“Dieta – ukojenie w endometriozie” pobierz bezpłatny e-book

Dieta w endometriozie to istotny element leczenia. Odpowiednim doborem składników pokarmowych można polepszyć funkcjonowanie układu odpornościowego, naturalnie kontrolować hormony oraz zmniejszyć stan zapalny. A to wszystko wpływa na zmniejszenie – tak bolesnych przy endometriozie – dolegliwości.  

Co to jest endometrioza?

Szacuje się, że na endometriozę choruje 10-20% kobiet na całym świecie. Wśród kobiet leczących się pod kątem niepłodności, diagnozuje się endometriozę nawet u 20-50% z nich.  

Endometrioza polega na umiejscowieniu ognisk komórek endometrialnych poza jamą macicy, najczęściej w jajnikach, ale czasem także w pęcherzu moczowym, odbytnicy, wątrobie, żołądku. W skrajnych przypadkach guzy powstające z tkanki endometrialnej zagnieżdżają się nawet w płucach lub mózgu. Choroba nie tylko jest przyczyną ogromnego bólu i w wielu przypadkach niepłodności, ale jest również poważnym zagrożeniem dla organów wewnętrznych.

Przeczytaj także: Oto co robi z ciałem kobiety endometrioza. Apel 27-latki niesie się w świat

Bóle okresowe a endometrioza

Endometrioza nadal jest chorobą tajemniczą i z trudem diagnozowaną. W wielu przypadkach problem jest w błędnej diagnozie lekarzy, którzy ostre bóle menstruacyjne przypisują „takiej urodzie kobiecej” i ignorują te objawy.

Tymczasem kobiety chorujące na endometriozę skarżą się na straszliwe bóle, które nie pozwalają normalnie funkcjonować i doprowadzają do wycieńczenia organizmu, wymiotów, omdleń.

Dlatego, pierwszą rzeczą, jaka może świadczyć o endometriozie, są właśnie te nienaturalne, silne bóle, które niemal wyłączają kobietę z normalnego życia.

Inne objawy, które mogą wskazywać na endometriozę, to: odczuwanie bólu przy współżyciu, bolesne oddawanie moczu i bolesna defekacja, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa.

>> E-book pobrać można TUTAJ <<

Dieta przy endometriozie

Jednym ze sposobów walki z endometriozą, jest zmiana dieta, która może znacząco polepszyć jakość życia i zmniejszyć ból towarzyszący chorobie.

Główne zasady, którymi powinny kierować się w odżywianiu wszystkie endo-wojowniczki, to:

  • wykluczenie z diety żywności wysokoprzetworzonej (słodycze, margaryny, fast-foody, gotowe dania instant)
  • ograniczenie spożycia czerwonego mięsa
  • ograniczenie spożycia cukru,
  • spożywanie produktów bogatych w kwas omega-3,
  • zwiększenie spożycia owoców i warzyw,
  • spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty.

Klinika leczenia niepłodności InviMed, która od 18 lat pomaga parom w diagnostyce i leczeniu niepłodności, przygotowała kompleksowy e-book dietetyczny dla kobiet zmagających się z endometriozą.

Adrianna Barczyńska, dietetyk InviMed Katowice, przygotowała obszerny poradnik dla kobiet zmagających się z endometriozą. Zawiera on zalecenia dietetyczne, przykładowe jadłospisy wykorzystujące zdrowe i łatwo dostępne produkty oraz wiele cennych wskazówek.

>> E-book pobrać można TUTAJ <<

 

POLECAMY TAKŻE:

W końcu ktoś pokazał, jak wygląda endometrioza. Ten obraz robi wrażenie

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *