Endometrioza a starania o ciążę

Diagnostyka endometriozy a starania o ciążę. Rozmowa z dr. Krzysztofem Janowcem

Diagnostyka endometriozy a starania o ciążę. Rozmowa z dr. Krzysztofem Janowcem

Jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet – endometrioza – ma jednocześnie bardzo długi proces diagnostyczny. W ostatnich latach specjaliści zauważają jednak pozytywną zmianę – coraz więcej pacjentek przychodzi do gabinetów świadoma nieprawidłowości swojego organizmu. A tym są nie tylko niepłodność, ale też m.in. niezidentyfikowane bóle brzucha czy bardzo bolesne miesiączki. O objawach endometriozy, sposobach na szybkie rozpoznanie choroby, badaniach i wielu innych kwestiach rozmawiamy z doktorem Krzysztofem Janowcem z Centrum Leczenia Niepłodności Parens w Krakowie. Zapraszamy do obejrzenia nagrania wideo!

Jak często mamy do czynienia z endometriozą?

Endometrioza to choroba o nie do końca znanej przyczynie, która dotyka nawet co dziesiątą kobietę w wieku rozrodczym. Aż 40% wszystkich przypadków niepłodności to właśnie kobiety zmagające się z tą chorobą. Choć tak częsta, jest przy tym niezwykle rzadko diagnozowana.

Endometrioza jest jedną z najrzadziej diagnozowanych chorób na świecie. Średni czas jej rozpoznania trwa nawet 10-12 lat. Dlaczego tak długo? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Należy jednak zwrócić uwagę, że endometrioza nie ma charakterystycznych dla siebie, ścisłych objawów. Jako lekarze musimy zrobić naprawdę dobry wywiad, aby pewne objawy podporządkować właśnie pod tę chorobę – mówi dr Krzysztof Janowiec.

Objawami endometriozy są:

  • Bolesne miesiączkowanie
  • Niepłodność
  • Bóle przedmiesiączkowe
  • Dolegliwości brzuszne
  • Krwawienie maciczne
  • Dyspareunia
  • Bóle podczas mikcji i defekacji
  • Zespół przewlekłego zmęczenia
  • Wzdęcia
  • Nudności, wymioty
  • Skłonność do infekcji
  • Zaburzenia immunologiczne

Jednym z najłatwiej rozpoznawalnych, a przy tym niestety najczęściej bagatelizowanych objawów endometriozy są bolesne miesiączki i bóle przedmiesiączkowe.

Miesiączka nie musi boleć. Zapomnijmy o tych powtarzanych bredniach, że bolesna miesiączka to „uroda” pacjentki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dynamikę zmian. Jeśli w pewnym momencie życia dolegliwości w czasie miesiączek się zdecydowanie nasiliły, to powinna nam się zaświecić pomarańczowa lampka. Musimy sprawdzić, czy nie mamy tu do czynienia z endometriozą – tłumacz dr Krzysztof Janowiec.

Czy endometrioza wycisza się w czasie menopauzy?

Endometrioza jest chorobą ściśle estrogenozależną. Największą aktywność wykazuje w wieku rozrodczym, szczególnie jeśli podczas cyklu dochodzi do wahań hormonów. Gdy w wyniku menopauzy poziom estrogenów spada, pewne objawy choroby mogą się wyciszyć.

Należy też pamiętać, iż endometrioza w pewnym stopniu może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów – raka jasnokomórkowego czy endometroidalnego jajnika, a także otrzewnej. Część pacjentek zgłasza znaczące zmniejszenie dolegliwości bólowych. Natomiast inne cały czas cierpią z powodu utrwalonego, neuropatycznego bólu nawet po menopauzie – mówi doktor Krzysztof Janowiec.

Jak szybko odradza się endometrioza po usunięciu ognisk?

Operacyjne usuwanie ognisk endometriozy znacząco zwiększa szansę na ciążę i niweluje wiele dolegliwości, jednak nie leczy źródła choroby. Z tego względu u wielu pacjentek po pewnym czasie następuje nawrót objawów endometriozy.

Wszystko zależy od tego, jak została przeprowadzona operacja. Czy było to leczenie radykalne z usunięciem wszystkich ognisk, czy stanowiło niejako tylko pewien „etap diagnostyczny”. Ważna jest też kwestia działań po zabiegu: czy była wprowadzona terapia żywieniowa, leczenie hormonalne, czy tylko sama laparoskopia. Niestety, zmiany endometrialne najczęściej się odnawiają – wyjaśnia dr Krzysztof Janowiec.

 

POLECAMY TAKŻE: Endometrioza leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne endometriozy. Rozmowa z doktorem Janem Olkiem

 

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *