Czy da się wychować dziecko w zgodzie z ekologią?

Ekologicznie z maluchem. Czy da się wychować dziecko bez ton plastiku i jednorazowych pieluch?

Pielucha jednorazowa rozkłada się w najlepszym razie 100 lat, a w bardziej niesprzyjających warunkach nawet 1000 lat. Do tego podczas procesu rozkładu powstaje wiele toksycznych dla środowiska substancji, m.in. gaz cieplarniany i metan. Nie tylko pieluchy jednorazowe są ogromnym obciążeniem dla natury. Dzieciństwo współczesnego dziecka tonie w plastiku: jogurty i musiki, grzechotki, zabawki, środki higieniczne, liczne akcesoria… plastik jest wszędzie. Czy można zatrzymać tę spiralę? Czy da się wychować dziecka w duchu ekologii? Sprawdzamy!

Pieluchy jednorazowe a wielorazowe

Noworodek zużywa średnio 10 pieluch jednorazowych na dobę, starsze niemowlę ok. 6-7, uśredniając daje 5500 pieluch przez pierwsze 2 lata jego życia. Zazwyczaj po tym czasie rodzice podejmują pierwsze próby odpieluchowania, a czasem udaje się to dużo później, nawet ok. 3 roku życia dziecka, co podnosi ilość użytych pieluch o kolejne ponad 2000 sztuk.

Uśredniając – pieluchowanie jednorazowe 1 dziecka to ok. 6500 pieluch, które rozkładają się na wysypiskach śmieci kilkaset lat.

Przy pieluchach jednorazowych warto też wspomnieć o aspekcie finansowym – liczne porównania jasno pokazują, że używanie pieluch jednorazowych jest nie tylko mniej przyjazne środowisku, ale też droższe. Plusem jest z pewnością wygoda, ale budżet rodzinny bardziej to odczuje: pieluszki jednorazowe są średnio o 1/3 droższe niż cała wyprawka wielorazowa + zużycie wody i prądu.

Jak wygląda wyprawka wielorazowa? Pieluszki wielorazowe – jak zacząć?

  • Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest kieszonka przypominająca jednorazową pieluchę, tyle że z kolorowego, wzorzystego materiału. Kieszonka ma w środku specjalną kieszeń, do której wkłada się wielorazowy wkład (najczęściej z bambusa lub mikrofibry). Plusem jest duża prostota i komfort użytkowania, minusem fakt, że do swobodnego stosowania należy zakupić kilka-kilkanaście zestawów kieszonka+wkłady. Czasami możliwa jest wymiana samego wkładu, w zależności od potrzeby fizjologicznej malucha.
  • Pielucha wielorazowa typu snap in one – to pielucha kieszonka, która ma możliwość dopięcia wkładu do środka pieluchy, w różnych konfiguracjach i ilościach.
  • Pielucha wielorazowa typu all in one to odwzorowanie tradycyjnej, jednorazowej pieluszki, z tym że całość wykonana jest z materiału. W tym przypadku wkład jest wszyty, a po zabrudzeniu pieluszkę należy wyprać.
  • Otulacz – jest to rodzaj majtek z materiału (wełny lub PUL-u, czyli laminowanego poliestru) zapinanych na napy lub rzepy. Otulacze mają otulać wkład.
  • Pomocnicze wkłady stosowane zamiennie lub na noc to np. tetra, prefold, pieluszka formowana.

Jak widać po powyższym wyliczeniu, współczesne pieluchowanie wielorazowe znacznie ewoluowało od czasów sztywnej tetry pranej w pralce Frani lub ręcznie. Ilość dostępnych rozwiązań wielorazowych (ich nazwy, sposoby zakładania, rodzaje) mogą przy pierwszym wrażeniu nieco przytłaczać i zniechęcać, ale po wczytaniu się, wypróbowaniu, a najlepiej skonsultowaniu z mamą, która stosuje takie sposoby, zazwyczaj temat da się łatwo oswoić.

Przeczytaj także: Pierwszy kraj, który zakazuje jednorazowych pieluch

Pielęgnacja niemowlęcia – na co uważać?

Ekologiczna pielęgnacja niemowlaka polega na dwóch aspektach: używaniu środków delikatnych dla wrażliwej skóry dziecka oraz możliwym ograniczeniu kosmetyków w plastiku.

Wybierając kosmetyki dla malucha, zwróć uwagę na to aby:

  • Nie zawierały toksycznych substancji (ryzyko podrażnienia skóry),
  • Nie miały w składzie barwników, alergenów, a najlepiej były bezzapachowe,
  • Posiadały jak najwięcej naturalnych składników, m.in. olejów z wiesiołka, ze słodkich migdałów, jojoby, masło shea,
  • Nie miały w składzie parabenów, olejów mineralnych, parafiny, SLS, SLES,
  • Były hypoalergiczne,
  • Nie były testowane na zwierzętach,
  • Miały jak najkrótszy skład,
  • Posiadały certyfikat ECOCERT oraz akceptację Centrum Zdrowia Dziecka.

Młodzi rodzice, szczególnie przy pierwszym dziecku mają często tendencję do kupowania zbyt wielu kosmetyków, których w rzeczywistości niemowlę nie potrzebuje. Warto pamiętać, że wiele naturalnych substancji ma różnorodne zastosowania, np. olej kokosowy można dodawać do wody podczas kąpieli, myć nim delikatną skórę ciała i włoski a także używać zamiast kremu do pupy. Niemowlę nie potrzebuje osobnego szamponu i płynu do kąpieli/do mycia – z powodzeniem wystarczy kosmetyk 2w1 a jeszcze lepiej ekologiczne mydło z dodatkiem olejów, masła shea, bez substancji zapachowych. Plusem jest też brak plastikowego opakowania.

Karmienie piersią nie tylko zdrowe, ale i eko

Zalet karmienia piersią nie trzeba wymieniać, bo większość matek ma ich świadomość: zwiększona odporność malucha, przekazywania bezcennych przeciwciał, ogrom substancji odżywczych nie do podrobienia, budowanie bliskości między matką a dzieckiem – to najważniejsze z nich. W kontekście ekologii najważniejszą zaletą karmienia piersią jest dbałość o środowisko.

Karmiąc piersią, nie kupujesz plastikowych butelek, wyparzaczy, myjek, nie generujesz śmieci w postaci opakowań po mleku modyfikowanych, nie zużywasz wody na mycie butelek i prądu do przyrządzenia mleka. I co ważne dla domowego budżetu: karmienie piersią jest bezcenne w przenośni i dosłownie, gdyż nic nie kosztuje.

Soczki, jogurciki, musiki – czy da się ograniczyć ten plastik?

Gdy maluch wyrasta z wieku niemowlęcego, a rodzice sukcesywnie rozszerzają jego dietę, łatwo zauważyć, jak wzrasta zużycie plastiku podczas codziennej opieki nad dzieckiem.

Popularne musy w saszetkach/tubkach to coraz popularniejsze produkty dla najmłodszych. Są poręczne, zdrowe i… w najgorszym z możliwych, plastikowym opakowaniu. Zjedzenie musiku w tubce trwa 3 minuty, a opakowanie będzie rozkładać setki lat. Czy jest jakaś alternatywa? Owszem! W początkowej fazie rozszerzania diety warto zakupić wielorazowe saszetki, które są przyjazne środowisku. Samodzielnie przyrządzony mus umieszcza się w wielorazowej saszetce, którą można myć, a nawet mrozić.  Gdy maluch jest nieco starszy, dużo lepszym rozwiązaniem (z punktu widzenia logopedycznego i stomatologicznego) jest podawanie dziecku owoców w cząstkach, zamiast miksowania ich.

Podobnych rozwiązań warto szukać także w innych aspektach odżywiania dziecka, np. butelka wielorazowa do wody w miejsce codziennie kupowanej wody w plastikowej butelce.

>> Przewijanie noworodka – instruktaż krok po kroku <<

Przewijanie noworodka - jak to zrobić poprawnie?

Eko-garderoba dla najmłodszych

Rodzice pragnący wychować dziecka w zgodzie z poszanowaniem środowiska, mają do dyspozycji różnorodne rozwiązania, jeśli chodzi o zakup odzieży dla malucha.

Najważniejsza zasada, która pozwoli być bardziej eko to wybieranie ubrań używanych dla dziecka, zamiast kupowania w sieciówkach. Szczególnie w początkowych latach życia, maluch bardzo szybko wyrasta z kolejnych rozmiarów ubrań, a tym samym minimalnie je niszczy. Rozwiązaniem rozsądnym, oszczędnym i ekologicznym będzie zatem odkupywanie ubrań po starszych dzieciach. Warto się rozejrzeć po lokalnych grupach dla mam (np. na Facebooku) czy sklepach z używaną odzieżą. Często można na nich dostać całe torby niezniszczonych ubrań za nieduże pieniądze.

A może dziecko mogłoby dostać wyprawkę po dziecku kogoś z rodziny lub znajomych? Wiele matek, nie chcąc wyrzucać dobrych, za małych już ubrań, chętnie odda je za darmo.

Jeśli natomiast decydujemy się kupić ubranie dla dziecka, dobrze jest sprawdzać skład, wybierać tekstylia bezpieczne dla skóry malucha, np. z organicznej bawełny. Warto też kontrolować czy surowiec, z którego wykonane jest ubranie posiada certyfikat OEKO-Tex.

Zabawki i zabawy w duchu eko

Ach te plastikowe klocki, samochody, lalki, figurki i cała masa innych zabawek. Niestety dzieci je uwielbiają, ale mimo to warto próbować o rozwiązania przyjazne środowisku i w tym aspekcie. Co można zrobić?

  • Wymieniać się zabawkami – wielu rodziców z powodzeniem stosuje tę metodę jako antidotum na brak miejsca w mieszkaniu, oszczędność oraz sposób na szybkie nudzenie się zabawkami co jest niestety znamienne dla większości dzieci,
  • Odkupić zabawki używane –  OLX, Allegro, MarketPlace i grupy na Facebooku oraz wiele innych miejsc w sieci jest pełnych ofert sprzedaży używanych zabawek, rowerów, hulajnóg i wielu innych dziecięcych akcesoriów. Bardzo często są to rzeczy w świetnym stanie, niemal nieużywane. Nadanie im drugiego życia odciąży portfel rodziców i środowisko.
  • Wybierać zabawki drewniane – nie tylko bardziej ekologiczne, ale też mniej toksyczne i bardziej estetyczne,
  • Sprawdzać składy – zamiast zwykłej maskotki z materiałów syntetycznych można kupić pluszaki uszyte z bawełny organicznej lub wełny. Wiele małych rękodzielników wykonuje piękne przytulanki z dobrej jakości surowców.

PODSUMOWANIE

  • Pieluszki wielorazowe to obecnie bardzo wygodne rozwiązanie dla rodziców dbających o środowisko. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje pieluch, otulaczy, wkładów – można testować najlepsze dla siebie i dziecka produkty. Jest to też najtańsza metoda na pieluchowanie.
  • Karmienie piersią ma całe mnóstwo korzyści (emocjonalnych i zdrowotnych), a do tego nie generuje plastikowych śmieci i setek opakowań po mleku.
  • Nie należy przesadzać z ilością kosmetyków dla dziecka i warto czytać składy. Jest to korzystne nie tylko dla środowiska, ale też wrażliwej skóry dziecka.
  • Używane zabawki, ubrania, akcesoria, łóżeczka, przewijaki, krzesła do karmienia – w internecie można nabyć piękną, niezniszczoną wyprawkę dla dziecka za pół ceny.
  • Warto popytać wśród rodziny i przyjaciół. Być może ktoś ma rzeczy po dziecku, które z chęcią odsprzeda lub nawet odda za darmo.

POLECAMY TAKŻE:

“Odbierasz dziecku dzieciństwo! Ty jadłaś i żyjesz!” Czyli dlaczego cukier w diecie dziecka to zło i jak nie dać się “życzliwym radom” postronnych

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *