czym jest e-recepta
Materiał Partnera

E-recepta — zalety i sposób działania wersji elektronicznej recepty

Elektroniczna recepta szybko zyskała wielu zwolenników. Jest to duży postęp i ułatwienie dla pacjentów, dzięki któremu nie muszą się zmagać już z problemami dotyczącymi wersji papierowej. Dlatego warto dowiedzieć się, czym jest e-recepta i jak można z niej skorzystać, aby w pełni wykorzystać jej zalety.

System informatyczny umożliwiający korzystanie z elektronicznej wersji recepty nie bez powodu został przyjęty przez odbiorców w pozytywny sposób. Zarówno lekarze, jak i pacjenci mogli pożegnać wiele problemów dotyczących wersji papierowej, które czasami utrudniały jej realizację. Większa czytelność, łatwy dostęp do wszystkich informacji i prosta realizacja jest odpowiedzią na współczesne czasy, w których dąży się do uproszczenia i ułatwienia korzystania przez społeczeństwo z dostępnych środków. Dlatego warto zapoznać się z funkcjonowaniem e-recepty i sposobem jej działania. 

Jak wygląda telekonsultacja?

Tak samo, jak porada w gabinecie lekarskim, tylko bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Odbywa się przy pomocy telefonu lub połączenia Video. Specjalista w tym czasie znajduje się w swoim gabinecie, podczas gdy pacjent pozostaje w domowym zaciszu. W ten sposób można uzyskać poradę od każdego specjalisty, w której nie jest konieczne badanie fizykalne. Podczas takiej konsultacji lekarz może określić stan zdrowia pacjenta na podstawie informacji, jakie od niego uzyskał. Specjalista może również przepisać e-receptę, zwolnienie lekarskie lub skierowanie na dodatkowe badania. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja bezpośrednia wykonana w gabinecie lekarskim. Zwłaszcza gdy stan pacjenta jest niejednoznaczny i wymaga badania przedmiotowego. Niemniej jednak taka teleporada ma wiele zalet, ze względu na które cieszy się tak dużą popularnością. Do zalet takiej formy konsultacji można zaliczyć m.in.:

  • oszczędność czasu,
  • możliwość szybkiego przedłużenia recepty,
  • możliwość skorzystania z konsultacji o każdej porze,
  • szybkie uzyskanie zwolnienia lekarskiego,
  • dostępność konsultacji z wszystkimi specjalistami.

Przede wszystkim taka forma doceniana jest przez osoby, które z jakichś powodów muszą unikać dużych skupisk ludzi w przychodni lub nie chcą tracić czasu na stanie w kolejce po leki zalecone na stałe. Teleporada może również pomóc podczas niewielkich dolegliwości niewymagających bezpośredniej wizyty.

Czym jest elektroniczna recepta?

E-recepta to elektroniczna wersja recepty papierowej. Wystawiana jest w specjalnym programie, który łączy się z Internetowym Kontem Pacjenta. W ten sposób każdy może mieć wgląd do swojej recepty i bezproblemowo ją zrealizować. Ponadto w przeciwieństwie do wersji papierowej do jej realizacji wystarczy 4 cyfrowy kod recepty i PESEL. W elektronicznej wersji znajdują się wszelkie informacje o przepisanym leku, włącznie z jego dawkowaniem. Dużym ułatwieniem jest również brak konieczności jej całkowitej realizacji, dzięki czemu można zdecydować się tylko na częściowe wykupienie leków. Z recepty mogą korzystać również osoby nieposiadające konta IKP. 

Jakie informacje zawiera e-recepta?

W elektronicznej wersji recepty znajdują się wszelkie informacje dotyczące przepisanych leków. Zatem znajdują się na niej m.in. takie uwagi jak.:

  • nazwy przepisanych leków,
  • sposób dawkowania,
  • ilość opakowań,
  • czas realizacji,
  • dane lekarza wystawiającego receptę.

Wszystkie te informacje znajdują się na koncie pacjenta IKP w zakładce recepty. Dzięki temu nie trzeba obwiać się zgubienia recepty lub problemów z jej odczytaniem. Dużym atutem jest także ciągły dostęp do wszystkich wystawianych recept zarówno tych zrealizowanych, jak i tych czekających na realizację. Pacjent w każdej chwili może sprawdzić sposób dawkowania lub leki, jakie stosował.

Jak zrealizować receptę elektroniczną?

Recepta elektroniczna jest wprowadzana do systemu przez lekarza przepisującego konkretne leki bez znaczenia czy jest to lekarz prowadzący, czy też inny specjalista. Z tego powodu e-receptę można uzyskać od dowolnego lekarza. Gdy recepta zostaje wprowadzona do systemu, to pacjent dostaje informację na telefon w postaci sms z 4-cyfrowym kodem, który następnie należy podać w aptece wraz z numerem PESEL. Innym sposobem uzyskania recepty jest wysłanie jej na e-mail w postaci pliku PDF. Konieczne jest jego wydrukowanie i zeskanowanie w aptece kodu kreskowego znajdującego się na niej. Oczywiście nie jest wymagany dostęp do komputera i internetu, aby móc skorzystać z e-recepty. Dla pacjentów nieposiadających konta IKP lekarz podaje wygenerowany kod recepty, z którym należy udać się do apteki. Na specjalne życzenie specjalista może również dać wydruk recepty, na którym znajdują się informacje dotyczące sposobu dawkowania i ilości przepisanych leków. 

Czy można uzyskać receptę bez wychodzenia z domu?

Nie zawsze konieczna jest wizyta w przychodni, aby uzyskać receptę. W niektórych przypadkach wystarczy kontakt z lekarzem prowadzącym, który może wystawić w uzasadnionych przypadkach e-receptę bez osobistego kontaktu z pacjentem. Taka forma sprawdza się podczas przedłużenia recept lub przepisywania leków, które pacjent ma na stałe wprowadzone. Pozwala oszczędzić czas i nie naraża na kontakt z osobami chorymi. Pacjent może również otrzymać e receptę online w portalu e-recepta.net. Portal umożliwia szybką realizację recept po wcześniejszej konsultacji online od każdego specjalisty. Ponadto w ten sposób można otrzymać również zwolnienie lekarskie, a także szybką poradę dotyczącą stanu zdrowia. Medyczne konsultacje online zyskują na popularności, pozwalając oszczędzić czas i umożliwiając szybki kontakt z lekarzem o każdej porze, gdy ma się wątpliwości co do swojego stanu zdrowia. Specjalista może udzielić pomocy, przepisać potrzebne leki lub w zależności od potrzeb zalecić konsultację z lekarzem prowadzącym. 

Elektroniczne recepty to duże ułatwienie dla pacjentów

Zarówno e-recepty, jak i teleporady to duże ułatwienie dla pacjentów. Elektroniczna recepta pozwala na stały dostęp do swojej dokumentacji łatwą realizację. Koniec zamartwiania się trudnością w rozczytaniu pisma lub zgubieniem recepty. Również konsultacja online pozwala na oszczędność czasu i szybki dostęp do specjalistów bez konieczności wychodzenia z domu. Dlatego warto korzystać ze współczesnej technologii i zalet, jakie oferuje. 

 

Źródło: Materiał Partnera

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *