Kremy nawilżające do twarzy - działanie i składniki
Artykuł Partnera

Dlaczego tak istotne jest stosowanie kremów nawilżających?

Zrównoważona pielęgnacja to sekret zdrowej skóry. Aby przynosiła ona najlepsze efekty, powinna składać się z kilku etapów, a mianowicie demakijażu, oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Za ostatni etap, czyli nawilżanie, odpowiadają przede wszystkim kremy nawilżające. To niezwykle popularne produkty, które w niezliczonej ilości znajdziemy na półce sklepowej każdej drogerii. Niestety okazuje się, że wiele kobiet na co dzień zapomina o prawidłowym i regularnym nawilżaniu swojej skóry. Dowiedz się, dlaczego odgrywa ono tak ważną rolę i czym może grozić jego brak.

Niewłaściwe nawilżenie skóry – skutki

Zanim przejdziemy do wymienienia zalet, jakimi charakteryzują się kremy nawilżające, warto zastanowić się nad tym, jakie skutki może przynieść skórze brak dostatecznego nawilżenia. Woda to podstawowy składnik, z którego składa się nasze ciało. Właściwe nawilżenie naszej skóry decyduje o tym, że będzie ona bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz pozostanie młoda na dłużej. 

Oprócz tego woda pełni istotną funkcję w transporcie substancji aktywnych zawartych m.in. w kremach nawilżających, które dzięki niej lepiej wnikają do głębszych warstw skóry. Odpowiada także za tworzenie płaszcza hydrolipidowego, czyli ochronnej bariery skóry, który chroni ją przed przesuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Nawet niewielki ubytek wody w naszej skórze potrafi sprawić, że skutki stają się od razu wyczuwalne. Skóra, która jest niedostatecznie nawilżona, staje się sucha, szorstka, może zacząć się łuszczyć, a w poważniejszych przypadkach nawet pękać. Często pojawia się także świąd i pieczenie, a do tego ogólny dyskomfort. Dlatego też tak ważne jest jej odpowiednie nawilżenie zarówno od wewnątrz (picie co najmniej 2 litrów wody dziennie), jak i od zewnątrz (aplikacja kremów nawilżających).

Kremy nawilżające – działanie

Regularne stosowanie kremów nawilżających ma przede wszystkim za zadanie powstrzymanie nadmiernego odparowywania z niej wilgoci. Naskórek, który jest prawidłowo nawilżony, powinien zawierać w sobie od 10 do 13% wody. Jeśli wartość ta jest niższa, na skórze zaczynają pojawiać się pierwsze objawy braku odpowiedniego nawodnienia. Kremy nawilżające, które są dobrane do potrzeb danej skóry, są w stanie powstrzymać ten proces na dwa sposoby: poprzez zatrzymywanie cząsteczek wody w skórze lub wzmocnienie warstwy hydrolipidowej, która nie przepuszcza wody ani pary wodnej.

Kremy nawilżające – składniki

To, jakie składniki znajdą się w danym kremie nawilżającym, odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż to właśnie od nich zależy efektywność nawilżenia naszej skóry. Przy wyborze kremów nawilżających warto zwracać uwagę na dwa rodzaje składników: hydrofilowe, które wiążą wodę we wnętrzu skóry oraz hydrofobowe, które tworzą warstwę okluzyjną, chroniącą przed nadmierną utratą wody.

Składniki hydrofilowe to:

  • kwas hialuronowy;
  • kolagen;
  • aloes;
  • mocznik;
  • gliceryna;
  • aminokwasy.

Z kolei do składników hydrofobowych zalicza się przede wszystkim naturalne oleje (np. arganowy, migdałowy, jojoba, awokado), masło shea, kakaowe, a także ceramidy.

Kremy nawilżające – dla kogo?

Wiele kobiet wychodzi z błędnego założenia, według którego kremy nawilżające to produkty skierowane tylko dla kobiet, które są posiadaczkami cery suchej. Ten błędny sposób myślenia może doprowadzić do tego, że nasza skóra, nawet jeśli nie jest cerą suchą, stanie się odwodniona i podrażniona, a nawet mogą zacząć pojawiać się na niej zaskórniki i niedoskonałości.

Warto pamiętać, że każda skóra, niezależnie od jej rodzaju, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Dotyczy to zarówno cery bardzo suchej, jak i tłustej i mieszanej. 

Kupując krem nawilżający, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzeby naszej cery. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów tych produktów, które skierowane są do posiadaczek także wymagających cer. Mogą jednak różnić się konsystencją (np. lekka i szybko wchłaniająca się do cery tłustej i mieszanej), a także obecnością składników aktywnych (np. o działaniu przeciwzapalnym w przypadku cery trądzikowej).

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Maski do włosów nawilżające – jak działają?

Maski do włosów nawilżające – jak działają?

 

Źródło: ARTYKUŁ PARTNERA

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *