Endometrium – jeden z najważniejszych elementów starań o ciążę. Rozmowa z dr Martą Paligą

Endometrium – jeden z najważniejszych elementów starań o ciążę. Rozmowa z dr Martą Paligą

Możliwość zajścia w ciążę jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Jednym z nich jest odpowiednie endometrium, czyli błona śluzowa macicy. Wpływ na jego wygląd, grubość i receptywność mają hormony, ale też obecne w nim patologie lub stosowane przez kobietę leki. O tym, czym jest endometrium i dlaczego jest ono ważne, rozmawiamy z dr n. med. Martą Paligą z kliniki Angelius Provita.

Czym jest endometrium?

Endometrium to określenie na błonę śluzową macicy. Wyściela ono jamę tego narządu. Jest ono wrażliwe na działanie hormonów – szczególnie estrogenów i gestagenów (jest to m.in. progesteron). Z tego powodu jego wygląd zmienia się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego, ale też wraz z wiekiem kobiety:

  • dziewczęta, które nie miesiączkują – grubość 0,3–0,5 mm;
  • kobiety w pierwszej fazie cyklu – 7–9 mm;
  • panie w drugiej fazie cyklu – do 15 mm;
  • kobiety w trakcie menopauzy – 5 mm (przy hormonalnej terapii zastępczej do 8 mm).

Możemy powiedzieć, że endometrium to najbardziej dynamiczna tkanka naszego organizmu. Jest ona co miesiąc przygotowywana przez estrogeny w pierwszej fazie cyklu, a później przez progesteron. Wszystko po to, aby uzyskać receptywność, czyli mógł zagnieździć się tam zarodek – wyjaśnia dr Marta Paliga.

Zdarza się także, że jest ono nadmiernie przerośnięte. Nie jest to choroba, ale stan alarmowy, który wymaga obserwacji i dalszej diagnostyki – taka sytuacja oznacza zwiększone ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Przyczyną pogrubienia błony śluzowej macicy jest brak równowagi hormonalnej (nieprawidłowe stężenia progesteronu i estrogenów), która prowadzi do nadmiernego pobudzenia tkanek.

Sytuacją odwrotną jest atrofia endometrium, czyli zanik komórek błony śluzowej macicy. Dochodzi do niej na skutek zaburzeń aktywności estrogenów. Zaburzenie to jest jedną z przyczyn niepłodności.

Endometrioza

Endometrium często bywa mylone z endometriozą. Należy pamiętać, że określenia te nie mogą być stosowane zamiennie. Pierwsze z nich to tkanka, która występuje fizjologicznie u każdej kobiety. Jest ona potrzebna i pełni w organizmie określone funkcje. Natomiast endometrioza to nazwa choroby, która charakteryzuje się tym, że błona śluzowa macicy wydostaje się poza ten narząd (np. do jajników lub jamy brzusznej) i powoduje szereg zaburzeń – w tym niepłodność.

Czym jest endometrium polipowate?

Endometrium polipowate nie jest schorzeniem, ale skutkiem nieprawidłowości występujących w obrębie jamy macicy. Może być to efekt m.in. przewlekłego stanu zapalnego, wodniaka jajowodu, zachyłka po cięciu cesarskim.

Przy endometrium polipowatym podczas badania widzimy w jamie macicy masę drobnych polipów, których wielkość może nawet nie przekraczać 1 mm. Jest nimi usiana cała błona śluzowa. Niestety, nie da się ich wszystkich wyciąć. Nieskuteczne jest także łyżeczkowanie, ponieważ nie usuwa ono przyczyny problemu – tłumaczy dr Marta Paliga.

 

Więcej rozmów na temat niepłodności znajdziesz na kanale YouTube PłodnośćPL TV. SUBSKRYBUJ.

 

POLECAMY TAKŻE: Adenomioza – zła siostra endometriozy

Adenomioza – zła siostra endometriozy

 

Komentarze: 1

moje endometrium zniknelo po irygacji – glistnik plus nagietek. kilka dni irygacji, 3 razy dziennie – lyzka ziol na politrowy termos ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *