Dieta w endometriozie to istotny element leczenia. Odpowiednim doborem składników pokarmowych można polepszyć funkcjonowanie układu odpornościowego, naturalnie kontrolować hormony oraz zmniejszyć stan zapalny. A to wszystko wpływa na zmniejszenie – tak bolesnych przy endometriozie – dolegliwości.
Co to jest endometrioza?
Szacuje się, że na endometriozę choruje 10-20% kobiet na całym świecie. Wśród kobiet leczących się pod kątem niepłodności, diagnozuje się endometriozę nawet u 20-50% z nich.
Endometrioza polega na umiejscowieniu ognisk komórek endometrialnych poza jamą macicy, najczęściej w jajnikach, ale czasem także w pęcherzu moczowym, odbytnicy, wątrobie, żołądku. W skrajnych przypadkach guzy powstające z tkanki endometrialnej zagnieżdżają się nawet w płucach lub mózgu. Choroba nie tylko jest przyczyną ogromnego bólu i w wielu przypadkach niepłodności, ale jest również poważnym zagrożeniem dla organów wewnętrznych.
Przeczytaj także: Oto co robi z ciałem kobiety endometrioza. Apel 27-latki niesie się w świat
Bóle okresowe a endometrioza
Endometrioza nadal jest chorobą tajemniczą i z trudem diagnozowaną. W wielu przypadkach problem jest w błędnej diagnozie lekarzy, którzy ostre bóle menstruacyjne przypisują „takiej urodzie kobiecej” i ignorują te objawy.
Tymczasem kobiety chorujące na endometriozę skarżą się na straszliwe bóle, które nie pozwalają normalnie funkcjonować i doprowadzają do wycieńczenia organizmu, wymiotów, omdleń.
Dlatego, pierwszą rzeczą, jaka może świadczyć o endometriozie, są właśnie te nienaturalne, silne bóle, które niemal wyłączają kobietę z normalnego życia.
Inne objawy, które mogą wskazywać na endometriozę, to: odczuwanie bólu przy współżyciu, bolesne oddawanie moczu i bolesna defekacja, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa.
>> E-book pobrać można TUTAJ <<
Dieta przy endometriozie
Jednym ze sposobów walki z endometriozą, jest zmiana dieta, która może znacząco polepszyć jakość życia i zmniejszyć ból towarzyszący chorobie.
Główne zasady, którymi powinny kierować się w odżywianiu wszystkie endo-wojowniczki, to:
- wykluczenie z diety żywności wysokoprzetworzonej (słodycze, margaryny, fast-foody, gotowe dania instant)
- ograniczenie spożycia czerwonego mięsa
- ograniczenie spożycia cukru,
- spożywanie produktów bogatych w kwas omega-3,
- zwiększenie spożycia owoców i warzyw,
- spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty.
Klinika leczenia niepłodności InviMed, która od 18 lat pomaga parom w diagnostyce i leczeniu niepłodności, przygotowała kompleksowy e-book dietetyczny dla kobiet zmagających się z endometriozą.
Adrianna Barczyńska, dietetyk InviMed Katowice, przygotowała obszerny poradnik dla kobiet zmagających się z endometriozą. Zawiera on zalecenia dietetyczne, przykładowe jadłospisy wykorzystujące zdrowe i łatwo dostępne produkty oraz wiele cennych wskazówek.
>> E-book pobrać można TUTAJ <<
POLECAMY TAKŻE:
W końcu ktoś pokazał, jak wygląda endometrioza. Ten obraz robi wrażenie
Dodaj komentarz