Polipy endometrialne to zmiany rozrostowe na błonie śluzowej macicy. Powstają w wyniku przerostu gruczołów endometrialnych. Gdy zmian jest wiele, mówi się już o endometrium polipowatym. Co jest przyczyną powstania endometrium polipowatego? Jak je leczyć? Czy endometrium polipowate ma coś wspólnego z endometriozą? Odpowiada prof. nadzw. dr hab. n. med. Michał Radwan ze rzgowskiej Kliniki Gameta.
Do najczęściej występujących polipów na endometrium należą polipy uszypułowane, tj. połączone z jamą macicy za pomocą szypuły. Inny rodzaj polipów na endometrium to polipy siedzące o szerokiej podstawie i zazwyczaj owalnym kształcie, czasem nieregularnym.
Polip na endometrium zazwyczaj osiąga wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Polipy mogą być pojedyncze lub mnogie. Większość to zmiany łagodne, ale część z nich może ulec zezłośliwieniu.
Lekarze podkreślają, że najczęstszym objawem polipów endometrialnych są krwawienia międzymiesiączkowe oraz obfite miesiączki. Nierzadko polipy nie dają żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o nich przypadkowo podczas badania ginekologicznego lub w sytuacji przedłużających się starań o dziecko.
Gdy na endometrium pojawia się wiele polipów, mówi się już o endometrium polipowatym. Prof. nadzw. dr hab. n. med. Michał Radwan odpowiada na najczęstsze pytania pacjentek, które dotyczą takich tematów jak polipy na endometrium, różnica między polipami na endometrium a endometrium polipowatym, leczenie endometrium polipowatego.
Przeczytaj także: Tajemnice endometrium. To od niego zależy, czy zajdziesz w ciążę naturalnie
Jakie objawy mogą świadczyć o endometrium polipowatym? Czy jedynym objawem tego schorzenia jest brak ciąży?
Większość́ polipów nie daje objawów klinicznych. Jeśli takowe występują̨, są̨ to nadmierne krwawienia i plamienia międzymiesiączkowe. Najczęściej rozpoznawane są̨ podczas diagnostyki nieprawidłowych krwawień́ z jamy macicy i niepłodności. Po menopauzie występowanie polipów jest czynnikiem ryzyka patologicznych rozrostów endometrium.
Co jest przyczyną endometrium polipowatego? Czy istnieją czynniki zwiększające ryzyko zachorowania? Czy przyczyna może leżeć w niedoborze hormonów tarczycy?
Przyczyny endometrium polipowatego należą najczęściej do grupy zaburzeń nieokreślonych, mogą być związane z zaburzeniami owulacji, nieprawidłowościami w układzie płciowym. Przyczyna ich występowania nie jest związana z poziomem hormonów tarczycy.
Jak leczyć endometrium polipowate?
Ultrasonografia, a w szczególności histerosonografia, są badaniami niezwykle pomocnymi w wykrywaniu polipów endometrialnych. Histeroskopia jest jednak jedyną metodą umożliwiającą uwidocznienie zmiany i jej usunięcie. Często użycie elektrokoagulacji pozwala na dokładną eliminację zmiany oraz koagulację loży po usuniętym polipie.
Jaka jest różnica między polipami na endometrium a endometrium polipowatym?
Może występować pojedynczy polip lub zmian jest tak wiele, że mówimy o endometrium polipowatym.
Endometrium polipowate a endometrioza – czy mają coś wspólnego?
Nie ma jednoznacznych związków między endometrium polipowatym a endometriozą. W niektórych publikacjach wykazano jednak podwyższone prawdopodobieństwo polipów u kobiet z endometriozą.
Czy w przypadku nieprawidłowej budowy endometrium może pomóc luteina dopochwowa?
Progesteron w tej formie nie jest lekiem do poprawy budowy endometrium u pacjentek z niepłodnością.
Czy może być tak, że podczas histeroskopii wyraźnie widać, że to endometrium polipowate, a wycinek w badaniu histopatologicznym wyjdzie prawidłowy? Czy w trakcie leczenia powinno się ponawiać histeroskopię celem sprawdzenia efektów?
Jest to możliwe, wszystko zależy od obrazu podczas histeroskopii i badania USG. Czasami histeroskopia wymaga powtórzenia.
Czy zapalenie błony śluzowej macicy tj. zapalenie endometrium jest naturalnym zjawiskiem przy endometrium polipowatym czy to inna jednostka?
Zapalenie błony śluzowej macicy nie jest naturalnym zjawiskiem przy endometrium polipowatym.
Czy mimo takiego endometrium możliwe jest zagnieżdżenie zarodka i jakie muszą być spełnione warunki oraz jak duże jest zagrożenie poronieniem?
Wpływ polipów endometrialnych na niepłodność́ do końca nie został poznany. Postuluje się, że mogą zaburzać wędrówkę plemników w jamie macicy i implantację zarodka. Polipy endometrialne wykrywane są w grupie od 16-26% pacjentek z niepłodnością̨ nieokreśloną a współistniejąca endometrioza może zwiększać́ prawdopodobieństwo ich występowania w jamie macicy u niepłodnych pacjentek Częstość występowania polipów u pacjentek z poronieniami nawracającymi szacuje się na około 5%.
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Michał Radwan – specjalista ginekolog-położnik, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Specjalizuje się w leczeniu niepłodności i endoskopii ginekologicznej. Pracuje w Klinice Gameta w Rzgowie.
POLECAMY TAKŻE:
Nowe badanie z krwi na 90 procent wykrywa endometriozę. To przełom!
Dodaj komentarz