Dawczynie komórek jajowych

Dawczynie komórek jajowych – kryteria wyboru fenotypowego oraz genetic matching

Rozmowa z embriologiem Bartłomiejem Wojtasikiem

Dawczynie komórek jajowych – kryteria wyboru fenotypowego oraz genetic matching

Decyzja o in vitro z adopcją komórki jajowej często jest najtrudniejszym krokiem w leczeniu niepłodności. Dla wielu par stanowi jednak ostatnią szansę na upragnione dziecko. Kim są dawczynie komórek jajowych? Jak dobiera się komórki, by dziecko – choć niegenetyczne – było podobne do rodziców? Czym jest program adopcji komórek jajowych z genetycznym dopasowaniem? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz gość – mgr Bartłomiej Wojtasik, ESHRE Senior Clinical Embryologist, starszy embriolog, Zastępca Dyrektora Embriologii Klinik InviMed.

Czy komórki dawczyni mają wyeliminowane wady genetyczne?

Potencjalna dawczyni komórek jajowych przechodzi restrykcyjne kwalifikacje. Poddawana jest badaniom ginekologicznym, monitoringowi cyklu, kontroli prawidłowości układu rozrodczego, diagnostyce hormonalnej, analizie rezerwy jajnikowej i wielu innym badaniom. Standardem są też badania genetyczne.

Mamy zespół medyczny, który kwalifikuje dawczynię, żeby mogła oddawać oocyty. Po pierwsze musi to być osoba młoda. To jest pierwsze pytanie, przed przestawieniem się – ‘w jakim pani jest wieku?’. Płodność kobiety około 32. roku życia zaczyna drastycznie spadać. Przy 35. roku życia jest kolejny taki mocny punkt odcięcia. Dawczynie są kwalifikowane na pewno poniżej 34. roku życia, a w niektórych bankach w Europie czy na świecie te restrykcje są jeszcze większe. Następnie dawczyni oddawana jest serii ankiet, które sporo o niej mówią. W grę wchodzą już kwestie medyczne, kobieta podaje swoje dane demograficzne, czy ma dzieci, szczegóły historii rodzinnej, ogólny stan zdrowia, czy jest np. przewlekle chora – wyjaśnia mgr Bartłomiej Wojtasik.

Jakie cechy fenotypowe można wybrać u dawczyni?

In vitro z komórką dawczyni może zostać tak poprowadzone, aby wybrana komórka dawała duże prawdopodobieństwo fizycznego podobieństwa dziecka do matki – biorczyni. Parom daje to większy komfort – nie muszą obawiać się np. niewygodnych pytań krewnych czy znajomych o znaczące różnice w wyglądzie dziecka i rodziców.

Cechy fenotypowe to przede wszystkim te podstawowe: waga, wzrost, ogólna budowa ciała, karnacja, kolor oczu, kolor i struktura włosów. Generalnie jest dość trudno wybrać dawczynię, która będzie miała te same cechy, nawet w tej ograniczonej liczbie podstawowych cech fenotypowych. Zawsze czegoś zabraknie. Przykładowo zgadza się grupa krwi, kolor włosów, oczu, wzrost i waga mniej więcej, ale struktura włosa już się nie zgadza – mówi mgr Wojtasik.

Czy AMH poniżej 0,1 jest bezpośrednim wskazaniem do adopcji komórki jajowej?

Adopcja komórki jajowej to krok wykonywany najczęściej po kilku nieudanych próbach in vitro z własnymi komórkami. Jednak w niektórych okolicznościach in vitro z komórką dawczyni jest rekomendowane od razu. Taką sytuacją jest m.in. bardzo niski wskaźnik AMH.

Mamy bardzo wiele młodych pacjentek, poniżej 35. roku życia, z tak niską rezerwą jajnikową, że oferujemy od razu adopcję komórki. Oczywiście jeśli pacjentka sobie tego życzy, i jakiś pęcherzyk rośnie, to można próbować. Jednak w praktyce wiemy, jak to się kończy – albo nie pozyskujemy w ogóle komórki jajowej z tego pęcherzyka, albo ta komórka jest niedojrzała – tłumaczy mgr Bartłomiej Wojtasik.

CAŁA ROZMOWA NA KANALE YOU TUBE: PŁODNOŚĆ.PL TV

 

POLECAMY: Dawstwo komórki jajowej tworzy niezwykle silną więź między mamą a dzieckiem

Prof. Piotr Laudański: Dawstwo komórki jajowej tworzy niezwykle silną więź między mamą a dzieckiem

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *