Czerwone kropki na skórze
Materiał Partnera

Czerwone kropki na ciele: przyczyny i leczenie

Pojawienie się czerwonych plam na skórze może mieć różne podłoże. Najczęściej to reakcja alergiczna, choć może być też wynikiem zmian chorobowych. Nie należy diagnozować się samodzielnie – najlepiej od razu udać się do dermatologa.

 

Nie należy diagnozować się samodzielnie – najlepiej od razu udać się do dermatologa

Pojawienie się czerwonych plam na skórze może mieć różne podłoże. Najczęściej to reakcja alergiczna, choć może być też wynikiem zmian chorobowych. Nie należy diagnozować się samodzielnie – najlepiej od razu udać się do dermatologa.

Czerwone kropki na ciele to zawsze niepokojący objaw. Wysypka może być mniej lub bardziej uporczywa – czasami znika po kilkunastu godzinach, ale niekiedy jej postać pogarsza się z dnia na dzień. Często towarzyszą jej nieznośny świąd i pieczenie. Nie możesz tego lekceważyć! Jeśli plamy się powiększają, zmieniają barwę albo przeobrażają się w krostki z płynem surowiczym – koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do dermatologa (w ramach NFZ – tylko ze skierowaniem).

Okrągłe plamy na skórze – przyczyny

Przyczyn pojawienia się wysypki może być wiele – my skupimy się na tych kosmetycznych.

Warto wiedzieć, że stosowane na co dzień środki czystości mogą uczulać (mowa nie tylko o proszkach do prania i płynach do płukania ubrań). Właśnie dlatego w trakcie sprzątania czy zmywania naczyń najlepiej zakładać rękawice ochronne. Inaczej sprawa ma się w przypadku mocno chemicznych kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. W końcu kupujemy je po to, żeby nam pomogły na dany problem (np. suchość skóry, trądzik), a nie go powodowały. Koniecznością jest czytanie składów INCI.

Aktualnie coraz więcej firm ma w asortymencie kosmetyki naturalne i organiczne (szukaj w sklepie https://makeup.pl/) – bezpieczne i zdrowe również dla wrażliwców, alergików i osób ze skórą nadreaktywną. Mimo wszystko na rynku nadal obecnych jest mnóstwo formuł zawierających substancje potencjalnie niebezpieczne i drażniące. Znajdują się nie tylko w kremach, lecz także szamponach, mydłach i żelach pod prysznic, którymi myjemy całe ciało.

Alergia kontaktowa – TE substancje mogą ją powodować

Jeśli na Twojej skórze pojawią się czerwone kropki lub plamki, sprawdź, czy używane przez Ciebie kosmetyki nie zawierają:

  • Sztucznych barwników i substancji zapachowych – jeśli jest ich dużo, ryzyko świądu i wysypki jest bardzo duże, zwłaszcza u osób z tendencjami alergicznymi.
  • SLS i SLES – udowodniono, że mogą powodować AZS (atopowe zapalenie skóry). Uważaj, bo to składniki niezwykle powszechne, pełnią funkcję oczyszczających detergentów – dzięki nim kosmetyki się pienią, ale za to skóra mocno się wysusza. A od tego tylko krok do czerwonych plam na ciele.
  • PEG i PPG – emulgatory, które mogą zapychać pory. Skutek? Pokrzywka i świąd. Niestety PEG i PPG rozpulchniają skórę, co ułatwia przedostawanie się w jej głąb bakterii i zanieczyszczeń.
  • Parabenów – konserwanty, która zabezpieczają kosmetyki przed rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych, pleśni i grzybów. To jedne z najlepiej przebadanych składników, oficjalnie uznane za bezpieczne, mimo wszystko u niektórych osób mogą powodować reakcje alergiczne.
  • Olejów mineralnych – wraz z pochodnymi ropy naftowej są odpowiedzialne za tworzenie się na powierzchni ciała nieprzepuszczalnej warstwy. W następstwie na naskórku zaczynają gromadzić się drobnoustroje i pojawiają się czerwone wypryski.
  • Fenoksyetanolu – konserwant powszechnie uznawany za niebezpieczny, może powodować zapalenie skóry.
  • Triclosanu – badania potwierdziły, że może wywoływać alergię kontaktową.

Czerwone plamy na ciele – leczenie

Odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się czerwonej wysypki, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od przyczyny, która spowodowała powstanie plam skórnych. Niekiedy wystarczy odstawienie kosmetyku lub środka higienicznego zawierającego drażniące składniki.

Sprawa jest prosta, gdy krostki wyskoczą tuż po wprowadzeniu do naszego życia jakiejś nowości – inny proszek, niż zazwyczaj, nowy krem. Gorzej, gdy świąd i pieczenie pojawiają się teoretycznie bez powodu. Wtedy najlepiej udać się do dermatologa lub alergologa i wykonać panel testów alergicznych, który pozwoli ustalić indywidualny profil uczuleniowy i wdrożyć odpowiednią profilaktykę lub leki – doustne bądź w postaci maści.

 

 

Źródło: Materiał Partnera

 

Komentarze: 6

A są takie konkretne?

Maście i np. szampony albo płyny do skóry…

I co wtedy jak to jest ten pstry co o nim piszesz

U mnie w rodzinie był łupież pstry, bleeee. To są takie czerwono brunatne plamy na ciele jakby skóra miała jakis stan zapalny.

A jak rozpoznać czy to ten łupież pstry?

Cerwone plamy mogą być też oznakami grzybicy skórnej jak np. łupież pstry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *