Kiedy zrobić test ciążowy, by był wiarygodny

Test ciążowy

Kiedy zrobić test ciążowy. Rodzaje i wiarygodność testów

Test ciążowy – pierwsza rzecz, po którą sięga kobieta w przypadku podejrzenia ciąży. Pozwala on na wykrycie w moczu gonadotropiny kosmówkowej – hormonu wytwarzanego przez organizm po zapłodnieniu. W aptece dostępnych jest kilka rodzajów testów. Różnią się one nie tylko sposobem wykonania, ale także skutecznością. Podpowiadamy, kiedy zrobić test ciążowy, aby jego wynik był wiarygodny.

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy jest prostym badaniem, którego celem jest stwierdzenie czy doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Jego działanie opiera się na wykryciu w organizmie kobiety hormonu ciążowego – gonadotropiny kosmówkowej (hCG), której stężenie stopniowo wzrasta po zapłodnieniu i osiąga szczytowy poziom około 10. tygodnia ciąży. Testy ciążowe, w zależności od rodzaju i stopnia czułości, pozwalają stwierdzić jej obecność 7-10 dni po połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem.

Każdy test ciążowy można kupić w aptece lub drogerii. Jest to tak zwany domowy test, który kobieta wykonuje samodzielnie. Jego działanie polega na wykryciu gonadotropiny kosmówkowej w moczu. Wynik znany jest już po kilku minutach. Jednak najbardziej wiarygodny (na poziomie 100%) jest laboratoryjny test ciążowy, w którym badanym materiałem jest krew lub mocz.

Rodzaje domowych testów ciążowych

Wszystkie domowe testy ciążowe działają na takiej samej zasadzie. Różnica polega jedynie na sposobie wykonania badania, który kobieta może wybrać według własnej potrzeby i wygody. Warto pamiętać, że nie wpływa to w żaden sposób na jego czułość i wiarygodność, którą producent powinien ściśle określić w dołączonej ulotce. Wyróżnia się następujące rodzaje testów ciążowych:

  • test ciążowy strumieniowy – wyglądem przypomina flamaster (stąd też bywa okeślany flamastrowym), którego końcówkę podkłada się na kilka sekund pod strumień moczu;
  • płytkowy test ciążowy – jest to plastikowy prostokąt, na którym znajduje się pole do umieszczenia na nim kropli moczu (pobranej załączoną pipetą) oraz okienko, gdzie znajduje się próba kontrolna i wynik badania;
  • test ciążowy paskowy – ma postać cienkiego paska, którego końcówkę zanurza się próbce moczu, pobranej wcześniej do czystego pojemnika;
  • cyfrowy test – jest to rodzaj strumieniowego testu ciążowego, jednak jego wynik nie pojawia się w formie wybarwionych pasków, a wyświetlany jest na cyfrowym wyświetlaczu.

Laboratoryjny test ciążowy

Laboratoryjne testy ciążowe z krwi mają największą czułość i wiarygodność ze wszystkich rodzajów tego typu narzędzi diagnostycznych. Dzięki nim możliwe jest nie tylko wykrycie gonadotropiny kosmówkowej, ale dokładne określenie jej wartości, co może sugerować wiek ciąży, czyli ilość dni, które upłynęły od zapłodnienia. W placówkach medycznych są one popularnie nazywane badaniem beta-hCG. Polega ono na pobraniu od kobiety niewielkiej próbki krwi z żyły łokciowej. Nie wymaga on wcześniejszego przygotowania, nie jest także potrzebne skierowanie. Jego koszt to około 30 złotych.

Kiedy zrobić test ciążowy?

To, kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny zależy w głównej mierze od czułości wybranego testu. Na rynku dostępne są produkty o podwyższonej czułości, które wykrywają niskie stężenie gonadotropiny kosmówkowej (10 mIU/l), co oznacza, że mogą wskazać wynik pozytywny już kilka dni po zapłodnieniu. Dla przykładu: u kobiet, których cykl wynosi 28 dni (a owulacja miała miejsce 14 dnia) dwie kreski mogą pojawić się już w 24. dniu cyklu, czyli jeszcze przed dniem spodziewanej miesiączki.

Klasyczne testy ciążowe mają czułość na poziomie 25 mIU/l i wykrywają ciążę na późniejszym etapie, nawet 14 dni od zapłodnienia. Z tego powodu, aby zyskać jak największą pewność, odpowiedź na pytanie “kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?” odpowiedź brzmi: w dniu spodziewanej miesiączki. Wcześniejsze badanie może być niemiarodajne i wskazać fałszywie ujemny wynik.

Wynik testu ciążowego

Wynik domowego testu ciążowego jest pozytywny, kiedy w przeznaczonym do tego polu pojawią się dwie kreski lub znak “+” na teście cyfrowym. Niekiedy jedna z nich może być wyraźnie jaśniejsza od drugiej, należy wówczas powtórzyć badanie po 2-3 dniach lub wybrać bardziej czuły test. Natomiast laboratoryjny test wskazuje na ciążę, kiedy stężenie gonadotropiny kosmówkowej wynosi powyżej 5 mIU/l.

 

SPRAWDŹ: Ile tygodni ma ciąża – od kiedy liczy się początek ciąży i jak obliczyć termin porodu

Ile trwa ciąża – ile tygodni ma?