Co przeszkadza zajść w ciąże

Chcesz zajść w ciążę? Wystrzegaj się tego!

1.Niewłaściwa dieta

“Udoskonalony” proces wytwarzania produktów prowadzi do utraty niezbędnych składników mineralnych. Producenci ze względów ekonomicznych przetwarzają oraz konserwują żywność, w efekcie czego jej wartość odżywcza maleje. Dodatkowa suplementacja pozytywnie wpłynie nie tylko na nasze zdrowie ale także na płodność. Na co warto zwrócić uwagę?  O tym przeczytasz tutaj!

 

2.Papierosy, kofeina, alkohol

Papierosy, kofeina, alkohol to najwięksi wrogowie płodności. Warto dodać, iż pozbycie się w/w nałogów, nie tylko ułatwi nam staranie się o potomstwo, ale również poprawi nasze samopoczucie, kondycję i zasoby finansowe. Jaki wpływ ma alkohol na płodność u kobiety i mężczyzny? – przeczytasz tutaj.

 

3. Wiek

Wiek biologiczny naszego organizmu, nie zawsze jest taki sam jak wiek metrykalny. Pomimo tego, iż na ogół, nie odczuwamy fizycznie upływu czasu, to jednak nasz organizm z dnia na dzień -starzeje się. W wielku 30 lat, kobieta ma mniej niż 12% prawidłowych komórek jajowych w rezerwie. W wieku 4o lat, zaledwie 3%. Natomiast u mężczyzn  wraz z wiekiem zmniejsza się ilość plemników w nasieniu, co może odpowiadać za słabnącą z upływem lat płodność. Słabnie także ich ruchliwość w konsekwencji nie mają siły przebicia osłony komórki jajowej.

 

4. Stres

Postęp cywilizacyjny, szybkie tempo życia jak i pęd za dorobkiem, chęć bycia coraz lepszym coraz zamożniejszym, to plaga XXI w. Przez to, często w życiu codziennym, popadamy w wir pracy (szybciej, lepiej, dokładniej), który wyczerpuje nasz organizm fizycznie jak i psychicznie. Często tym wyzwaniom dnia codziennego towarzyszą również sytuacje stresowe. Szybkie bicie serca, łysienie, cukrzyca, otyłość – to tylko niektóre objawy długotrwałego stresu. Stres dotyczy każdego, bez względu na płeć.  U kobiet stres wpływa na rozregulowanie równowagi hormonalnej – zaburzenia cyklu, a nawet zahamowania owulacji. Przy długotrwałym  stresie może znacznie obniżyć poziomu progesteronu, który jest niezbędny do zagnieżdżenia się zarodka. U mężczyzn natomiast, stres ma wpływ na jakość plemników w nasieniu. Może znacznie obniżyć ilość oraz ruchliwość plemników.

 

5. Nadwaga lub niedowaga

Zarówno nadwaga jak i niedowaga mogą mieć duży wpływ na Twoją płodność, okres ciąży, jak i samo dziecko. https://plodnosc.pl/kalkulator-bmi/  Nadwaga, to zbędne obciążanie organizmu kilogramami. Obciążone stawy, kręgosłup, nadciśnienie, cukrzyca, to tylko nieliczne problemy kobiet z nadwagą. W walce o zrzucenie zbędnych kalorii powinniśmy pamiętać o naszym dziecku. Mamy, które  posiadają zbędne kilogramy  rodzą większe dzieci, co istotnie przekłada się na trudny poród, problem z właściwym ułożeniem dziecka, bądź zatruć.

Niedowaga to również zagrożenie dla przyszłej mamy jak i dziecka. Przyszła mama musi mieć siły na poród. Musi również zaopatrzyć swój organizm w dostateczną ilość tkanki tłuszczowej oraz pozostałych mikroelementów które, zapewnią prawidłowy rozwój łożyska oraz płodu. Niedowaga, to również ryzyko przedwczesnego porodu, co może wiązać się również z niską masą urodzeniową dziecka.  

 

6. Przegrzewanie jąder

Plemniki nie są ciepłolubne. Idealnym byłoby zapewnić im temperaturę o 1-2 °C niższa od temperatury ciała. Jądra, mają około 35 stopni i jest to idealna temperatura do prawidłowego przebiegu procesu spermatogenezy. Łatwo jest ją niestety zaburzyć. 

Unikaj:

-ciepłej bielizny,

-ciepłych kąpieli,

-sauny,

-trzymania rozgrzanego laptopa na kolanach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *