dofinansowanie in vitro w Głogowie

Dofinansowanie in vitro w Głogowie. Pierwszy taki program!

Mieszkańcy Głogowa wreszcie doczekają się miejskiego programu dofinansowania in vitro! W poprzednich latach podejmowane inicjatywy spotykały się ze sprzeciwem większości radnych. W 2022 r. sytuacja się zmieniła – niepłodne pary, dla których jedyną szansą na upragnione dziecko jest zapłodnienie pozaustrojowe, będą mogły skorzystać z dofinansowania in vitro w Głogowie.

Dofinansowanie in vitro w Głogowie – kolejna próba, tym razem udana!

Pierwszą próbę wprowadzenia uchwały dającej niepłodnym parom szansę na uzyskanie dofinansowania in vitro głogowscy radni podjęli już w 2016 r. Program przygotowała wtedy Nowoczesna w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Niestety, tylko 8 radnych głosowało za przyjęciem uchwały. Za to aż 13 opowiedziało się przeciw.

Samorząd opracował jednak nowy projekt. Program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miejskiej Głogów w latach 2022-2025” został przesłany do zaopiniowania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Jest wniosek od radnych, aby w Głogowie powstał program finansowania in vitro. Aby program w ogóle mógł zostać uruchomiony to według przepisów program opracowany przez samorządy musi zostać zatwierdzony przez specjalną rządową agencję – ta ocenia lokalne programy. Opracowaliśmy więc program na bazie innych samorządów, w których został zatwierdzony, wysłaliśmy do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i czekamy na ocenę – dodaje. Program, gdy zostanie dopuszczony przez agencję, zostanie przedstawiony do uchwalenia miejskim radnym – powiedział Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Głogów idzie w ślady innych miast

Dofinansowanie in vitro w Głogowie nie będzie jedynym takim programem w województwie dolnośląskim. Z refundacji zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego mogą obecnie korzystać pary m.in. z Wrocławia i Świdnicy. Tego typu inicjatywy coraz częściej realizują także mniejsze miejscowości. Przykładem może chociażby dofinansowanie in vitro w Pyskowicach, które ruszyło w 2022 roku.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii AOTMiT, konieczne będzie wybranie realizatora – szpitala lub kliniki leczenia niepłodności, które będą zajmować się kwalifikacją par oraz przeprowadzaniem procedur. W kolejnym etapie miasto poinformuje o terminie składania wniosków o refundację i warunkach jej uzyskania.

 

Źródło:
https://myglogow.pl/miasto-dofinansuje-leczenie-nieplodnosci-metoda-in-vitro-jest-wniosek-radnych/

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,22563632,glogow-nie-bedzie-finansowal-zabiegow-in-vitro-nie-zgodzili.html

PRZECZYTAJ TAKŻE:

In vitro krok po kroku. Specjalista obala mity na temat zapłodnienia pozaustrojowego

In vitro krok po kroku. Specjalista obala mity na temat zapłodnienia pozaustrojowego

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *