Dofinansowanie in vitro w Jeleniej Górze

Będzie dofinansowanie in vitro w Jeleniej Górze? Pojawił się projekt uchwały!

Jelenia Góra będzie wspierać niepłodne pary w staraniach o upragnione potomstwo! W budżecie miasta ma znaleźć się 50 tys. zł przeznaczone na refundację kosztów leczenia. Program dofinansowania in vitro w Jeleniej Górze to odpowiedź na potrzeby mieszkańców, dla których szansa na ciążę wiąże się z kosztami, na które nie mogą sobie pozwolić.

Dofinansowanie in vitro w Jeleniej Górze

Podczas konferencji 16 lutego 2022 r. prezydent Miasta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak poinformował media o zgłoszeniu do Rady Miasta projektu uchwały dotyczącej leczenia niepłodności oraz zapłodnień in vitro dla mieszkańców na lata 2022-2025.

Na dofinansowanie in vitro w Jeleniej Górze przewidziano budżet w wysokości 50 tys. zł. Środki te mają zostać przeznaczone na leczenie niepłodności dla 5 rodzin. Program obejmie refundację nie tylko procedury zapłodnienia pozaustrojowego, ale też innych kosztów ponoszonych przez starające się o dziecko pary.

Bardzo potrzebna inicjatywa

Głosy o potrzebie wsparcia mieszkańców Jeleniej Góry w leczeniu niepłodności pojawiały się już od kilku lat. Jednak w roku 2021 r. stały się szczególnie intensywne. W inicjatywach obywatelskich powoływano się na przykłady innych miast, m.in. Wrocławia, Mysłowic, Tarnowa Podgórnego i Świdnicy, które już mają lub będą miały w 2022 r. swój program dofinansowania leczenia niepłodności.

Programy funkcjonują w miastach i gminach mniejszych niż Jelenia Góry, dlatego jestem przekonany, że także nasze miasto stać na finansowanie tego typu zabiegów. Zwłaszcza, że od lat mierzymy się z dużym problemem demograficznym. Wyliczenia samorządów, w których funkcjonują programy walki z niepłodnością oraz WHO pokazują, że ten problem może dotyczyć nawet 3 tysięcy mieszkańców naszego miasta – napisał na swoim blogu poseł Robert Obaz

Poseł porównał też wyniki działającego w Polsce od 2013 do 2016 roku rządowego programu dofinansowania in vitro z wprowadzonym w 2016 r. przez rząd PiS programu naprotechnologii. Pierwszy z nich zaowocował przyjściem na świat ponad 21 tysięcy dzieci. Drugi – zaledwie 70.

Pierwsze środki mają zostać rozdysponowane już w 2022 r. Zapewne wkrótce poznamy szczegóły oraz warunki, które muszą spełniać pary chcące skorzystać z dofinansowania in vitro w Jeleniej Górze. Miasto będzie też musiało wybrać realizatora – klinikę lub szpital – który będzie odpowiedzialny m.in. za kwalifikację pacjentów.

 

Źródło: https://jeleniagora.naszemiasto.pl/miasto-jelenia-gora-bedzie-wspieralo-i-finansowalo-leczenie/ar/c14-8682445 ; https://24jgora.pl/artykul/jak-walczyc-z-problemem/1190457 ; https://www.jelonka.com/miejskie-dofinansowanie-do-in-vitro-97797

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

In vitro? Nie tak szybko! Jednoznaczne i pośrednie wskazania do IVF

In vitro? Nie tak szybko! Jednoznaczne i pośrednie wskazania do IVF

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.