Badanie ENDOTRO

ERA test – gdy in vitro po raz kolejny zawodzi. Co to za badanie i dlaczego warto je wykonać?

Czasami, pomimo wielu prób, in vitro nie przynosi skutków i nie dochodzi do implantacji zarodka. W przypadku powtarzających się trudności z zagnieżdżeniem zarodka, zalecany jest test ERA. Na czym polega ERA test? Co oznaczają imiona EMMA i ALICE? Odpowiadają specjaliści z Kliniki Leczenia Niepłodności ReproGenesis w Czechach. 

Czym jest endometrium?

Endometrium to błona śluzowa znajdująca się w macicy. Grubość endometrium zmienia się według fazy cyklu. W pierwszej fazie cyklu – folikularnej – endometrium pod wpływem estrogenów wzrasta. W drugiej fazie – lutealnej – osiąga maksymalną grubość i pod wpływem hormonu progesteronu zmienia się struktura śluzówki, przygotowując się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia, endometrium złuszcza się i dochodzi do krwawienia menstruacyjnego.

Podstawowym badaniem oceny śluzówki macicy jest badanie USG. Istnieją jednak badania bardziej dokładne, oceniające mikrobiom endometrium oraz określające czas implantacji zarodka – EndomeTRIO czyli testy ERA, EMMA, ALICE.

>>Leczenie niepłodności za granicą na odległość – czy to możliwe? Jak to wygląda?<<

Co to jest test ERA?

Test ERA (Endometrial Receptivity Analysis) służy do określenia receptywności endometrium, czyli określa najbardziej dogodny moment transferu. U większości kobiet „okno implantacji“ występuje około 20. dnia cyklu, przy 5-dniowym stosowaniu progesteronu. U niektórych kobiet jednak receptywność może być inna.

ERA test bada receptywność endometrium na podstawie analizy ekspresji 238 genów.  Chodzi o badanie sub-mikroskopijne, dowodzi RNA w komórkach endometrium, a według rodzaju RNA określa się receptywność. Jego wyniki pomogą w określeniu odpowiedniego przygotowania progesteronem oraz jego długości.

Jak wykonuje się test ERA?

ERA test wykonuje się zazwyczaj w cyklu przed transferem. Pacjentce za pomocą hormonów budowana jest śluzówka macicy. W trakcie cyklu wykonane jest jedno badanie USG. Lekarz ustala datę i czas rozpoczęcia stosowania progesteronu oraz termin pobrania próbki endometrium. Biopsję endometrium wykonuje się w gabinecie ginekologicznym za pomocą cieniutkiej kaniuli wprowadzonej do macicy przez pochwę. Zabieg zazwyczaj trwa kilka minut. Potem próbki wysyłane są do laboratorium w Hiszpanii, gdzie przebiega analiza. Lekarz otrzymuje wynik w ciągu 2-3 tygodni i na jego podstawie potrafi ustalić precyzyjny termin transferu (konkretną godzinę).

Dalszymi możliwymi badaniami endometrium, które można wykonać razem z testem ERA, są badania na obecność bakterii w śluzówce macicy EMMA i ALICE.

Test EMMA: Endometrial microbiome metabionic analysis

Test EMMA daje pełny przegląd składu endometrium. Na podstawie wyników można określić rodzaj bakterii w endometrium. W razie potrzeby można zastosować antybiotyki lub probiotyki, żeby odnowić odpowiednią florę bakteryjną.

Test ALICE: Analisys of Infectious chronic endometritis

Wynik określi, czy w endometrium nie pojawiły się bakterie powodujące stan zapalny i przewlekłe infekcje. W przypadku niepłodnych kobiet często pojawiają się różnego rodzaju infekcje i to one mogą przyczyniać się do nawracających poronień. Dokładna analiza flory bakteryjnej umożliwia dobranie odpowiedniego leczenia, które pomoże rozwiązać tę sytuację.

Równowaga bakterii w śluzówce jest bardzo ważna dla implantacji zarodka. Pojawienie się bakterii chorobotwórczych może spowodować naruszenie tej równowagi i brak zagnieżdżenia zarodka lub poronienia.

Kiedy warto wykonać te testy?

Testu EndomeTRIO nie wykonuje się zaraz przed pierwszym podejściem do in vitro, ale zalecany jest przede wszystkim wtedy, kiedy trzykrotnie nie doszło do implantacji zarodka o prawidłowej budowie morfologicznej. Testy ERA, EMMA, ALICE mogą pomóc w ustaleniu przyczyn nieudanych prób in vitro.  

 


REPROGENESIS – czeska klinika leczenia niepłodności z siedzibą w Brnie. Zorganizowany, profesjonalny zespół specjalistów oraz doskonały sprzęt i technologia odzwierciedlają się w wysokim wskaźniku udanych ciąż na poziomie 68%. Placówka dysponuje unikatowym programem leczenie niepłodności dla zagranicznych pacjentek. ReproGenesis jest jednym z nielicznych ośrodków leczenia niepłodności, gdzie specjalny system kamer stale monitoruje rozwój zarodka. Klinika posiada certyfikat ISO 9001:2008 i jest nadzorowana przez Państwowy Instytut Kontroli Leków. Klinika została również wyróżniona przez pacjentów, otrzymując 5 gwiazdek w rankingu Customer Services Award. Strona internetowa dla polskich pacjentów: www.reprogenesis.pl 


 

POLECAMY TAKŻE:

Trudne starania o ciążę: Na pytania kobiet odpowiada dr Marcel Štelcl z Kliniki Reprogenesis

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

Gdzie w Polsce (najlepiej w Warszawie) mozna wykonac test Alice, Emma i ERA?
Jaki jest ich koszt?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *