Czy in vitro wpływa na zdrowie psychiczne dzieci? Jest nowe badanie
Chociaż dzieci poczętych metodą in vitro jest coraz więcej, to wciąż pojawią się wątpliwości, czy rozwijają się one w taki sam sposób jak dzieci poczęte naturalnie. Naukowcy ze Szwecji właśnie opublikowali obszerne badanie, w którym przekonują, że metoda zapłodnienia nie ma żadnego wpływu na zdrowie psychiczne młodych osób.
Badanie przeprowadzono w Szwecji na podstawie obserwacji ponad 1,2 miliona osób urodzonych w latach 1994-2006. Wśród tych osób było 31 565 uczestników poczętych dzięki metodom wspomaganego rozrodu. Uczestnicy badania byli w wieku od 12 do 25 lat.
Wgląd w historię leczenia
Naukowcy z Karolinska Institutet śledzili rozwój osób urodzonych metodą in vitro, analizując dostępne rejestry kliniczne. Oprócz informacji na temat metody poczęcia uczestników badania mieli oni dostęp do diagnoz klinicznych dotyczących ich zdrowia psychicznego. W tym takich zaburzeń jak depresja, lęk, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne lub zachowania samobójcze.
Badacze podkreślają, ze zachowali szczególną ostrożność, tak, aby oddzielić rolę leczenia od wielu innych czynników, które mogły mieć wpływ na zaburzenia psychiczne. W tym rolę rodziców, ich wiek, wykształcenie, przyczyny niepłodności oraz ich historię zdrowia psychicznego.
In vitro nie ma wpływu na zdrowie psychiczne
Ostatecznie stwierdzono, że metoda zapłodnienia nie ma wpływu na zdrowie psychiczne dzieci w okresie dojrzewania.
– Osoby poczęte za pomocą technik wspomaganego rozrodu miały nieznacznie podwyższone ryzyko wystąpienia zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych w porównaniu z populacją ogólną, ale można to wyjaśnić różnicami w pochodzeniu rodziców, ponieważ to nadmierne ryzyko nie występowało już po uwzględnieniu różnych cech rodziców – mówi cytowana przez portal news-medical, autorka badania prof. Sary Öberg z Zakładu Epidemiologii i Biostatystyki Instytutu Karolinska.
Badanie zostało opublikowane 15 grudnia w czasopiśmie JAMA Psychiatry.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy in vitro i stymulacja owulacji zwiększają ryzyko raka jajnika? Odpowiada specjalista ginekologii
Czy in vitro i stymulacja owulacji zwiększają ryzyko raka jajnika? Odpowiada specjalista ginekologii
In vitro nie ma wpływu ani na rozwój fizyczny, ani umysłowy dziecka
Oprócz badań dotyczących zdrowia psychicznego dzieci, wcześniej wykonano wiele innych, które potwierdzają, że techniki wspomaganego rozrodu nie mają żadnego wpływu na ich rozwój. Jedno z takich badań przeprowadzone zostało przez Centra Płodności w Illinois (USA). Polegało na przeprowadzeniu ankiet wśród rodziców dzieci, które dzieci poczętych przy pomocy ART (technik wspomaganego rozrodu).
Przepytano w sumie 1881 rodziców, z których 229 (12,2 proc.) korzystało z technologii wspomaganego rozrodu (78 z in vitro, a 89 z inseminacji). Zapytano o kluczowe umiejętności, które powinny być osiągnięte w danym wieku dziecka, np. pierwszy uśmiech w wieku dwóch miesięcy, czy mówienie pełnymi zdaniami w wieku 5 lat.
Wyniki wykazały, że kluczowe umiejętności osiągnęło 64,2 proc. dzieci poczętych w sposób naturalny. Wynik wśród dzieci poczętych przy pomocy ART to 64,6 proc.
Tekst: Agata Panas
Źródło: www.news-medical.net
POLECAMY TAKŻE: 8 błędów, które popełniają pary starające się o dziecko
Dodaj komentarz