“Jestem Anna, jestem niepłodna” Czy grupa wsparcia ma sens?

Nikt nie zrozumie niepłodności lepiej niż inni niepłodni – pewnie często to słyszysz i przyznajesz rację. Pytanie tylko, gdzie ich znaleźć i czy warto ich szukać. Czy grupa wsparcia dla niepłodnych to nie jest zamknięty krąg, w którym zderzają się te same lęki, frustracje, kłopoty i złe emocje? Czy wśród innych osób dotkniętych trudnościami z zajściem w ciążę, można znaleźć ukojenie, a przede wszystkim rozwiązanie problemu i odzyskać chęci do dalszych starań? Jaką rolę w procesie leczenia niepłodności odgrywa grupa wsparcia, pisze Anna Wietrzykowska, psycholog niepłodności.

Nikt nie zrozumie potrzebującego bardziej niż osoba będąca w tej samej potrzebie. Właśnie dlatego organizuje się grupy wsparcia dla osób uzależnionych, dla ludzi w żałobie, dla zmagających się z chorobami psychicznymi i somatycznymi (np. dla osób chorych na raka). Dlaczego więc nie stworzyć grupy wsparcia dla osób zmagających się z niepłodnością? Jakie korzyści z uczestnictwie w grupie wsparcia mogłyby otrzymać osoby, które od dłuższego czasu starają się o dziecko i odczuwają z tego powodu różne, często nieprzyjemne stany emocjonalne.

Pokonać smutek, złość, bezradność, odzyskać nadzieję i chęci do starań, umieć znaleźć sens w porażkach i uczynić z nich paliwo do dalszych działań… Znasz to pragnienie? Znają je również ci, których prawdopodobnie spotkasz podczas takich spotkań. To właśnie dzięki zrozumieniu i pełnej akceptacji ci, którzy decydują się przystąpić do grupy wsparcia, nie czują się gorsi, odrzuceni czy oceniani.  

Grupa wsparcia dla niepłodnych – dlaczego warto

Jedną z korzyści wynikających z uczęszczania na grupowe spotkania jest danie sobie prawa do wyrzucenia z siebie wszystkiego, co najtrudniejsze w niepłodności. Kilkukrotnie słyszałam od pacjentek, że spotkania z terapeutą to jedyna przestrzeń w ich życiu, w której mogą wyczerpująco opowiedzieć o swoich emocjach, bez poczucia obciążania otoczenia „swoimi problemami”. To jest ten czas i to miejsce! Tematy spotkań zawsze osadzone są w niepłodności i sposobach radzenia sobie z nią. A różne uczucia, często skrajne, towarzyszą pacjentkom podczas konkretnych faz cyklu.

Zdarzają się sytuacje, gdy z dnia na dzień kobiece emocje zmieniają się o 180 stopni: dzień przed miesiączką są pełne nadziei, dzień po – pełne rozpaczy. Osoby bliskie nie zawsze są świadome tego, z czego wynika ta zmiana. Uczęszczając na grupę, pacjentki mają okazję poznać inne kobiety, których stany emocjonalne ulegają podobnej dynamice.

Podobieństwo doświadczeń pacjentów także daje poczucie zrozumienia i akceptacji siebie. Biorąc pod uwagę statystyki ( 1 na 5 polskich par dotyczy problem niepłodności) na co dzień pacjentki otaczają się osobami, które są rodzicami lub nie decydują się z różnych względów na dziecko. Okazji do poznania drugiej osoby, leczącej się z powodu niepłodności, jest niewiele.

Kiedy więc jesteśmy w mniejszości, może pojawić się myśl, że nasze doświadczenia i pojawiające się uczucia odbiegają od normy i nie powinny się pojawiać. Taka postawa może utrudniać radzenie sobie z trudnymi emocjami podczas starań o dziecko, ponieważ emocje te nie zostają wyrażone, lecz wyparte. Grupa wsparcia jest tym miejscem, które daje komunikat: ,,to, co czujesz, jest normalne w sytuacji, w której się znalazłaś”.

Grupa wsparcia dla niepłodnych – rachunek życia

Spotkania grupy wsparcia mogą być dobrą okazją do przyjrzenia się temu, jak zmieniło się dotychczasowe życie i w jakim kierunku zmierzają nasze działania. Są pauzą, której często brakuje w codziennej rutynie. Żyjąc z dnia na dzień, możemy mieć trudność, w dostrzeżeniu zmian, jakie nastąpiły od czasu podjęcia decyzji o dziecku. Niektórzy rezygnują ze swojego hobby (może to dobry moment, żeby do niego wrócić?), inni zapominają o odpoczynku i skupiają się na wykonywanej pracy, jeszcze inni wycofują się z niektórych relacji, ograniczając przy tym kontakt z poszczególnymi członkami swojej rodziny (np. z kuzynostwem, które posiada dzieci).

Z niepłodnością pacjenci zmagają się latami, a zmiany, które nastąpiły, przebiegały stopniowo. Znacznie łatwiej  jest dostrzec konsekwencje tych zmian np. właśnie owe zmęczenie. Grupa może w tym punkcie zadać pomocne pytania, naprowadzające do rozwiązania, lub podzielić się własnymi sposobami na ich rozwiązanie. Może też spojrzeć z innego punku widzenia na daną sytuację i zobaczyć w niej to, czego nie zobaczyła osoba zgłaszająca dany problem.

Grupa wsparcia dla niepłodnych – bezpieczna przystań

Pomoc psychologiczna w postaci grup wsparcia jest bardzo wartościową formą pomocy dla samego siebie. Wymaga od pacjentów odwagi, ponieważ w trakcie spotkań wypowiadają się oni na forum. Wymaga także otwartości, ponieważ osoby zapoznane w grupie są różne pod względem osobowości i  temperamentów, co może być trudne i momentami irytujące, gdy przykładowo stereotypowy choleryk napotka stereotypowego flegmatyka.

Z drugiej jednak strony pacjenci otrzymują duże wsparcie od osób, które mają podobne do nich doświadczenia i zmierzają w tym samym kierunku. Zyskują swoje miejsce pełne poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i zrozumienia. Swoją bezpieczną przystań, w której mogą zatrzymać się wtedy, gdy po raz kolejny napotkają trudności w walce z niepłodnością, a wsparcia w tej walce nigdy nie jest zbyt wiele.


annawietrzykowskaAnna Wietrzykowska, jest psychologiem, psychoterapeutą pracującym w nurcie systemowym. Specjalizuje się w pracy indywidualnej z osobami dorosłymi, parami oraz rodzinami. Od 2014 roku jest Członkiem Nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Swoją pracę terapeutyczną poddaje superwizji. W obszarze jej zainteresowań zawodowych znajduje się praca z parami zmagającymi się z niepłodnością, rodzicami przygotowującymi się na narodziny dziecka, rodzicami, którzy stracili dziecko oraz rodzicami potrzebującymi wsparcia w wychowaniu. Więcej informacji na www.psycholognieplodnosci.pl


Jeśli chciałabyś dołączyć do kobiet, które doskonale Cię zrozumieją i w chwilach słabości, podniosą, rozweselą i dodadzą wiary – dołącz do zamkniętej grupy Obudź w sobie życie. Niech ta grupa będzie dla Ciebie bezpiecznym przystankiem w trudnej drodze do macierzyństwa. Przystankiem, na którym spotkasz wspaniałe kobiety, które się rozumieją, wspierają, szanują i pomagają. Niech ta grupa będzie miejscem, z którego emanuje dobra energia. Parasolem, pod którym można się skryć, gdy zewsząd zacina deszcz codziennych trosk. Tam pomagamy sobie nawzajem CZEKAĆ NA SPEŁNIENIE MARZEŃ i BUDZIĆ W SOBIE ŻYCIE. Wystarczy poprosić o dołączenie 
➡ 
https://www.facebook.com/groups/165939180569740/

 

 

Polecamy także:

Lekarze duszy – sprawdź jak i gdzie szukać pomocy psychologa

Najlepszy specjalista okazał się gburem? – sprawdź, co o klinikach niepłodności mówią pacjenci

Jak radzić sobie z niepłodnością – sprawdź, co radzi terapeutka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *