Dziki pochrzyn na płodność

Dziki pochrzyn sprzyja niepłodnym – zioło, które powinna znać każda kobieta

Co miesiąc cierpisz z powodów bolesnych miesiączek? Zdiagnozowano u Ciebie endometriozę? Chcesz wyregulować poziom hormonów w organizmie? A może dokuczają Ci plamienia międzymiesiączkowe? Na to wszystko i wiele więcej dolegliwości pomoże dziki pochrzyn – zioło od wieków z powodzeniem wykorzystywane w medycynie naturalnej.

Dziki pochrzyn – co to jest?

Pochrzyn to roślina z rodziny bulwiastych występująca w Indiach, Afryce, Polinezji, Gujanie, Meksyku, Madagaskarze i na Filipinach. Od wieków znana jest medycynie naturalnej jako remedium na bóle i napięcie mięśni, bóle kręgosłupa oraz reumatyzm. Na przełomie XVIII i XIX wieku odkryte zostały jej właściwości łagodzące bóle menstruacyjne, porodowe oraz pozytywny wpływ na wątrobę i żołądek.

Na świecie występuje 650 gatunków pochrzynu, a rodzina pochrzynowatych to aż 800 gatunków, z czego do celów leczniczych wykorzystuje się najczęściej pochrzyn włochaty oraz pochrzyn chiński, a dokładniej kłącze rośliny.

Dziki pochrzyn swoje zdrowotne właściwości zawdzięcza licznym składnikom czynnym, m.in. taninie, fitosterolom, flawonoidom, alkaloidom, saponinom sterydowym.

Na co pomaga dziki pochrzyn?

Nie bez powodu mówi się, że dziki pochrzyn to zioło, które powinna poznać każda kobieta. Stanowi bowiem remedium na wiele kobiecych przypadłości. Dziki pochrzyn zawiera diosgeninę, która działa podobnie do ludzkich hormonów – progesteronu i estrogenu, może zatem zastąpić terapię hormonalną bez skutków ubocznych. Dziki pochrzyn ma wiele zastosowań:

  • Bóle menstruacyjne i PMS – pomaga zniwelować dokuczliwe bóle menstruacyjne i minimalizuje dolegliwości związane z PMS;
  • Płodność – dziki pochrzyn to zioło, którym powinny zainteresować wszystkie pary starające się o dziecko. Przede wszystkim ma zbawienny wpływ na wyrównanie poziomu hormonów w organizmie, co wpływa m.in. na unormowanie cyklu miesiączkowego oraz zwiększenie libido (u kobiet zwiększa wilgotność pochwy, podnosi temperaturę ciała). Dziki pochrzyn jest niezwykle pomocny przy leczeniu endometriozy. 
  • Wątroba – tonizuje i stymuluje funkcjonowanie wątroby.
  • Nowotwory – diosgenina zawarta w zielu ma działanie cytostatyczne w przypadku niektórych rodzajów nowotworów.
  • Gospodarka hormonalna – dziki pochrzyn, dzięki zawartości fitoestrogenów, polecany jest w celu unormowania gospodarki hormonalnej, co jest pomocne przy wielu dolegliwościach: menopauzie, endometriozie, odchudzaniu, płodności.
  • Menopauza – pochrzyn stymuluje produkcje progesteronu, pomaga wyrównać poziom hormonów, a tym samym zminimalizować nieprzyjemne skutki menopauzy, takie jak np. uderzenia gorąca, duszności.

Sprawdź: Toksyny wpływają na płodność. Oczyść organizm naturalnie – oto sposoby

Dziki pochrzyn na płodność

Sproszkowanym kłączem dzikiego pochrzynu powinny zainteresować się przede wszystkim osoby starające się o dziecko – gdy starania się przedłużają, a powód niepłodności jest jeszcze bliżej nieokreślony to warto przede wszystkim przywrócić właściwe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Diosgenina, zawarta w roślinie, działa na wzór ludzkich progesteronu i estrogenu – pozwoli więc nie tylko zniwelować objawy napięcia miesiączkowego, ale też wyrównać cykl miesiączkowy, jednym słowem unormować pracę układu hormonalnego. ALE UWAGA – kobiety starające się o dziecko, powinny przyjmować dziki pochrzyn TYLKO w II fazie cyklu – stosowanie go przed owulacją może mieć skutek “antykoncepcyjny”.

Dziki pochrzyn polecany jest także przy zdiagnozowanej endometriozie.

Dziki pochrzyn coraz częściej stosuje się także  w kosmetyce: najczęściej w kremach i innych produktach do pielęgnacji twarzy, a to z uwagi na działanie nawilżające i ujędrniające.

Przy czym dziki pochrzyn cechuje się w pewnym stopniu także właściwościami antykoncepcyjnymi – kobiety starające się zajść w ciążę powinny powiadomić lekarza o stosowaniu tego zioła.

Inne przydatne zioła dla osób mających problemy z płodnością

Przy problemach z poczęciem dziecka wykorzystuje się szereg innych ziół, które w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy płodności. Niektóre zioła dedykowane są głownie mężczyznom, gdyż poprawiają jakość nasienia, podnoszą poziom testosteronu i są pomocne przy problemach z potencją. Z dobroczynnych mocy innych ziół mogą korzystać i kobieta, i mężczyzna, np. w sytuacji spadku libida i wigoru. Jeszcze inne zioła, jak np. Korzeń Maca korzystnie wpływają na zaburzenia miesiączkowe i hormonalne u kobiet.

Więcej o ziołach wspierających płodność znajdziecie w artykułach:

8 ziół dla mężczyzn, które poprawią płodność skuteczniej niż suplementy
Liść Damiana – remedium na kobiece choroby, w tym niepłodność

Jak spożywać dziki pochrzyn?

Dziki pochrzyn można spożywać na kilka sposób. Najczęstszym rozwiązaniem jest przyrządzanie na jego bazie nalewek i naparów.

Nalewka z dzikiego pochrzynu przygotowujemy w proporcji 1 miarka pochrzynu i 5 miarek alkoholu, najlepiej 45%-ego. Po przyrządzeniu nalewka powinna odstać co najmniej 2 tygodnie.

Napar przyrządzamy poprzez zalanie szklanką wody 1 łyżeczki sproszkowanego korzenia i gotowanie przez 15 minut.

Dostępne są także tabletki z wyciągiem z dzikiego pochrzynu.

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *