TYLKO NA PLODNOSC.PL

In vitro: Zobacz to, czego na co dzień nie można zobaczyć. Tak rodzi się nowe życie (cz.I)

Co się dzieje z komórkami jajowymi po punkcji jajników? W jakich warunkach swoje pierwsze dni spędzą zarodki, których dalszy prawidłowy rozwój, będzie warunkował możliwość uzyskania ciąży? Na czym polega hodowla zarodków w procedurach in vitro? W jakich warunkach jest prowadzona? Czy zarodkom jest ciepło? Czy są bezpieczne i jak się strzeże, by nie doszło do pomyłki? Obejrzyjcie unikalny film – in vitro od kuchni, a raczej od strony laboratorium embriologicznego.

W Klinice InviMed zobaczyliśmy ten etap procedury in vitro, którego na co dzień nie można zobaczyć. Naszym przewodnikiem był mgr inż. Robert Szachoń – kierownik laboratorium embriologicznego w InviMed.

Zarodki przed transferem in vitro – jak budzi się nowe życie

Pary, które realizują procedurę in vitro bardzo często zastanawiają się, co się dzieje z zarodkami, które kilka dni po punkcji będą przetransferowane do macicy. Pojawia się napięcie i oczekiwanie, czy będą dobrej jakości, czy powstanie z nich nowe życie. Za to wszystko odpowiadają embriolodzy, których zadaniem jest nie tylko doprowadzenie do zapłodnienia in vitro, ale także szczególna, czujna opieka nad dojrzewającymi zarodkami. To właśnie w laboratorium embriologicznym powstaje plan rozwoju zarodka, który określa, jakiego widoku pod mikroskopem spodziewa się embriolog, jeśli rozwój zarodka przebiega prawidłowo.

Ten pierwszy plan w życiu każdego człowieka trwa około 5-6 dni (około 144 godzin), właśnie tyle trwa przejście od zapłodnionej komórki jajowej do stadium blastocysty. W przypadku procedury in vitro niektóre zarodki hodowane są krócej, ponieważ pierwsza możliwość transferu pojawia się już w 3 dobie rozwoju.

Warto wiedzieć: Transfer zarodka – kiedy w 3., a kiedy w 5. dobie. Co jest lepsze?

Istotnym elementem pracy z zarodkami ludzkimi jest możliwość identyfikacji poszczególnych indywidualnych zarodków w hodowli. Jest to kwestia o tyle ważna, że wybór zarodka o najlepszym potencjale rozwojowym determinuje ciążę u pacjentki i ma bezpośrednie odzwierciedlenie w skuteczności procedury wspomaganego rozrodu. Najlepszy potencjał rozwojowy wykazują zarodki o bardzo dobrych cechach morfologicznych, właściwym tempie podziałowym i z prawidłowym materiałem genetycznym, czyli takie, które w sposób książkowy realizują plan rozwojowy.

Zasada embriologa: Nie przeszkadzać zarodkom w dojrzewaniu

Jak dojrzewają zarodki przed in vitro

Na zdjęciu: mgr inż. Robert Szachoń pokazuje „domki”, w których przebywają zarodki. Fascynujące!

Jest jednak wiele czynników, które mają znaczący wpływ na rozwój zarodka. Ze statystycznego punktu widzenia, u młodej, zdrowej pacjentki, niewiele mniej niż połowa zarodków poczętych drogą naturalną zrealizuje plan rozwojowy zakończony implantacją. Doktryną zespołu embriologicznego jest więc hasło: Nie przeszkadzać! Ponieważ jednak całkowity brak ingerencji w środowisko rozwojowe nie jest jeszcze możliwy, w przypadku prowadzenia hodowli in vitro doktryna ta przekłada się bezpośrednio na zasadę: Wprowadzać jak najmniej czynników negatywnie wpływających na rozwój zarodka. 

Jak to wygląda w praktyce? Oto film (cz. I), dzięki któremu można zajrzeć za drzwi laboratorium embriologicznego, gdzie zaczyna się nowe życie…

Źródło: You Tube nieplodnirazem.pl

Tu obejrzysz cz. II: Kulisy in vitro: Tak się wybiera plemniki do zapłodnienia. Zobacz, jak się ruszają i wyglądają te wadliwe

Więcej na temat hodowli zarodków w InviMed przeczytasz TUTAJ


Za realizację filmu dziękujemy kierownictwu Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed.


 

POLECAMY TAKŻE: Transfer zarodka – pierwsze oznaki, że się udało. 7 pytań nurtujących kobiety

Transfer zarodka – pierwsze oznaki, że się udało. 7 pytań nurtujących kobiety

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *