In vitro bez granic – turystyka medyczna

Polska jest krajem coraz chętniej odwiedzanym przez obcokrajowców w celach medycznych. Również dla par, u których zdiagnozowano problem z płodnością, polskie placówki medyczne są atrakcyjniejsze, niż te w ich miejscu zamieszkania. Kto i dlaczego korzysta z możliwości leczenia za granicą?

Kto szuka możliwości leczenia za granicą?

Polskę w celach medycznych najczęściej odwiedzają obywatele krajów wysoko rozwiniętych, a więc: Wielkiej Brytanii, Niemiec, krajów skandynawskich, Francji, Rosji, ale też pacjenci spoza Europy, np. ze Stanów Zjednoczonych. Na szczycie listy usług, z których korzystają turyści medyczni, znajdują się medycyna estetyczna czy zabiegi rehabilitacyjne. Leczenie niepłodności jest także jednym z powodów, dla którego pary odwiedzają polskie placówki medyczne. Z usług polskich specjalistów w tej dziedzinie najczęściej korzystają Brytyjczycy i Niemcy, stanowiąc kolejno 19% i 18% wszystkich zagranicznych pacjentów.

Obcokrajowcy, którzy zdecydowali się leczyć w Polsce, aż w 50 proc. przypadków wybierali zabiegi in vitro (IVF), w 45 proc. zabiegi in vitro (IVF) z dawstwem komórek jajowych, w 5 proc. leczenie obejmowało wyłącznie inseminację. Biorąc pod uwagę wysoką skuteczność przeprowadzanych w Polsce zabiegów, można przypuszczać, że odsetek osób planujących leczenie niepłodności w naszym kraju będzie wzrastał.

Dlaczego in vitro w Polsce?

Decydujące są czynniki ekonomiczne. Niejednokrotnie by zajść w ciążę, potrzebny jest nie jeden, a kilka zabiegów in vitro. Jest więc to spory wydatek, nawet dla osób dobrze zarabiających. wielu z nich decyduje się na leczenie niepłodności za granicą, gdzie koszt takiego zabiegu jest niższy.

Przeprowadzenie procedury in vitro w Polsce jest tańsze nawet o 40-60% w odniesieniu do kosztów, jakie trzeba by było ponieść np. w Wielkiej Brytanii. Tam dla porównania koszt zabiegu waha się od 25 do 30 tys. złotych, gdzie w Polsce koszt jednego cyklu in vitro to około 14-15 tys. złotych.

Względy ekonomiczne to nie jedyny powód, dla którego usługi medyczne w Polsce są atrakcyjne. Polska oferuje wysoką jakość usług medycznych i dostęp do wykwalifikowanych specjalistów. Lekarze specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu niepłodności uzyskują wysoką skuteczność w przeprowadzonych zabiegach in vitro. Jest to szczególnie ważne dla par starających się o dziecko, które mają już za sobą próby zapłodnienia pozaustrojowego lub którym wiek nie pozostawia zbyt wiele czasu na próby.  Z tego powodu tak wielu pacjentów zza granicy, którzy mają za sobą podobne doświadczenia, zwraca się po pomoc do polskich specjalistów.

Nie bez znaczenia są też czynniki prawne. Niektóre państwa zabraniają takich procedur swoim obywatelom. Na przykład, przepisy zabraniające przeprowadzania zabiegu in vitro z komórką jajową dawczyni, jakie wprowadzono w Niemczech w 2012, spowodowały, że osoby dla których była to jedyna nadzieja na zajście w ciążę, naturalnie wybiorą leczenie w Polsce. Ze względu na bliskość geograficzną będą oni wybierali placówki medyczne blisko granicy lub w dużych aglomeracjach z dostępem do lotniska. W podobnej sytuacji prawnej jak Niemcy znajdują się obywatele Włoch, gdzie zabiegi in vitro z wykorzystaniem materiału genetycznego osoby trzeciej są zabronione, tak jak witryfikacja zarodków. Jednak Ci mogą szukać pomocy przede wszystkim w Szwajcarii, co jest podyktowane bliskością geograficzną.

Jakie czynniki wpływają na wybór kliniki leczenia niepłodności?

Po pierwsze, wielu pacjentów z zagranicy korzysta z rankingu klinik, które są rekomendowane w danej dziedzinie medycyny. Za wyborem konkretnej kliniki często stoi także jej strona internetowa i wygoda w komunikacji.

Osoby, które pierwszy raz wyjeżdżają za granicę w celach medycznych, często korzystają z pomocy pośredników, którzy zajmują się rezerwacją i planowaniem podróży. Natomiast kolejne wizyty zazwyczaj są planowane w bezpośrednim kontakcie z kliniką.

Jak wygląda procedura z pozyskaniem komórki jajowej dla pacjentów z zagranicy?

Pacjenci z zagranicy, którzy decydują się na przeprowadzenie zabiegu in vitro w wybranej klinice w Polsce, najczęściej podczas bezpłatnej konsultacji online przesyłają do kliniki swoje wyniki badań. Następnie para planuje podróż, biorąc pod uwagę cykl miesiączkowy partnerki. Pierwsza wizyta w klinice odbywa się więc po 2-5 tygodniach od przeprowadzonej konsultacji online, a pobyt w Polsce nie przekracza dwóch dni.

W czasie pierwszej wizyty w klinice omawiany jest dalszy plan leczenia oraz zostaje wyznaczona data transferu, czyli przeniesienia zarodka do jamy macicy. Kobieta otrzymuje także leki, które mają przygotować błonę śluzową macicy na przyjęcie zarodka.  W czasie tej pierwszej wizyty mężczyzna jest również proszony o oddanie nasienia do jałowego pojemnika. Odbywa się to w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu. Po wykonaniu badań zakaźnych nasienia, zostaje ono przygotowane i zamrożone. Istnieje także możliwość wysłania ejakulatu do kliniki za pośrednictwem banku nasienia.

Para dokonuje również wyboru dawczyni komórki jajowej. Wybór jest dokonywany na podstawie fenotypu, a więc grupy krwi i podanych cech dawczyni takich jak: kolor oczu, kolor włosów, wzrost, sylwetka, itp. Po jednym lub dwóch dniach para wraca do domu, gdzie kobieta kontynuuje stymulację hormonalną przez kolejne 6-8 dni. W tym czasie dawczyni komórki jajowej, wybrana na podstawie podobieństw fenotypowych podchodzi do stymulacji i punkcji.

Druga wizyta w klinice jest skierowana tylko do partnerki i odbywa się między 10. a 24. dniem cyklu kobiety. Czas pobytu w Polsce wynosi od 10 do 14 dni. W tym czasie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Przez kolejne 3-5 dni hodowane są zarodki, a kobieta oczekuje na transfer. Powrót do domu jest możliwy przynajmniej po 1 dniu od zabiegu.

Standardowo podawany jest jeden zarodek, chyba że kobieta jest już po 35 roku życia. O liczbie zarodków decyduje lekarz prowadzący procedurę. Pozostałe zarodki, jeśli istnieją, są zamrażane i podawane przy kolejnym podejściu. Często pary decydują się na zapłodnienie większej liczby komórek jajowych lub ich witryfikację bez zapłodnienia, szczególnie gdy biorą pod uwagę starania o kolejne dziecko. Coraz częściej stosuje się również witryfikację wszystkich zarodków i transfer w dogodnym dla pary czasie.

Test ciążowy określający poziom hormonu beta HCG można wykonać po 11-12 dniach od transferu. Jest to moment, na który czekają zarówno przyszli rodzice, jak i personel kliniki płodności. Każda ciąża to dla nas ogromny sukces i radość.


Dominika Radomska – Koordynator w Klinice Leczenia Niepłodności Salve Medica Łódź.

 

 


 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *