystko, co musisz wiedzieć

Niepłodność jest problemem cywilizacyjnym. Obecnie szacuje się, że co szósta para może mieć problem z zajściem w ciążę. Diagnostykę i leczenie niepłodności należy wdrożyć, gdy pomimo regularnego współżycia przez rok, nie udało się uzyskać ciąży. Jeżeli kobieta ma powyżej 35 lat, diagnostykę należy rozpocząć po 6 miesiącach bezowocnych starań. W przypadku pań po 40 r.ż. zaleca się wizytę u specjalisty na początku starań.

Co warto podkreślić – pierwsza wizyta w specjalistycznej klinice leczenia niepłodności nie musi od razu oznaczać kwalifikacji do procedury in vitro. Jednak nie ma innej, skuteczniejszej metody leczenia niepłodności niż procedura in vitro.

Jakie są wskazania do zastosowania procedury in vitro? Na czym ona polega? Dowiesz się z dalszej lektury tekstu.

Co to jest in vitro?

W najprostszych słowach, in vitro (IVF) to metoda wspomaganego rozrodu, polegająca na połączeniu komórki jajowej pacjentki i plemnika jej partnera w warunkach laboratoryjnych. Procedura in vitro trwa najczęściej jeden lub dwa cykle i składa się z kilku etapów – stymulacji hormonalnej kobiety, następnie pobraniu komórek jajowych w znieczuleniu ogólnym i hodowli powstałych zarodków, aż w końcu transferu zarodka do jamy macicy.

Kolejnym, niezwykle istotnym momentem jest sprawdzenie, czy transfer zarodka się powiódł. Kobieta musi wykonać badanie poziomu hormonu betaHCG z krwi. Dodatni wynik oznacza, że transfer się udał. Jeżeli pacjentka jest w ciąży, para może umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa, który na obrazie USG potwierdzi ciążę.

Wskazania do zastosowania procedury in vitro

Kwalifikację do procedury in vitro zawsze przeprowadza lekarz. Jednak to do pary należy ostateczna decyzja o podjęciu leczenia.

Specjalista podczas pierwszej wizyty w klinice ocenia nie tylko całą historię medyczną pacjentów, która związana jest ze staraniami o potomstwo, ale bierze pod ocenę również styl życia pary. Na tej podstawie lekarz jest w stanie zaproponować parze indywidualną ścieżkę leczenia i przedstawia kolejne kroki postępowania.

Istnieje jednak szereg kluczowych wskazań do zastosowania procedury in vitro. Są to:

  • niedrożność jajowodów (nieodwracalne uszkodzenie), brak jajowodów;
  • umiarkowana i zaawansowana endometrioza III i IV st.;
  • ciężki czynnik męski (ciężka oligoasthenozoospermia, kryptozoospermia lub azoospermia przy zachowanej spermatogenezie);
  • brak sukcesów w innych metodach leczenia niepłodności przy:

– obniżonych parametrach nasienia
– zaburzeniach owulacji
– endometriozie I i II st.
– czynniku jajowodowym
– niepłodności idiopatycznej.

 

Dodatkowo u płodnych par wskazaniem do pozaustrojowego zapłodnienia są:

  • odroczona płodność ze wskazań lekarskich (oncofertility, postępujące niszczenie jajników);
  • nosicielstwo wad genetycznych przez jednego z partnerów powodujących ciężkie, nieodwracalne wady lub choroby u potomstwa;
  • nosicielstwo chorób wirusowych u partnera.

Najważniejsze jest indywidualne podejście

Choć wydawać by się mogło, że sama procedura in vitro i jej poszczególne etapy wyglądają podobnie dla wszystkich par, nie zawsze tak jest – zaznacza dr n. med. Jarosław Janeczko z Grupy Parens. Każda z nich doświadcza innego rodzaju przeszkód w spełnieniu marzeń o rodzicielstwie. Najważniejszym etapem jest diagnostyka i znalezienie przyczyny niepłodności, a następnie wyleczenie tej przyczyny. Tym samym, należy zapewnić pacjentom indywidualny tok diagnostyki i leczenia. – dodaje na podstawie wielu lat swoje praktyki.

Co za tym idzie, pacjentom należy zapewnić konkretne kroki podczas leczenia i diagnostyki – leki, zabiegi, badania, a przede wszystkim czas, po którym uda się zajść w ciążę jest różny dla każdej pary. Nie wolno się więc porównywać! Choć wsparcie osób, które zmagają się z podobnym problem jest potrzebne i bezcenne.

W Grupie Parens stawiamy więc na holistyczne i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zdajemy sobie sprawę, jak różne historie przynosi ze sobą do gabinetu każda osoba. Jesteśmy po to, by pomagać wszystkim parom, które marzą o potomstwie. Zapraszamy do naszych klinik w Krakowie, Rzeszowie i Opolu.

Kontakt do placówek i więcej informacji na parens.pl

 

Opracowanie merytoryczne: dr n.med. Jarosław Janeczko
specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, właściciel i założyciel Grupy Parens

 

Współpraca płatna

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *