Diagnostyka endometriozy: badanie krwi

Nowe badanie z krwi na 90 procent wykrywa endometriozę. To przełom!

Przełom w diagnostyce endometriozy. 90% przypadków endometriozy będzie można wykryć dzięki pionierskiemu badaniu krwi, które opracowali naukowcy w Wielkiej Brytanii.

Endometrioza to przewlekła, nawracająca i bardzo bolesna choroba, która często prowadzi do niepłodności kobiet. Według szacunków cierpi na nią ok. 10 proc. Polek w wieku rozrodczym. Szybka i trafna diagnostyka endometriozy to wciąż problem – wiele kobiet przez wiele lat żyje w nieświadomości, że są chore. Właśnie powstał test z krwi, który ma usprawnić diagnozę endometriozy.

Co to jest endometrioza

Endometrioza to inaczej gruczolistość macicy, która polega na obecności błony śluzowej, czyli endometrium, poza jamą macicy. Co miesiąc podczas okresu śluzówka się złuszcza i przemieszcza, powodując olbrzymi ból w różnych częściach organizmu kobiety, powoduje także zrosty, stany zapalne i powikłania, które są przyczyną wielu dolegliwości, a także poważnych trudności w zajściu w ciążę.

Przeczytaj: Naturalna terapia dla kobiet chorych na endometriozę

Objawami endometriozy są olbrzymi ból podczas miesiączki – powodujący omdlenia, wymioty, zawroty głowy, ale także obfitość krwawienia, skrzepy w krwi menstruacyjnej, trudności z zajściem w ciążę, wzdęcia, problemy z wypróżnianiem. Ból podczas miesiączki, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Przyczyny endometriozy

Wśród przyczyn powstawania endometriozy wymienia się m.in.

  • predyspozycje genetyczne,
  • metaplazję (zmianę normalnych komórek, które wyścielają jamę macicy na komórki patologiczne, które mają zdolność do przemieszczania się poza obszar macicy);
  • cofanie się komórek menstruacyjnych do jamy ciała (teoria dr Johna Samsona z 1920r.);
  • zaburzenia odporności,
  • przebyte zabiegi chirurgiczne (także cesarskie cięcie czy łyżeczkowanie), 
  • silny stres i zaburzenia psychiczne, a nawet czynniki środowiskowe takie jak zanieczyszczenie powietrza.

Żadna z przyczyn nie została jednak w stu procentach potwierdzona naukowo.

Diagnostyka endometriozy

Odpowiednia i szybka diagnostyka endometriozy to wciąż problem medycyny. Niektóre kobiety, ze względu na niejednoznaczne objawy, a także brak zmian widocznych na USG, nie są kierowane na specjalistyczne badanie, które może potwierdzić chorobę.

Do tej pory najskuteczniejszym sposobem na jej wykrycie lub wykluczenie była laparoskopia, czyli zabieg polegający na wprowadzeniu do jamy brzusznej specjalnej kamery, za pomocą której lekarz może zobaczyć zrosty, guzki, polipy, stany zapalne czy inne zmiany spowodowane endometriozą. Laparoskopia nie jest zabiegiem niebezpiecznym, ale zalicza się to diagnostyki inwazyjnej, po której musi upłynąć trochę czasu, zanim kobieta wróci do normalnego funkcjonowania. Właśnie to bywa czynnikiem skutecznie zniechęcającym do poddania się operacji.

Test z krwi ma być alternatywą dla inwazyjnej laparoskopii jako metody diagnostycznej w przypadku endometriozy.

Test z krwi na endometriozę – przełom w diagnostyce

Brytyjscy naukowcy opracowali test z krwi na endometriozę, który może znacząco ułatwiać i przyspieszać diagnostykę choroby. Co więcej – rozpoznać ją na bardzo wczesnym etapie. Metoda została opracowana przez MDNA Life Sciences i naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie. Test ma za zadanie zlokalizować fragmenty DNA z informacją o endometriozie, które pojawiają się we wczesnej fazie choroby.

Jak czytamy na news.sky.com, test z krwi daje aż 90 procent szans na właściwą diagnozę – potwierdzenie lub wykluczenie endometriozy, a wynik gotowy jest w kilka dni.

Naukowcy, którzy opracowali tę metodę, liczą, że będzie ona dostępna dla kobiet jeszcze do końca 2019 roku, podobnie jak to, że bardzo szybko zostanie objęta refundacją. Początkowo koszt badania za pomocą testu ma wynieść 250 funtów.

Dr Christian Becker z Nuffield Department of Women’s and Reproductive Health na Uniwersytecie Oksfordzkim powiedział, że test nie tylko ulży cierpiącym kobietom, ale także spowoduje ogromne obciążenie medyczne i ekonomiczne dla społeczeństwa.

– Czas od pierwszych objawów endometriozy, które bywają niespecyficzne, do trafnej diagnozy jest znacząco teraz wydłużony. Poza tym pewność zyskuje się obecnie jedynie inwazyjnie przez laparoskopię. Nieinwazyjny test wspomagający diagnozę endometriozy jest niewątpliwie niezaspokojoną potrzebą kliniczną – powiedział dr Becker.

Czy test z krwi rzeczywiście okaże się przełomem w diagnostyce endometriozy, przekonamy się już niebawem. Biorąc jednak pod uwagę liczne sukcesy MDNA Life Sciences w tworzeniu przełomowych metod diagnostycznych, można mieć nadzieję, że i w tym przypadku tak się stanie. Do tej pory dzięki naukowcom z tego ośrodka powstało badanie krwi na raka gruczołu krokowego, w przyszłym roku na rynku pojawić ma się test na raka jajnika i trzustki, a na 2021 r. planowane jest zakończenie prac nad testami diagnostycznymi na raka płuc, wątroby i żołądka.

Źródło: news.sky.com

POLECAMY TAKŻE: Bezpłatny e-book: Dieta – ukojenie w endometriozie

“Dieta – ukojenie w endometriozie” pobierz bezpłatny e-book

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *