Dofinansowanie in vitro w Tychach

Dofinansowanie in vitro w Tychach zatwierdzone! Rekordowa kwota wsparcia

Aż 10 tys. złotych będzie mogła otrzymać każda para zakwalifikowania do nowego programu – to znacznie więcej niż w innych polskich miastach. Planowane już od ubiegłego roku dofinansowanie in vitro w Tychach zostało ostatecznie przyjęte przez miasto. Sprawdź, kto skorzysta ze wsparcia!

Dofinansowanie in vitro w Tychach – wyczekana pomoc!

Na czwartkowej sesji Rada Miasta Tychy zatwierdziła wdrożenie programu polityki zdrowotnej „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022-2025”. Pierwszy krok w kierunku wprowadzenia działań mających zapewnić dofinansowanie in vitro w Tychach poczyniono ponad rok temu. Wtedy radni dali zielone światło refundacji. Projekt musiał jednak przejść szereg procedur, m.in. uzyskać pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Uchwała została przyjęta mocą głosów 15 radnych, 4 głosowało przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

W Polsce od 2015 r. obowiązuje ustawa o leczeniu niepłodności, która rozpoznaje problem jakim jest niepłodności i reguluje prawo do jej leczenia. Niestety, Polska pozostaje jednym z ostatnich państw europejskich bez możliwości kompleksowego finansowania diagnostyki i leczenia niepłodności. W związku z powyższym niezmiernie ważne jest natychmiastowe podjęcie działań, które zapewnią pacjentom równy dostęp do diagnostyki oraz skutecznej i bezpiecznej terapii, przezwyciężającej skutki niepłodności – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Program in vitro w Tychach będzie prowadzony w latach 2022-2025. W tym czasie samorząd przeznaczy aż 750 tys. złotych na wsparcie niepłodnych par.

Chcemy wspomóc te pary w realizacji marzeń o posiadaniu potomstwa. Jako lekarz ginekolog wiem, jak ogromnym cierpieniem dla kobiet może być brak możliwości posiadania dziecka. Żyjemy w wolnym kraju i każdy ma prawo zdecydować, czy chce skorzystać z możliwości jakie daje metoda in vitro – powiedział Maciej Jędrzejko, Radny Rady Miasta Tychy, Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej.

Rekordowa kwota wsparcia

Dofinansowanie in vitro w Tychach wyniesie nawet 10 tys. zł dla każdej zakwalifikowanej pary. Kwota ta dotyczy jednej procedury IVF w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub maksymalnie 4 000 zł do jednej procedury adopcji zarodka. To więcej niż jakiekolwiek miasto w Polsce zdecydowało się przeznaczyć do tej pory. Każdego roku wsparcie będzie mogło otrzymać 25 par.

Wiadomo już, jakie warunki musi spełniać para, która chce otrzymać dofinansowanie in vitro w Tychach. To standardowe kryteria:

  • wiek kobiety pomiędzy 20 a 42 lat (wg rocznika urodzenia);
  • zamieszkanie w mieście Tychy oraz rozliczanie tu podatku dochodowego
  • spełnienie określonych ustawą warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;
  • wyrażenie zgody na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania zamrożonych zarodków (lub oocytów) oraz ich ewentualnych kriotransferów.

Nie mam żadnych wątpliwości, że powinniśmy realizować taki program w naszym mieście i pomóc osobom, które są po licznych, często wieloletnich próbach i staraniach o dziecko. Te osoby już wiele wycierpiały i będą z pewnością świadomymi rodzicami. Takim ludziom trzeba pomagać – powiedziała Anna Krzystyniak, radna Rady Miasta Tychy, Klub Radnych Prezydenta Andrzeja Dziuby.

Tychy dołączyły do innych śląskich miast wspierających niepłodne pary. Obecnie in vitro finansują m.in. Mysłowice, Częstochowa i Sosnowiec. W samej Częstochowie dzięki programowi in vitro od 2012 roku urodziło się już 72 dzieci.

 

Źródło:
https://umtychy.pl/artykul/8041/rusza-program-dofinansowania-in-vitro-dla-mieszkancow-tychow
https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/8595575,tychy-program-in-vitro-dofinansowanie.html

 

ZOBACZ TAKŻE:

„Tak dla in vitro” – już możesz złożyć podpis pod projektem!

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *