Pierwszy kraj, który zakazuje jednorazowych pieluch

Vanuatu jako pierwszy kraj na świecie wprowadził całkowity zakaz używania pieluch jednorazowych dla dzieci. Producenci i rodzice mają czas do 2020 roku, aby znaleźć alternatywę dla dotychczas używanych pieluch.

Republika Vanuatu to państwo w Oceanii, położone na 83 wyspach, leżących na północny-wschód od Australii, z czego zamieszkanych jest 65.  Łącznie na wyspach mieszka 283 tys. ludzi.

Zużyte pieluchy zalewają wyspę

Informację przekazał dziennik „The Guardian”, który przytacza wypowiedź Mike’a Masauvakalo z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Vanuatu. Polityk podkreśla, że w Vanuatu bardzo odczuwalne jest ocieplenie klimatyczne, co wpływa na dostępne zasoby żywności i populację ryb. Dodatkowo rząd republiki szacuje, że zużyte pieluchy jednorazowe stanowią 75 %  wszystkich odpadów na wyspie.

Dlatego – jak podkreśla Mike Masauvakalo – wprowadzenie radykalnych rozwiązań jest już koniecznością.

“Vanuatu chroni swoją przyszłość. W końcu tworzywa sztuczne trafiają do wody i łańcucha pokarmowego, a w końcu także do żołądków mieszkańców Vanuatu – mówi minister spraw zagranicznych Mike Masauvakalo. (…) Przed nami długa droga. Ale znając mój kraj, uda nam się. “

Najpierw reklamówki, teraz jednorazowe pieluchy

Republika Vanuatu poczyniła już wiele kroków zmierzających do ochrony środowiska i zminimalizowania odpadów. Od zeszłego roku został wprowadzony zakaz stosowania plastikowych słomek i reklamówek, a rezultaty w postaci czystszych ulic i mniejszej ilości odpadów już są wyraźnie odczuwalne.

Kolejny krok, który choć radykalny, jest jednak bardzo potrzebny, to odejście od używania jednorazowych pieluch i zastąpienie ich alternatywnymi rozwiązaniami przyjaznymi środowisku, np. pieluszkami bambusowymi.

Statystycznie dziecko podczas 2-3 lat noszenia pieluch jednorazowych zużywa ich ok. 6-8 tysięcy. Pieluchy posiadają wkład z poliakrylanu sodu, który pozwala chłonąć mocz dziecka. Niestety z powodu plastiku czas rozkładu współczesnej pieluchy jednorazowej wynosi 400-500 lat. A tylko same pieluchy stanowią obecnie 2-5 % odpadów na wysypiskach śmieci.

Z uwagi na te zastraszające liczby, mimo początkowych protestów rodziców, rząd Republiki Vanuatu jest nieugięty – pieluchy jednorazowe muszą zniknąć.

 

POLECAMY TAKŻE:

https://plodnosc.pl/koniec-z-pieluchami-jak-szybko-i-skutecznie-odpieluchowac-dziecko/ 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *