Leczenie niepłodności za granicą na odległość – czy to możliwe? Jak to wygląda?

W Polsce funkcjonuje obecnie 49 ośrodków leczenia niepłodności. W większości zlokalizowane są w dużych miastach. Jednak coraz więcej kobiet szuka pomocy także u zagranicznych specjalistów. Czy takie rozwiązanie jest praktyczne? Czy konsultacja każdorazowo wiąże się z wizytą w zagranicznej klinice? I w końcu jak wygląda procedura leczenia w takiej sytuacji? Monika Matlochová z czeskiej kliniki leczenia niepłodności ReproGenesis opowiada o współpracy z polskimi (i nie tylko) pacjentkami.

W centrum Brna w Czechach, w pięknej XIX-wiecznej wilii, znajduje się najnowocześniejsza klinika leczenia niepłodności w Czechach – ReproGenesis. Jest to jedna z najlepszych klinik IVF w Czechach, o czym świadczy wysoka skuteczność leczenia:

  • 58% wskaźnik sukcesu zapłodnienia z użyciem własnych komórek pacjenta
  • 53% wskaźnik sukcesu w programie dawstwa KRYO (transfer zamrożonych embrionów)
  • 67% wskaźnik sukcesu w programie dawstwa komórek

Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?

Mówi się, że w przypadku leczenia niepłodności to nie odległość od kliniki powinna mieć znaczenie, ale wybitni lekarze i embriolodzy oraz osiąganie jak najlepszych wyników leczenia. Dlatego wiele świetnych klinik leczenia niepłodności nie otwiera fili w kilku miastach czy krajach, skupiając się na działaniach jednego ośrodka. Dzięki bezpośredniemu nadzorowi mogą dbać o najwyższą jakość i satysfakcjonujące efekty pracy.

A co jeśli para nie chce bądź nie może dojeżdżać do oddalonej o kilkaset kilometrów kliniki, a jednocześnie nie ma dostępu do bliżej położonego ośrodka (lub z różnych przyczyn nie chce z niego korzystać)?

Współcześnie dostępne są takie rozwiązania, które odpowiadają na naprawdę wiele potrzeb pacjentów. Jedną z nich jest leczenie niepłodności w zagranicznej klinice z uwzględnieniem minimalnych koniecznych wizyt w ośrodku. 

Jak wygląda leczenie niepłodności za granicą?

Monika Matlochová w klinice ReproGenesis jest koordynatorem IVF dla polskich pacjentów. Opowiedziała nam, jak dokładnie wygląda procedura leczenia niepłodności w zagranicznym ośrodku.

  1. Pierwszy krok to wypełnienie formularza kontaktowego, jaki znajduje się na stronie kliniki. Następnie z każdymi polskimi pacjentami kontaktuje się koordynator mówiący po polsku.
  2. Pacjent otrzymuje pełen cennik kliniki oraz kwestionariusz do wypełnienia. Po wypełnieniu i odesłaniu do kliniki, polska koordynatorka tłumaczy go i przekazuje lekarzowi, a informacja zwrotna następuje zazwyczaj w ciągu 48 godzin.
  3. Lekarz może zadać dodatkowe pytania lub zlecić uzupełniające badania, które pacjenci mogą wykonać w Polsce.
  4. Po dosłaniu przez pacjentów informacji/wyników badań, lekarz zapoznaje się z nimi i układa plan leczenia. W przypadku zleconych leków, lekarz wystawia receptę, która jest wysyłana do pacjenta, a wykupiona może być już w Polsce. Wszystko to, by maksymalnie usprawnić i przyśpieszyć leczenie.

„W klinice ReproGenesis jesteśmy nastawieni na sprawną, szybką i bazującą na dogodnych rozwiązaniach, współpracę z zagranicznymi klientami. Zdajemy sobie sprawę, że długotrwałe leczenie powoduje dużą dezorganizacje w życiu zawodowym i prywatnym. Nie każdy pacjent może sobie pozwolić, aby brać dzień wolnego i przyjechać kilkaset kilometrów tylko na jedną wizytę. Dlatego konsultacje, wyniki badań, recepty, dodatkowe pytania są u nas przekazywane drogą mailową. W niczym nie umniejsza to skuteczności leczenia, a znacznie przyśpiesza cały proces. A jak wiadomo przy leczeniu niepłodności czas odgrywa ogromną rolę mówi Monika Matlochová z kliniki ReproGenesis.

Leczenie na odległość a wizyta w klinice

Czeska klinika, chcąc ułatwić życie zagranicznym klientom, z których część mieszka nawet za oceanem, maksymalnie dużo formalności i konsultacji zleca mailowo i telefonicznie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby umówić się na osobistą konsultację i przyjechać do Brna.

W przypadku chęci spotkania się z lekarzem, wystarczy zgłosić taką potrzebę konsultantce, która umówi wizytę w dogodnym terminie.

Przeczytaj także: Mezoterapia jajników – nowatorski zabieg, który pomaga kobietom zajść w ciążę

Kiedy konieczny jest przyjazd pacjentów do kliniki?

Jeśli pacjentka nie ma potrzeby wcześniejszej osobistej wizyty, musi stawić się w ReproGensis dopiero w dniu punkcji. Jeśli do zapłodnienia wykorzystywane jest nasienie partnera, para razem przyjeżdża do kliniki. W przypadku korzystania z nasienia dawcy, pacjentka może przybyć do ReproGenesis sama. Jednak musi mieć wtedy przy sobie świadomą zgodę partnera podpisaną u notariusza w Polsce. Jeśli para korzysta z adopcji zarodków, do kliniki należy przyjechać dopiero w dni transferu.

Zarodki hodowane są przez 5 dni. Pacjentka otrzymuje informacje o ich rozwoju w pierwszym, drugim oraz czwartym dniu. Transfer odbywa się piątego dnia. W czasie tych 5 dni pacjentka może wrócić do Polski lub zostać w Brnie. Pacjenci kliniki ReproGenesis mogą liczyć na zniżki w pobliskich hotelach. Na stronie www.reprogenesis.pl znajdują się współpracujące z kliniką hotele, szczegółowe informacje może także przekazać koordynatorka.

„Chcemy, aby nasze pacjentki czuły się w pełni zaopiekowane”

„Tworząc ofertę ReproGenesis myśleliśmy przede wszystkim o tym, czego oczekują od nas pacjentki. Zarówno z własnej obserwacji, jak i licznych rozmów z kobietami leczącymi niepłodność, wiemy, że pacjentkom – oprócz oczywistej skuteczności leczenia – zależy na poczuciu bezpieczeństwa i prawdziwego zainteresowania ze strony personelu kliniki” mówi Monika Matlochová z kliniki ReproGenesis.

Dlatego w ReproGenesis tak duży nacisk kładzie się na krótki czas oczekiwania na odpowiedź mailową. Wszystkie informacje od pacjentki są niezwłocznie tłumaczone i przekazywane lekarzowi prowadzącemu, który od razu zapoznaje się z nimi i udziela dalszych instrukcji.

 

To, co szczególnie chwalą sobie zagraniczne pacjentki, to stały kontakt z koordynatorką. Kobiety w każdej chwili mogą napisać z jakąkolwiek wątpliwością, pytaniem czy prośbą o uściślenie informacji, a koordynatorka wszystko cierpliwe wytłumaczy i opisze. Dzięki temu pacjentki czuję, że są w dobrych rękach i odchodzi im dodatkowy stres, że źle coś zrozumiały podczas wizyty czy nie zdążyły lub zapomniały dopytać lekarza. W ReproGenesis zawsze mogą zwrócić się z dodatkowym pytaniem, np. jak przygotować się do punkcji czy transferu, i dostaną pełną informację drogą mailową. Koordynatorka pełni całościową opiekę nad każdą pacjentką: pomoże w kwestii podróży, znalezienia noclegu, poruszaniem się po mieście.

„Leczenie niepłodności na odległość jest jak najbardziej możliwe. Dowodem na to są liczne ciąże, jakie zostały uzyskane u naszych pacjentek z całego świata. Kobiety często żaliły się nam, że wcześniej musiały jeździć na konsultacje do swoich klinik nawet kilkaset kilometrów, a wizyta trwała 20 minut. Koszt i czas dojazdu był doskwierający, ale pragnienie dziecka jeszcze większe. Dlatego chcemy oszczędzić naszym pacjentkom dodatkowego stresu i kosztów. W przypadku zapłodnienia in vitro, do czasu punkcji kobiety nie musi (ale oczywiście może) pojawiać się w klinice osobiście” tłumaczy koordynatorka.

POLECAMY TAKŻE:

Dr Makowska: Są lekarze, dla których niepłodność to wymysły rozhisteryzowanych pacjentek

 


REPROGENESIS – czeska klinika leczenia niepłodności z siedzibą w Brnie. Zorganizowany, profesjonalny zespół specjalistów oraz doskonały sprzęt i technologia odzwierciedlają się w wysokim wskaźniku udanych ciąż na poziomie 68%. Placówka dysponuje unikatowym programem leczenie niepłodności dla zagranicznych pacjentek. ReproGenesis jest jednym z nielicznych ośrodków leczenia niepłodności, gdzie specjalny system kamer stale monitoruje rozwój zarodka. Klinika posiada certyfikat ISO 9001:2008 i jest nadzorowana przez Państwowy Instytut Kontroli Leków. Klinika została również wyróżniona przez pacjentów, otrzymując 5 gwiazdek w rankingu Customer Services Award. Strona internetowa dla polskich pacjentów: www.reprogenesis.pl 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *