choroby zakazne w ciazy nieplodnirazem

Te choroby zakaźne w ciąży zagrażają tobie i dziecku!

Istnieją choroby, które mogą być groźne dla kobiety w ciąży oraz dziecka. Często mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań, a nawet obumarcia płodu. Dowiedz się więcej o chorobach zakaźnych w ciąży i zadbaj o bezpieczeństwo swoje i dziecka.  

Choroby zakaźne takie jak: toksoplazmoza, ospa wietrzna, różyczka, opryszczka oraz cytomegalia zagrażają kobiecie w ciąży i jej dziecku. Są to najczęstsze i najbardziej powszechne choroby, które mogą wywoływać niebezpieczne dla dziecka i matki objawy oraz ich powikłania, a w ostateczności doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Warto się przed nimi chronić, dlatego każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć, w jaki sposób dochodzi do zarażenia oraz dołożyć wszelkich starań, aby nie narażać siebie i dziecka na chorobę oraz jej niebezpieczne skutki.

Choroby zakaźne w ciąży – jakie zagrażają matce i dziecku?

1. Toksoplazmoza

Chorobę wywołują pierwotniaki Toxoplasma gondii. Toksoplazmoza najczęściej występuje u kotów, dlatego to one najczęściej są nosicielami. Warto jednak podkreślić, że zdrowy, nie przebywający z dzikimi zwierzętami kot, który jest odpowiednio odżywiany, nie stanowi zagrożenia dla kobiety w ciąży.

Jak dochodzi do zakażenia? Aby doszło do zarażenia potrzebny jest kontakt z odchodami chorych zwierząt. Źródłem zarażenia może być również spożywanie niedogotowanego lub surowego mięsa i roślin, które są zanieczyszczone odchodami chorych zwierząt.

Jeśli dojdzie do zarażenia, może powodować poważne powikłania u dziecka m.in. uszkodzenia mózgu, wzroku, słuchu, opóźnienia w rozwoju umysłowym, śpiączkę.

Aby sprawdzić, czy ciężarna w przeszłości bądź obecnie jest zarażona toksoplazmozą, należy wykonać badanie krwi, którego wykonywanie zaleca się w każdym trymestrze ciąży. Konkretnie jest to badanie krwi na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie w klasie IgG.

Aby uchronić się przed toksoplazmozą w ciąży, należy przede wszystkim unikać kontaktu z obcymi kotami, których stan zdrowia jest bliżej nieokreślony, oraz uniemożliwić kontakt własnemu kotu z innymi obcymi futrzakami.

Ponadto po każdej zabawie z kotem dokładnie myj ręce. Regularnie odwiedzajcie weterynarza. Oddeleguj obowiązek czyszczenia kuwety innemu domownikowi lub jeśli musisz wykonać to samodzielnie, koniecznie załóż rękawiczki. Warto podkreślić, że kuweta powinna być wtedy czyszczona raz dziennie. Ponadto, należy unikać jedzenia surowego bądź niedogotowanego mięsa.

2. Różyczka

Różyczka jest chorobą wirusową wieku dziecięcego, jednak nie wszyscy chorują na nią w tym wieku. Jeśli kobieta planuje ciążę, a nie chorowała na różyczkę w dzieciństwie bądź nie jest na nią szczepiona, koniecznie powinna sprawdzić stężenie przeciwciał przeciwko tej chorobie, a także koniecznie – zaszczepić się.

Jak dochodzi do zakażenia? Do zakażenia różyczką dochodzi drogą kropelkową. Typowym objawem jest wysypka, jednak może też przebiegać bezobjawowo. Jeśli choroba wystąpiła w dzieciństwie, to osoba jest odporna na wirusa różyczki.

Różyczka to choroba zakaźna niosąca duże zagrożenie dla płodu. Jeśli do zakażenia dojdzie przed 8. tygodniem ciąży, mogą wystąpić wady narządu słuchu, wzroku oraz nieprawidłowości w budowie serca. Z kolei jeśli dojdzie do niego w II i III trymestrze ryzyko wad jest niskie. 

Aby zapobiec zarażeniu, należy zaszczepić dziewczynki, które do 13. roku nie chorowały na różyczkę. Jeśli kobieta planuje ciążę, to w przypadku, gdy wcześniej nie była szczepiona, powinna to zrobić min. 3 miesiące wcześniej. 

3. Opryszczka (wirus HSV I i II)

Opryszczka powstaje na skutek zakażenia się wirusem HSV. Występują dwa rodzaje wirusa: HSV I, który powoduje opryszczkę jamy ustnej i twarzy oraz HSV II, który powoduje opryszczkę narządów płciowych.

Jak dochodzi do zakażenia?  Wirusem HSV powodującym opryszczkę można zarazić się bardzo łatwo, gdyż do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez dotyk lub kontakty seksualne.

Wirus może być uśpiony i ujawnić się dopiero w czasie ciąży. Jeśli kobieta jest zarażona wirusem HSV II, to istnieje duże ryzyko zarażenia dziecka podczas porodu. Jednak najgroźniejsza jest sytuacja, gdy do zarażenia się wirusem HSV dojdzie po raz pierwszy w trakcie ciąży. Zwiększa to ryzyko m.in. poronienia, samoistnego porodu, a także urodzenie martwego dziecka.

Dlatego bardzo ważne jest, aby nosicielki wirusa opryszczki HSV I używały oddzielnego ręcznika do rąk i twarzy, tak by wirus nie przedostał się do narządów płciowych. Gdy kobieta w ciąży będzie nosicielką wirusa HSV II zostanie poddana kuracji antywirusowej, a poród nastąpi poprzez cesarskie cięcie.

4. Ospa wietrzna

Wirus ospy wietrznej jest kolejnym zagrożeniem dla kobiety w ciąży i jej dziecka. Do zachorowania na ospę wietrzną najczęściej dochodzi w wieku dziecięcym, jednak coraz częściej odnotowuje się również zachorowania wśród młodzieży i dorosłych. Głównym objawem choroby jest swędząca wysypka, występująca na całym ciele. 

Jak dochodzi do zakażenia? Wirus ospy wietrznej przenosi się drogą kropelkową – do zakażenia dochodzi poprzez powietrze; wystarczy być oddalonym od osoby chorej o zaledwie kilkadziesiąt metrów. Ponadto, zakazić się można również poprzez treść pęcherzyków ospowych.

W I i II trymestrze ciąży wirus ma niewielkie szanse na przedostanie się poprzez łożysko do dziecka (ryzyko to ok. 1-2%). Najniebezpieczniejszą sytuacją jest zarażenie się ospą wietrzną w III trymestrze ciąży. Dziecko może zarazić się wirusem podczas porodu, co powoduje wiele powikłań, a nawet może prowadzić do śmierci noworodka.

Aby zapobiec zachorowaniu na ospę wietrzną, kobiety, które nie przeszły jej w dzieciństwie, powinny się na nią zaszczepić.

5. Cytomegalia

To odmiana wirusa opryszczki, który podobnie jak ona, może pozostać w organizmie w formie uśpionej, natomiast w okresie obniżonej odporności – ujawnić się. Dla ciężarnej jest niegroźny, jednak stanowi istotne zagrożenie dla dziecka. Do najczęstszych powikłań należy niedorozwój umysłowy, głuchota i uszkodzenie wątroby u dziecka. W najgorszym wypadku może powodować śmierć dziecka.

Jak dochodzi do zakażenia? Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez bliski kontakt z osobą zarażoną (kontakt seksualny, pocałunki), a także poprzez wydzieliny z ludzkiego organizmu (krew, łzy, sperma itd.). Częściej do zarażeń dochodzi wśród kobiet, które mają stały kontakt z dziećmi (np. osoby pracujące w szkole, przedszkolu itp.)

Aby zapobiec zarażeniu, przestrzegaj higieny (często myj ręce). Dodatkowo unikaj całowania w policzki i usta dzieci (szczególnie poniżej 6. roku życia), a także nie korzystaj z tych samych sztućców i kubków, co dzieci. 

Jeśli doszło do zarażenia, to terapia rozpoczynana jest dopiero po porodzie – wcześniej ciężarna nie może przyjmować żadnych leków. Po zakończeniu ciąży podawany jest jej lek przeciwwirusowy.


Staracie się o dziecko? Oto szczepienia dla przyszłej mamy

Aby uchronić dziecko oraz matkę przed ciężkimi skutkami chorób zakaźnych, warto pamiętać o szczepieniu jeszcze przed zajściem w ciążę. Zaleca się wykonanie szczepień przeciwko:

  • różyczce, jeśli jeszcze na nią nie chorowałaś (min. 3 miesiące przed zajściem w ciążę),
  • ospie wietrznej, jeśli jeszcze na nią nie chorowałaś i nie zaszczepiłaś się (min. 3 miesiące przed zajściem w ciążę),
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
  • grypie (szczególnie przed sezonem jesienno-zimowym).

tatento logo nieplodnirazemTekst powstał we współpracy z Tatento.pl – portalem przydatnym młodym rodzicom. To idealny pomocnik – znajdziesz tu pomysł na zabawę, przepis na zdrowe danie, przeczytasz recenzję, a także dowiesz się, jak pielęgnować noworodka – oczywiście to tylko bardzo niewielka część możliwości, jakie daje ta przestrzeń. Zachęcamy, aby każdy rodzic, którego życie po przyjściu na świat malutkiej istoty zmieniło się diametralnie, czuł się tu jak u siebie. Chcemy, abyście znajdowali tu odpowiedzi na wasze pytania, obawy, a także dzielili się radościami, sukcesami i dobrymi chwilami.


Polecamy także:

Dylematy ciężarnej: Czy to już poród? – 6 sygnałów zwiastujących rozwiązanie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *