Bezpłodność

Bezpłodność – stan, w którym niemożliwe jest posiadanie biologicznego potomstwa. Bezpłodności nie można leczyć, gdyż – w przeciwieństwie do niepłodności – jest nieodwracalna.

Bezpłodność a niepłodność

W powszechnej opinii bezpłodność i niepłodność są bardzo często mylone albo nieświadomie używane wymiennie jako synonimy. Tymczasem różnica między bezpłodnością a płodnością jest zasadnicza.

Niepłodność to czasowa, chwilowa niemożność spłodzenia dziecka. Stan ten można na wiele sposobów leczyć, w zależności od przyczyny trudności z zajściem w ciążę. Przy czym odwracalność, a tym samym leczenie niepłodności, jest uwarunkowane wieloma czynnikami, takimi jak m.in.: stan zdrowotny partnerów, wiek, diagnostyka, powód niepłodności. Niektóre pary już po kilku miesiącach leczenia spodziewają się dziecka, inne walczą z niepłodnością latami. Powodzenie leczenia w dużej mierze zależy od właściwego zdiagnozowania problemu z zajściem w ciążę.

 Przeczytaj także: Niepłodność – realne ograniczenie w zostaniu rodzicem

Warto wspomnieć, że niepłodność jest uznawana przez światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę cywilizacyjną.

Bezpłodność to trwała niezdolność do spłodzenia potomstwa. Jest to stan nieodwracalny, para która jest bezpłodna nie jest w stanie posiadać biologicznie wspólnego potomstwa.


NIEPŁODNOŚĆ W LICZBACH:

  • 1,5 miliona polskich par dotyka co roku niepłodność.
  • Na całym świecie z problemem niepłodności zmaga się od 10 do 18% społeczeństwa.
  • Wśród przyczyn niepłodności 30% to czynnik damski, 30% czynnik męski a kolejne 30% to niepłodność idiopatyczna (powód niepłodności nieznany) lub problemy z zajściem w ciążę dotyczy obojga partnerów.

Przyczyny bezpłodności

Bezpłodność zazwyczaj spowodowana jest brakiem narządów płciowych lub ich niedostatecznym rozwinięciem: usunięciem jajników, macicy, jądra, nasieniowodów.

Kobieta może stać się bezpłodna także na skutek przedwczesnej menopauzy.

Przyczyna bezpłodności leży często w uszkodzeniu narządów rodnych w wyniku wypadku bądź urazów mechanicznych, a także źle przeprowadzonych operacji bądź zaburzeń genetycznych.

Warto także pamiętać, że niektóre choroby zakaźne wieku dziecięcego mogą mieć wpływ na płodność dorosłego mężczyzny, np. świnka. W przypadku mężczyzn do bezpłodności mogą prowadzić wady wrodzone jąder, prostaty, prącia, nasieniowodów.

Czy bezpłodność można wyleczyć?

Obecny stan medycyny nie pozwala leczyć bezpłodności. Jest to stan nieuleczalny i trwały. Bezpłodna para ma szansę na dziecko tylko w wyniku adopcji bądź skorzystania z zapłodnienia metodą in vitro i skorzystania z nasienia dawcy (w przypadku bezpłodności spowodowanej czynnikiem męskim). Uleczalność jest głównym czynnikiem, który różni niepłodność od bezpłodności. Niepłodność – określona przez WHO jako choroba cywilizacyjna – jest uleczalna. Czasem wystarczy monitoring cyklu, zmiana trybu życia, w tym głównie diety. W niektórych przypadkach pomocna jest suplementacja, np. do poprawy jakości męskiego nasienia. Czasem niezbędna jest operacja, np. 

POLECAMY TAKŻE:

„Wyluzujcie” – słowo, którego nie cierpią wszystkie pary starające się dziecko

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl