Histeroskopia pozwala zbadać jamę macicy. Wizualizacja jej wnętrza jest pomocna w diagnostyce zmian patologicznych – zwłaszcza tych znajdujących się w obrębie endometrium – i stanowi ważny element tak w diagnostyce, jak i w leczeniu niepłodności. Temat histeroskopii przybliża nam doktor Wojciech Rawski – ginekolog z kliniki InviMed w Warszawie.
Histeroskopia, czyli tzw. wziernikowanie macicy, to badanie diagnostyczno-lecznicze, które pozwala na dokładną ocenę endometrium (błony śluzowej jamy macicy) oraz kształtu jamy macicy. Podczas badania kontroluje się również stan ujść macicznych jajowodów.
Histeroskopia – na czym polega?
Zabieg histeroskopii diagnostycznej trwa zazwyczaj ok. 10 min. Histeroskopia zabiegowa trwa odpowiednio dłużej – w zależności od istniejącej patologii. Są to zabiegi przeprowadzane w warunkach sali zabiegowej, najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Część z nich można wykonać bez znieczulenia. Na początku lekarz odkaża pochwę i pod kontrolą wzroku wprowadza histeroskop przez kanał szyjki do jamy macicy. Powiększony obraz uzyskany za pomocą histeroskopu widoczny jest na ekranie monitora.
Badanie histeroskopowe można podzielić na trzy etapy:
- Ocena kanału szyjki macicy.
- Dokładna ocena jamy macicy.
- Ocena i obserwacja ujść macicznych jajowodów.
W trakcie histeroskopii można pobrać wycinek tkanki do analizy histopatologicznej. – Zdarza się, że pacjentka zakwalifikowana jest do histeroskopii diagnostycznej (w USG transwaginalnym nie stwierdza się obecności patologii), a ostatecznie okazuje się, że w jamie macicy występują nieprawidłowości, np. polipy endometrialne, zrosty wewnątrzmaciczne. W takim przypadku zabiegu się nie kończy, a przystępuje się do procedury zabiegowej, czyli usunięcia zmian patologicznych – mówi doktor Wojciech Rawski z kliniki InviMed w Warszawie.
Histeroskopia operacyjna
Histeroskopię operacyjną wykonuje się z użyciem histeroskopu o większej średnicy. Usuwanie zmian patologicznych w macicy metodą endoskopową wymaga najczęściej zastosowania znieczulenia ogólnego. Po zabiegu, w zależności od usuwanej patologii, podaje się preparaty przeciwzrostowe.
Jest to mało inwazyjna procedura, która nie wymaga otwarcia powłok brzusznych i nie wiąże się z długotrwałym pobytem w szpitalu (większość pacjentek opuszcza placówkę już po dwóch godzinach od zakończenia zabiegu, a dobowy pobyt w szpitalu jest zalecany tylko w określonych sytuacjach). Należy jednak stosować się do zaleceń lekarskich i unikać dużego wysiłku fizycznego, aby nie doszło do krwawienia z dróg rodnych. Niewskazane jest też podnoszenie ciężkich przedmiotów.
– Po histeroskopii powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko, ale może wystąpić pobolewanie w podbrzuszu oraz plamienia. Nie są to jednak powikłania, a częste następstwo przeprowadzonego zabiegu – wyjaśnia dr Wojciech Rawski. – Na kontrolę należy zgłosić się w przypadku silnych dolegliwości podbrzusza, gorączki oraz obfitego krwawienia – dodaje lekarz.
Badania przed histeroskopią
Przed histeroskopią pacjentka jest badana ginekologicznie i kwalifikowana do odpowiedniego postępowania. W ramach przygotowania do histeroskopii kobieta powinna wykonać:
- badanie grupy krwi,
- cytologię,
- VDRL,
- HBs Ag,
- AntyHCV-Ab,
- Anty-HIV-1,2,
- AntyHBC,
- posiew z kanału szyjki macicy.
Jeśli posiew wykaże obecność bakterii chorobotwórczych może zaistnieć konieczność włączenia antybiotykoterapii. – Przeniesienie patogenów do macicy podczas histeroskopii, mogłoby spowodować zakażenie wewnątrzmaciczne. Choć nie każdy uzyskany pozytywny wynik posiewu z kanału szyjki jest wskazaniem do leczenia – tłumaczy doktor Rawski.
Lekarz może przed zabiegiem zlecić także przyjmowanie leków hormonalnych, które zmniejszają grubość śluzówki macicy.
Przygotowanie do histeroskopii diagnostycznej
Badanie histeroskopowe przeprowadza się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, po ustaniu krwawienia menstruacyjnego, ale przed owulacją. W ciągu dwóch dni poprzedzających histeroskopię należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. W dniu badania histeroskopowego należy pojawić się w klinice na czczo – po co najmniej sześciu godzinach bez spożywania pokarmów i przyjmowania płynów. Jeśli w przeszłości pacjentka doświadczyła reakcji alergicznej na jakiekolwiek leki powinna poinformować o tym lekarza.
Histeroskopia – ze znieczuleniem czy bez?
– W pewnej grupie pacjentek zabieg można przeprowadzić bez znieczulenia, jeśli pozwalają na to warunki anatomiczne, a pacjentka dopuszcza taki rodzaj postępowania. Jest wtedy w pełni świadoma i wraz z operatorem może śledzić na ekranie przebieg zabiegu. Najczęściej jednak histeroskopia odbywa się w znieczuleniu. Aby anestezjolog mógł bezpiecznie przeprowadzić procedurę znieczulenia, pacjentka powinna wykonać wcześniej morfologię, badanie poziomu elektrolitów (sód, potas), badanie układu krzepnięcia i oznaczenie stężenia glukozy. Jeżeli u pacjentki występują choroby towarzyszące, zleca się dodatkowe badania. Po 40. roku życia wskazane jest wykonanie EKG oraz RTG klatki piersiowej – wyjaśnia doktor Wojciech Rawski.
Wskazania do histeroskopii
Badanie histeroskopowe warto wykonać, gdy występują nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, w przypadku niepłodności, przebytych poronień oraz po wykryciu w badaniu USG macicy nieprawidłowości w budowie tego narządu lub obecności zmian patologicznych w obrębie endometrium.
Histeroskopię zabiegową wykorzystuje się do usuwania wad macicy (np. przegrody), zrostów wewnątrzmacicznych, mięśniaków podśluzówkowych oraz polipów endometrium. Procedura jest pomocna także w leczeniu rozrostów śluzówki i zbyt obfitych krwawień miesiączkowych.
Badanie histeroskopowe – przeciwwskazania
Histeroskopii nie wolno przeprowadzać podczas miesiączki ani u kobiet ciężarnych. Badania histeroskopowego nie należy wykonywać również wtedy, gdy w obrębie miednicy mniejszej występuje stan zapalny.
Lek. med. Wojciech Rawski Specjalista ginekolog-położnik, lekarz prowadzący w klinice leczenia niepłodności InviMed w Warszawie. Pracuje także w I Klinice Położnictwa i Ginekologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. W. Orłowskiego w Warszawie. W swojej dotychczasowej praktyce lekarskiej wykonał około 1000 histeroskopii.
POLECAMY TAKŻE: In vitro: Zobacz to, czego na co dzień nie można zobaczyć [WIDEO]
In vitro: Zobacz to, czego na co dzień nie można zobaczyć. Tak rodzi się nowe życie (cz.I)
Dodaj komentarz