W trakcie starań o dziecko para często musi zmierzyć się z radykalnymi zmianami w swoim życiu. Zmiana nawyków żywieniowych, regularne uprawianie sportu, zrzucenie nadprogramowych kilogramów, więcej snu i mniej stresu. Wszystko to wymaga ogromnej siły woli i motywacji, i wbrew pozorom nie jest skazane na porażkę. Dowiedz się, co to jest kaizen i czemu pomaga niepłodnym poradzić sobie z powyższymi zmianami.
Gdy staracie się o dziecko, jesteście w stanie wywrócić swoje życie do góry nogami i wprowadzić radykalne zmiany. Jeśli uda wam się zastosować wszystkie zasady, które korzystnie wpłyną na waszą płodność, to świetnie – będzie to prawdziwy powód do dumy. Jednak wiele osób w tym czasie potyka się i odnosząc niepowodzenia, spotyka się z bólem porażki, który oddala ich od marzenia o dziecku.
Radykalne zmiany, z którymi często muszą zmierzyć się niepłodni są niczym wchodzenie pod stromą górę. Wejście na szczyt wymaga ogromnego wysiłku, często wiąże się z lękiem i podsycane jest zniechęceniem, gdy myślisz, ile jeszcze zostało do celu. Na szczęście to nie jedyny sposób na osiągnięcie celu – z pomocą przychodzi kaizen.
Co to jest kaizen?
Egzotycznie brzmiąca nazwa kaizen to metoda rozwoju oparta o małe kroki. Strategia zakłada, że właśnie te drobne i co ważne, wygodne zmiany, umożliwiają osiągnięcie wielkich efektów. Otóż małe kroki kaizen umożliwiają oszukać mechanizm mózgu i wdrożyć zmiany bez ingerencji ciała migdałowatego. Jak to możliwe?
Schematyczne działanie mózgu
Psycholog dr Robert Maurer podkreśla, że ludzki mózg boi się zmiany, zmiana go przeraża. Lęk jest silnie zakorzeniony w fizjologii mózgu, dlatego w momencie przejmowania kontroli powoduje blokadę, która z kolei uniemożliwia osiągnięcie celu.
Aby to zrozumieć, warto przyjrzeć się budowie ludzkiego mózgu. Podstawę stanowi pień mózgu i to za jego przyczyną budzimy się codziennie, zasypiamy w nocy, a serce pamięta, że ma bić. Nad pniem znajduje się śródmózgowie, które m.in. jest źródłem emocji i zarządza reakcją typu “walka lub ucieczka”. Trzecią częścią jest kora mózgowa, w której powstają racjonalne myśli i twórcze pomysły. To właśnie tutaj rozpoczyna się zmiana.
Niestety, nawet gdy racjonalnie pragniesz zmiany, to może pojawić się blokada uniemożliwiająca jej osiągnięcie. W śródmózgowiu znajduje się ciało migdałowate, które kontroluje reakcję “walcz lub uciekaj”. I tak w momencie zagrożenia, ciało migdałowate wyłącza niepotrzebne funkcje, np. gdy pędzi na ciebie samochód, wyłącza trawienie i popęd seksualny, a umożliwia uniknięcie zderzenia.
Ciało migdałowate włącza funkcję “walki lub ucieczki” ZAWSZE, gdy chcesz dokonać radykalnej zmiany. Wyzwanie wiąże się z lękiem, dlatego ciało migdałowate wyłącza pewne funkcje, np. racjonalne myślenie.
Strategia małych kroków kaizen umożliwia zmianę układu nerwowego. Przede wszystkim usuwa blokadę twórczego myślenia i wyłącza reakcję “walki lub ucieczki”, co w konsekwencji umożliwia racjonalne myślenie i zaangażowanie w proces zmiany.
Technika kaizen – zadawaj małe pytania
Niezależnie od zmian, jakie chcesz osiągnąć, warto wiedzieć, że aby ich dokonać należy przeprogramować mózg. Aby to zrobić, należy pamiętać, że mózg uwielbia małe pytania. Działają na niego znacznie lepiej niż polecenia, stąd też odpowiedź, dlaczego negatywnie reagujesz np. na: “Zjedz mniej chipsów”, “Wypij więcej wody” lub “Idź na godzinny trening”.
Dlatego też zanim zaczniesz stosować małe kroki, rozpocznij od małych pytań. Dzięki temu zadawane regularnie, przez kilka dni lub miesięcy, skutecznie przybliżą cię do zmiany nawyków.
Pamiętaj, aby robić to o tej samej porze, np. w trakcie tych samych czynności (picia kawy, prowadzenia samochodu itp.).
I tak możesz rozpocząć od:
- Co zrobiłabym dziś inaczej, gdyby zdrowie było dla mnie najważniejsze?
- Jak mogę przypomnieć sobie o codziennym nawyku picia wody?
- Co mogę zmienić w moim planie dnia, aby wykonać więcej ćwiczeń?
Samo konstruowanie małych pytań, którym poświęcisz chociażby 30 sekund dziennie, sprawią, że w twoim życiu pojawią się twórcze pomysły na zmianę nawyków. Musisz jednak pamietać, że pytania te muszą być tak małe, by nie aktywowały w tobie lęku. Dlatego też nie sprawdzi się np. “Jak mam schudnąć przed końcem roku?”
Małe pytania zgodne z techniką kaizen nie są zbyt poważne, przez to ciało migdałowate jest w uśpieniu, a kora mózgowa gotowa do działania i racjonalnego myślenia.
Rzeźbienie umysłu według kaizen – myśl małe myśli
Rzeźbienie umysłu to kolejna technika kaizen, która pomaga ci przekuć małe myśli w nawyk. Ta metoda powinna spodobać się osobom, dla których rozpoczęcie ćwiczeń, zmiana diety bądź inna zmiana wspierająca płodność była męczarnią. Tym razem zrobisz to bezboleśnie – serio!
Aby rozpocząć rzeźbienie umysłu wybierz swoje zadanie propłodnościowe budzące lęk, np. zjadanie większej ilości warzyw. Jeśli zadanie jest już wybrane, to daj sobie czas, zanim zaczniesz działać – może to być np. miesiąc. Później zastanów się, ile sekund dziennie chcesz wykonywać zadanie (czas musi być mierzony w sekundach).
Następnie rozpocznij zadanie: połóż się i zamknij oczy. Wyobraź sobie trudną sytuacją, jaką jest dla ciebie np. zmiana diety i jedzenie warzyw. Co widzisz? Co czujesz? Co cię otacza? Kto jest z tobą? Postaraj się o szczegółowe wyobrażenie – zapachów, kolorów, faktur itp. Wyobraź sobie, że wykonujesz zadanie – np. jesz zdrowy posiłek z warzywami. Jak to wygląda? Jakie wykonujesz gesty? Następnie wyobraź sobie pozytywne skutki tego działania – będziesz najedzony, twoje ciało będzie odżywione, dostarczysz wszystkich składników, które potrzebne są podczas starań o dziecko.
Wykonując je codziennie, rzeźbienie umysłu stanie się twoim nawykiem. Twój mózg nie będzie wytwarzał lęku przed zmianą nawyku i z czasem nawet nie zauważysz, a będziesz chciała przejść do prawdziwego działania.
Małe działania kaizen
Działanie według metody kaizen może budzić śmieszność i być dla wielu zachowaniem trywialnym. Należy jednak podkreślić, że właśnie podejmowanie tak małych działań umożliwia ominąć przeszkody, które często były przyczyną niepowodzeń w trakcie zmiany nawyków (lęki, obawy, zniechęcenie, brak motywacji przed dużym zadaniem).
Przykłady małych działań dla starających się o dziecko:
- gdy chcesz zacząć ćwiczyć: stój na bieżni każdego ranka przez kilka minut,
- gdy chcesz mniej się stresować: raz dziennie zapamiętaj, gdzie w twoim ciele zbiera się napięcie, a następnie weź jeden głęboki oddech,
- gdy chcesz dłużej spać: każdej nocy kładź się minutę wcześniej bądź wstawaj minutę później każdego ranka.
Podane powyżej przykłady początkowo mogą cię nie przekonywać, bo niby jak to może wpłynąć na duże zmiany? Warto jednak podkreślić, że jest to metoda z powodzeniem stosowana przez wielu specjalistów na całym świecie. A jeśli staracie się o dziecko, a ty nadal masz nadwagę, nie możesz wdrożyć zdrowej diety, długo spać i regularnie ćwiczyć, to zachęcam jednak do uwierzenia w możliwości kaizen i spróbowania.
W przeciwieństwie do odważnych prób dużych zmian, podczas tego procesu ciało migdałowate jest uśpione, przez co hormon stresu nie ulega podwyższeniu, a ty masz siłę do osiągania długoterminowych celów.
– Małe działania oszukują mózg sprawiając, że zaczyna myśleć następująco: “Hej, ta zmiana jest na tyle mała, że co mi tam. Nie ma co się przemęczać. I tak nie może się to skończyć porażką lub nieszczęściem.” I tym samym pozwalają mózgowi na stworzenie nowych, trwałych nawyków, nierzadko z zadziwiającą szybkością – podkreśla psycholog, dr Robert Maurer.
Można pomyśleć, że małe kroki to również małe wyniki. Nic bardziej mylnego. Oczywiście można myśleć, że 5 minut stania na bieżni nie pomoże zrzucić zbędnych kilogramów, a 1 minuta snu dłużej nie przekuje tego w nawyk wydłużenia snu do optymalnego, potrzebnego na regenerację czasu. Jednak kaizen udowadnia, że właśnie ten jeden mały, nieopatrzony lękiem krok, pozwala w naturalny sposób przejść do kroku drugiego, trzeciego itd. W końcu okazuje się, że małymi krokami przekułeś czynność w nawyk i tym samym twoje starania o dziecko mogą okazać się wreszcie owocne.
Kaizen dla walczących z nadwagą
Strategia kaizen sprawdza się także u osób starających się o dziecko i mających nadwagę. Aby pozbyć się zbędnych kilogramów, konieczne jest podjęcie regularnych ćwiczeń i zmiana nawyków żywieniowych.
Aby zacząć zdrowiej się odżywiać można zastosować działanie małych kroków. Polega np. na wyrzucaniu pierwszego kęsa tuczącej przekąski. Takie działanie kontynuuj przez dłuższy czas (miesiąc). Po tym okresie wyrzucaj dwa kęsy niezdrowego dania. W kolejnym okresie ponownie zwiększ ilość wyrzucanej części posiłku bądź prawdopodobnie sama zauważysz, że nie masz już ochoty na niezdrowy posiłek i odstawisz go w całości. Jeśli będziesz już na tym etapie, to skup się na tym, by zdrowe posiłki jeść wolno. Bierz kolejny kęs dopiero wtedy, gdy przeżujesz wcześniejszy.
Z kolei jeśli nie możesz nakłonić się do ćwiczeń, spróbuj np. wysiąść przystanek wcześniej niż zazwyczaj wysiadasz do pracy lub domu. Powtarzaj to przez miesiąc, w kolejnym wysiądź dwa przystanki wcześniej. W kolejnych etapach kontynuuj aktywność tak aż dojdziesz np. do 30 minutowego spaceru. Wtedy z łatwością możesz spróbować wykonywać te 30 minut spaceru na bieżni. Następnie spróbuj przebiec się minutę i 29 minut spaceruj. Kolejno zwiększaj czas biegu aż wejdzie to w nawyk i tym sposobem osiągniesz cel: zrzucisz zbędne kilogramy.
Pamiętaj również o małych pytaniach. Sprawdzi się np. Jaki mały, trywialny krok pomoże ci poprawić stan zdrowia? Może to być odrzucanie jednego kęsa czekolady, słodzenie odrobiny cukru mniej, bieganie przez minutę itd.
>>> czytaj też: Termogeniki – sposób na zbędne kilogramy i zajście w ciążę (+ jadłospis)
Kaizen dla walczących z trudnymi myślami
Niepłodność jest trudnym doświadczeniem, które w wielu sytuacjach odbiera siły, motywację i dobre samopoczucie. Często zadajesz sobie pytania typu: “Czemu jestem tak beznadziejna i nie mogę mieć dziecka?”, “Dlaczego inni mają w życiu łatwiej i mają dziecko ot tak?”, “Jak mogę być aż tak bezużyteczną kobietą?”
Tak brutalne pytania towarzyszą ci w twojej walce, skutecznie odbierając ci siły i wyolbrzymiając każde potknięcie. Tym samym zamiast postarać się zrzucić nadprogramowe kilogramy, pić więcej wody bądź uprawiać więcej sportu, podsycają słabość i wpływają negatywnie na samoocenę.
Aby pozbyć się negatywnych pytań zastosuj strategię kaizen polegająca na codziennym zadawaniu sobie pytania: “Co mi się w sobie dzisiaj podoba najbardziej?” Odpowiedzi możesz notować w dzienniku i wracać do nich w momentach kryzysowych.
POLECAMY TAKŻE:
https://plodnosc.pl/stresujesz-sie-oto-12-skutecznych-sposobow-na-walke-ze-stresem/
Dodaj komentarz