Starania o ciążę a niepłodność

Chcesz leczyć niepłodność? Zrób to, a przyspieszysz efekt

Leczenie niepłodności to nie tylko leczenie układu rozrodczego. Na początku należy sprawdzić także, w jakiej kondycji jest cały organizm – potrzebne jest więc wykonanie badań profilaktycznych oraz szczegółowa diagnostyka chorób, często niezwiązanych wprost z płodnością. Na płodność i niepłodność wpływ ma również  styl życia – zwłaszcza to, jak się się para odżywia, czy dostarcza wszystkich potrzebnych witamin i minerałów, a także czy nie pracuje w warunkach, które mogą być przyczyną problemów, np. z jakością plemników. Podpowiadamy, co zrobić, aby starania o ciążę były skuteczne.

Co wpływa na płodność?

Na płodność wpływa bardzo wiele czynników – a jak pokazują badania, na jakość nasienia może mieć wpływ nawet ponad 100 zewnętrznych i wewnętrznych “okoliczności”. Dlatego lekarz na początku terapii i diagnostyki niepłodności powinien przeprowadzić z pacjentami bardzo dokładny wywiad medyczny weryfikujący przebyte choroby, ewentualne dolegliwości, przyjmowane leki, jak również to, czy para jest pod opieką specjalistycznej poradni. Niech nie złości was pytanie, o używki czy to, co macie w codziennym menu – nie są to nic nieznaczące pytania, ale bardzo istotny czynnik wpływający na to, jak szybko uda Wam się zajść w ciążę.

Jeżeli para chce leczyć niepłodność, musi zdać szczegółowy raport ze swojego ogólnego stanu zdrowia. Wyznać zdrowotne “grzechy” i “grzeszki” jak na spowiedzi. Należy bowiem pamiętać, że w następstwie podejmowanej terapii, celem jest uzyskanie ciąży, a jeśli do niej dojdzie, wówczas szczegółowa diagnostyka w kierunku innych chorób jest wykluczona.

Dlatego gdy pojawiają się wątpliwości związane ze zdrowiem, podejrzenie chorób i wad niezwiązanych bezpośrednio z układem rozrodczym, wówczas należy w pierwszej kolejności sprawdzić to, zdiagnozować i jeżeli jest taka konieczność, skierować na konsultację do lekarzy innych specjalizacji. Ważne jest wszak nie tylko samo uzyskanie ciąży, ale również jej bezpieczny rozwój.

Profilaktyka a niepłodność

Profilaktyka niepłodności to wciąż temat mało podejmowany. Mimo że niepłodność to uznana przez WHO choroba społeczna, niewiele par podejmuje działania mające na celu sprawdzenie swej płodności na okoliczność przyszłych starań o potomstwo. Tymczasem warto zwrócić uwagę na profilaktykę. Kobiety rozważające ciążę powinny weryfikować swój ogólny stan zdrowia u lekarza pierwszego kontaktu i ginekologa, a także wykonać podstawowe badania. Dzięki temu mogą wykryć odpowiednio wcześnie zaburzenia zdrowotne, niekoniecznie związane wprost z płodnością, a także, o ile jest to konieczne, podjąć leczenie.

Takie przygotowanie organizmu do ciąży jest wskazanym działaniem. Bardzo ważne jest, aby kobiety podchodziły rozsądnie do kwestii swojego zdrowia – nie szukały na siłę rzadkich chorób i zaburzeń, które im wprost nie zagrażają, a ich wpływ na płodność jest też wątpliwy.

WAŻNE! Nadmierne emocje i niepotrzebne badania mogą utrudniać i wydłużać właściwe leczenie. Niejasności zawsze warto omawiać z lekarzem.

Leczenie niepłodności a choroby przewlekłe

Wiele chorób może pośrednio oddziaływać na płodność, jak chociażby: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie przydatków, nowotwory, problemy z tarczycą, z krzepliwością krwi, ciśnieniem, łuszczycą, ale także coraz powszechniejsza depresja i otyłość – przykłady można mnożyć.

Przy leczeniu niepłodności istotna jest informacja nie tylko, czy para cierpi na daną chorobę (dzięki temu można określić jej wpływ na stan organizmu), ale również, jakimi lekami jest leczona.

Niektóre środki farmaceutyczne stosowane przy danych schorzeniach mogą zarówno negatywnie wpływać na skuteczność leczenia niepłodności, jak również na ciążę, zwłaszcza w jej początkowej fazie. Niektóre leki, na przykład stosowane na nadciśnienie, wpływają także negatywnie na płodność mężczyzn, gdyż badania dowodzą, że mogą uszkadzać plemniki.

WAŻNE! Nie należy również zapominać o tym, że nie wszystkie leki można przyjmować w tym samym momencie, gdyż po prostu ze sobą kolidują.

Dlatego aby lekarz wiedział, jak postępować z daną pacjentką, jakie metody leczenia stosować i by bezpiecznie dążyć do uzyskania ciąży, ważny jest szczegółowy wywiad medyczny.


Każdy przypadek należy rozważać indywidualnie, brać pod uwagę ogólny stan zdrowia obojga partnerów, stosowane metody leczenia i dopiero wówczas można mówić o szansach na zajście w ciążę.


Dlatego specjaliści leczący niepłodne pary zalecają wykonanie wielu niezbędnych badań, także tych, niekoniecznie związanych wprost z płodnością. Obok badań hormonalnych, USG, badań nasienia, sprawdzana jest chociażby cytologia, zakaźność i czystość pochwy.

Jednak zdarzają się również sytuacje, gdy mamy do czynienia z tak zwaną niepłodnością idiopatyczną, czyli nieznanego pochodzenia, gdzie mimo prawidłowych wyników badań do poczęcia dziecka nie dochodzi.

Wykonanie dodatkowych badań na niszowe problemy zdrowotne, które nie mają istotnego wpływu na płodność, nie stanowią w takim przypadku rozwiązania.

W przypadku niepłodności idiopatycznej z pewnością dużą rolę odegra codzienny styl życia oraz działania, które systematycznie będą pomagać w kolejnych próbach poczęcia. Odpowiednia dieta powinna być dla pary starającej się o dziecko jedną ze spraw najważniejszych. Niejedna para przekonała się, że właśnie sposób odżywiania – a w zasadzie jego zmiana – spowodował poprawę parametrów nasienia, jakość śluzu czy… chęć na seks (co w przypadku długich starań o ciążę wcale nie jest takie oczywiste).

Dieta i preparaty dla niepłodnych – wsparcie leczenia niepłodności

Wielu dietetyków podkreśla, że istnieje wiele produktów spożywczych, które mają wręcz naukowo dowiedzione działania propłodnościowe. Zaliczają się do nich np. orzechy, owoce morza, warzywa będące najlepszymi antyoksydantami, olej z czarnuszki (polecany szczególnie kobietom z PCOS). O tym, jak powinna wyglądać dieta osób planujących ciążę i tych w trakcie starań – przeczytacie w TYM ARTYKULE.

Niezwykle ważne jest, by dietę uzupełniać w witaminy i minerały, które wspierają płodność, a których nie jesteśmy w stanie w odpowiednich ilościach dostarczyć w pożywieniu. I tu uwaga! Na rynku dostępnych jest wiele suplementów na płodność. Problem w tym, że nie wszystkie  mogą okazać się skuteczne.

Większość z nich to mieszanki witamin i minerałów wcale nie uwzględniające specjalnych potrzeb żywieniowych par starających się o ciążę i/lub mających problem z niepłodnością. 

Dlatego tak istotne jest, by przy zakupie odpowiednich preparatów wspierających leczenie niepłodności, wybierać te, które przeznaczone są specjalnie dla niepłodnych. Należy do nich np. PROfertil (zarówno w wersji dla kobiet, jak i dla mężczyzn). Dlaczego? Ponieważ nie jest to suplement, a a żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, co oznacza, że jego działanie potwierdzone zostało badaniami klinicznymi, a skład dobrany wyłącznie pod kątem płodności. Jego skuteczność potwierdzają jednak nie tylko eksperci, ale także wiele par, które zdecydowały się na terapię tym preparatem. Efekty, np. w postaci poprawy parametrów nasienia, widoczne są już po 3 miesiącach regularnego stosowania.  Więcej o tym przeczytacie w TYM ARTYKULE (Dlaczego warto stosować PROfertil?)

I na koniec: warto pamiętać, że niepłodność to zespół przyczyn, z których każda również ma swoją przyczynę. Niepłodność nie zawsze jest łatwą chorobą w leczeniu, ale z pewnością istnieje wiele sposobów, by ją pokonać. Czasem wymaga to od pary wielkiej cierpliwości, która w większości przypadków przynosi upragniony efekt. Bardzo ważne jest, by w razie nawet najmniejszego niepokoju związanego z “dziwnymi” objawami”, udać się do lekarza. Warto mu powiedzieć, że w niedalekiej przyszłości rozpoczniecie starania o ciążę – to także dla specjalisty istotna wiedza, którą może wykorzystać na sprawdzenie waszego zdrowia i szybszą reakcję w razie czegoś poważniejszego.

PROfertil to jeden z najczęściej wybieranych produktów przez pary starające się o dziecko. 

 

POLECAMY TAKŻE: Jak zajść w ciążę. 8 błędów, które popełniają pary starające się o dziecko

8 błędów, które popełniają pary starające się o dziecko

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *