Naturalne starania o dziecko

Jak zajść w ciążę. 9 kroków – plan na 6 miesięcy

Planujesz dziecko? Jesteś w trakcie starań o ciążę? Marzenie o dziecku jest często niemożliwe do momentu, kiedy nasz organizm jest naprawdę gotowy do poczęcia. Sprawdź, co musisz zrobić, by zajść w ciążę i nie narazić się na powikłania. Problem z poczęciem w pierwszych cyklach nie musi oznaczać niepłodności. 

W Polsce co piąta para ma trudności z poczęciem dziecka. Dla trzech milionów Polaków ciąża nie jest czymś, co przychodzi łatwo zaraz po tym, gdy pada decyzja o powiększeniu rodziny. Świadomość, że niepłodność jest poważną, a co gorsze postępującą chorobą cywilizacyjną (a tak uznała WHO), co prawda rośnie, ale wciąż wiele kobiet i mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, jak poważne zagrożenia dla płodności czają się w codziennym życiu.

Jak przygotować się do ciąży

Przyczyn niepłodności jest wiele, jednak zanim w staraniach o dziecko będzie musiał pomóc specjalista, warto przyjrzeć się krytycznie(!) swojej codzienności. Banalne z pozoru kwestie związane ze stylem życia mają bowiem kluczowe znaczenie zarówno w planowaniu ciąży, jak i potem jej rozwoju lub leczeniu niepłodności.

Para, która podjęła decyzję o powiększeniu rodziny powinna przynajmniej na pół roku przed rozpoczęciem starań – a z pewnością w ich trakcie – podjąć konkretne i konsekwentne decyzje o pewnych zmianach nawyków, sposobie odżywiania oraz wzmacnianiu organizmu. Zarówno kobieca, jak i męska płodność wymagają troski i odpowiedzialnej profilaktyki potencjalnych chorób. 

Trudności w poczęciu nie muszą być długotrwałe, a fakt, że nie udaje się zajść w ciążę od razu po starcie, nie musi oznaczać niepłodności. Za niepłodność uznaje się bowiem stan, gdy po co najmniej roku aktywnego współżycia bez zabezpieczeń, nie udaje się uzyskać ciąży. Czynnikiem przyspieszającym ewentualny niepokój może być jednak wiek kobiety. Z medycznego punktu widzenia po 25. roku życia zaczyna spadać jakość kobiecych komórek jajowych oraz obniża się tzw. rezerwa jajnikowa (AMH).

Nie oznacza to jednak, że kobieta zbliżająca się do trzydziestki lub która przekroczyła tę granicę będzie miała problem z zajściem w ciążę czy jej donoszeniem. Wiek kobiet decydujących się na pierwsze czy kolejne dziecko z roku na rok podnosi się, podobnie jak świadomość ewentualnych konsekwencji takiej decyzji.

Trzydziestokilkulatki, którym nie udaje się zajść w ciążę po pół roku od rozpoczęcia starań, a jednocześnie wcześniejszym przygotowaniu się do niej – powinny udać się do specjalisty, nie czekając na pełny rok niepowodzeń.

Jak zajść w ciążę. 9 kroków – plan na 6 miesięcy

Ginekolodzy oraz specjaliści leczenia niepłodności podkreślają, że na minimum pół roku przed planowanym rozpoczęciem starań warto, by para świadomie przyjrzała się swojemu dotychczasowemu stylowi życia oraz podjęła kroki, które wyeliminują czynniki utrudniające poczęcie. Dlaczego pół roku? Odpowiedź jest prosta, choć nie dla wszystkich starających się oczywista. Nie od razu zmiana diety, rzucenie używek czy podjęcie większej aktywności fizycznej oraz unormowanie trybu pracy spowodują poprawę zdrowia. Aby organizm oczyścił się z toksyn czy nabrał “mocy” – także z pomocą odpowiednich suplementów poprawiających płodność, potrzebować będzie czasu. Dlatego tak ważna jest i cierpliwość, ale i konsekwencja. 

Kalkulator dni płodnych: Sprawdź, kiedy wypadają dni płodne i owulacja

Co zrobić, by zwiększyć szanse na zdrową ciążę? Oto 9 kroków, które powinna podjąć para starająca się o dziecko. To plan podstawowy, ale i bardzo ważny, o który z pewnością zapyta każdy lekarz, do którego para zgłosi się z problemem braku ciąży.

1. Papierosy, kofeina, alkohol – kategoryczne NIE

Jak zajść w ciążę? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które napotkały trudności z poczęciem, ale jednocześnie popalają papierosy czy są nałogowymi kawoszkami. Papierosy, kofeina, alkohol to najwięksi wrogowie płodności. Warto dodać, iż pozbycie się w/w nałogów, nie tylko ułatwi staranie się o potomstwo, ale również poprawi samopoczucie, kondycję i… zasoby finansowe. Używki te mają ogromny wpływ zarówno na płodność kobiet, jak i mężczyzn. Alkohol i papierosy dewastują wręcz układ rozrodczy człowieka, powodując liczne zaburzenia: u kobiet pojawiają się problemy z owulacją oraz regularnością cyklu, u mężczyzn zauważalnie spada jakość plemników. Jeśli padła decyzja o powiększeniu rodziny, rzucenie używek to absolutna konieczność. Jeśli nawet do ciąży dojdzie mimo palenia czy spożywania alkoholu (co przecież się zdarza nie tak rzadko) – konsekwencje będą tragiczne w trakcie ciąży, a odczuje je głównie dziecko.

Sprawdź: Palenie i palenie bierne –  ile papierosów wystarczy, by zdewastować kobiecą płodność

2. Niewłaściwa dieta przyczyną trudności z poczęciem. Jak zajść w ciążę? Dbaj o wagę podczas starań o dziecko, ruszaj się

Dieta nie oznacza od razu odchudzania, choć wiele przypadków niepłodności ma swoje źródło w nieprawidłowej wadze. Podczas przygotowań do ciąży należy zadbać, by dieta była zróżnicowana i bogata w produkty, które wspierają płodność. Do znudzenia można czytać o tym, że na talerzu powinny dominować warzywa i produkty nieprzetworzone, a mimo to wiele par pozwala sobie na szybki lunch z fast-foodem w roli głównej. Płodna dieta składać się powinna z: 

  • Produktów nieprzetworzonych – zrezygnuj z sosów w papierkach, gotowych hamburgerów z marketu czy innych mocno przetworzonych dań. Postaw na naturalne składniki i wartościowe, najlepiej samodzielnie przygotowywane dania. Kupuj świadomie i czytaj etykiety ze składem. 
  • Warzyw– warzywa powinny stanowić podstawę diety każdego człowieka, w tym szczególnie osób, które mają zaburzoną płodność. Warzywa zawierają m.in. kwas foliowy, witaminę B, żelazo tak niezbędne we wsparciu płodności.
  • Roślin strączkowych – ciecierzyca, soczewica, groch to doskonałe źródła białka roślinnego, które ma pozytywny wpływ an płodność.
  • Ryb morskich – są bogatym źródłem kwasów omega 3, które poprawiają jakość męskiego nasienia.
  • Pieczywa pełnoziarnistego – dieta na płodność powinna opierać się na produktach pełnoziarnistych. Takie produkty są mniej przetworzone, a tym samym niepozbawione np. cennego błonnika i innych wartościowych składników. Poza tym stabilizują cykl miesiączkowy oraz jajeczkowanie.
  • Pełnotłustego nabiału – badania przeprowadzone w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie wskazały, że wystarczy jedna porcja pełnotłustego nabiału dziennie, aby o 22% zmniejszyć niepłodność owulacyjną. Przy czym spożywanie nabiału niskotłuszczowego lub beztłuszczowego zwiększa ryzyko takiej niepłodności o 11%, a to z uwagi na zmieniony skład hormonalny nabiału w wyniku odtłuszczania.

Więcej o diecie dla starających się o dziecko przeczytasz TUTAJ.

Działanie diety z pewnością wesprze dodatkowa porcja aktywności fizycznej – nie musi to być jednak intensywny, codzienny trening, a np. krótkie przebieżki poranne lub wieczorne, spacer, basen czy po prostu rozciąganie się i kilka ćwiczeń w domu. Najważniejsze, by robić to regularnie. 

3. Uzupełniaj witaminy i minerały poprawiające płodność

Zdrowe odżywianie to z pewnością podstawa dla starających się o dziecko. Jednak warto wiedzieć, że codzienne jedzenie nie zawsze zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Nie wszystkie witaminy zawarte w naturalnych produktach wchłaniają się w takiej ilości, jaka jest w nich zawarta. Na etapie starań o dziecko ważna jest dlatego odpowiednia suplementacja. Zarówno przyszła mama, jak i przyszły ojciec powinni włączyć więc do codziennej diety wartościowe uzupełnienie witamin i minerałów.

Z komentarzy, opinii i wpisów w social mediach wynika, że pary planujące ciążę oraz w trakcie starań bardzo chętnie sięgają po produkty PROfertil. To jedne z nielicznych “suplementów diety” dla niepłodnych i starających się par, które są „dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego”. Oznacza to, że powstały w oparciu o przejrzyste zasady medyczne i żywieniowe oraz ich skład potwierdzony jest powszechnie przyjętymi danymi i opracowaniami naukowymi.

Polecamy: Zróbmy dziecko – jak przygotować się do ciąży i przyspieszyć starania

Poza tym żywność dietetyczna jest stosowana jako leczenie wspomagające chorób, dolegliwości zdrowotnych lub innych problemów natury medycznej. Niemniej jednak nie stosuje się jej prewencyjnie – dlatego podawane dawki są większe niż te odnoszące się do suplementów diety, ponieważ mają one na celu wyeliminowanie skutków niedoboru.

PROfertil dla mężczyzn: zauważalnie poprawia jakość nasienia.

4. Przed ciążą: wylecz infekcje, sprawdź zęby

Już na etapie decyzji o powiększeniu rodziny warto wybrać się do ginekologa oraz zrobić podstawowe badania przed ciążą, które wykluczą ewentualne infekcje intymne czy inne powikłania związane z układem rozrodczym. Ginekolog, wiedząc, że para rozpoczyna starania o dziecko, powinien zalecić także podstawowe badania hormonalne (tarczyca), wykonać cytologię oraz – jeśli wiek kobiety jest wskazaniem – zlecić badanie AMH, które pozwoli określić poziom rezerwy jajnikowej, a tym samym dać orientację, ile czasu zostało kobiecie na zostanie mamą. 

 

 

PROfertil dla kobiet: przyspiesza starania o ciążę, polecany przy PCOS.

Bardzo ważne jest także, by zanim pojawi się ciąża, zrobić solidny przegląd stomatologiczny – nieleczona próchnica czy nawet minimalne ubytki w zębach oraz stany zapalne dziąseł mogą mocno wpływać na płodność, a z pewnością będą miały negatywne skutki podczas ciąży. 

5. Regularny seks bez zabezpieczeń

Bez seksu nie będzie ciąży – to oczywiste. Jeśli chcesz przyspieszyć zajście w ciążę, współżycie wskazane jest w dni płodne oraz w trakcie owulacji, kiedy kobieta jest w najlepszym momencie do zapłodnienia. Jednak jak dowodzi wiele badań naukowych – seks powinien być przede wszystkim regularny, co oznacza zbliżenia nie raz czy dwa razy w miesiącu, ale 2-3 razy w tygodniu. Najważniejsze jest jednak to, by zbliżenia nie stały się “mechaniczne” i nastawione tylko i wyłączenie na prokreację. Wiele par podczas przedłużających się starań o dziecko doświadczyło “seksu na gwizdek” – czyli o ustalonej porze. Konsekwencją takiej sytuacji wcześniej czy później jest oddalenie emocjonalne w związku, obniżenie libido, a wręcz oziębłość. To z kolei wpływa na psychikę pary, powoduje stres, a ten może sprawić, że wszystkie działania podjęte w celu zajścia w ciążę… spełzną na niczym. 

 

POLECAMY TAKŻE: Oligospermia idiopatyczna – jak zwiększyć liczbę plemników, nie znając przyczyn schorzenia

Oligospermia idiopatyczna – jak zwiększyć liczbę plemników, nie znając przyczyn schorzenia

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *