rodzina zastępcza

Procedura zapłodnienia


 

1. Stymulacja hormonalna

Częścią przygotowania  kobiety do procedury in vitro jest stymulacja.

Stymulacja hormonalna stosowana jest w celu pobudzenie jajników do produkcji pęcherzyków jajnikowych zawierających komórki jajowe. Do stymulacji lekarz dobiera odpowiednie leki. Przy doborze medykamentów bierze się pod uwagę wiek pacjentki, poziom estradiolu oraz progesteronu we krwi jak i również transwaginalne badanie USG. Podczas jednego cyklu powstaje od kilku do kilkunastu takich pęcherzyków.

Pacjentka przez cały okres stymulacji s jest pod obserwacją lekarza. Stymulacja trwa od 7 do 14 dni, gdy pęcherzyki w jajnikach osiągną odpowiednią wielkość – ok. 17. – 20. mm średnicy. Monitorowanie cyklu wymaga od 2 do 4 kontrolnych wizyt lekarskich. 

Na podstawie USG i wyników hormonów lekarz określa dokładną datę pobrania komórek jajowych do zapłodnienia in vitro.

 

2. Punkcja jajników, pobranie komórek jajowych

Pacjentka zgłasza się do kliniki w wyznaczonym przez lekarza dniu. Na zabieg przychodzi pół godziny wcześniej. Pacjentka powinna być na czczo. Podczas zabiegu, który wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, z jajników pobierany jest płyn pęcherzykowy razem z komórkami jajowymi. Zabieg trwa ok. 15 min. i odbywa się zwykle w godzinach porannych. Po skończonym zabiegu kobieta przebywa około 2 godzin na obserwacji w klinice.

Przed zabiegiem weryfikowana jest tożsamość pacjentki, a pobrany od niej materiał biologiczny starannie podpisywany.

W tym samym czasie partner oddaje nasienie. Mężczyzna powinien być po 3 – 6-dniowej przerwie we współżyciu seksualnym. Przerwa we współżyciu nie powinna być dłuższa ani krótsza.

 

 3. Zapłodnienie komórek jajowych, hodowla zarodków

Bezpośrednio po pobraniu płyn pęcherzykowy pobrany trafia do laboratorium IVF, gdzie pod mikroskopem wyszukiwane są komórki jajowe. Komórka jajowa ma ok. 0,2 mm średnicy. Znalezione komórki przenosi się do specjalnych odżywek i umieszcza w inkubatorze.

W tym czasie przygotowuje się oddane do specjalnego pojemnika i dostarczone do laboratorium nasienie partnera. Przygotowanie polega na wyselekcjonowaniu w odpowiedniej pożywce i przy zastosowaniu technik wirowniczych najlepiej zbudowanych i najżywotniejszych i plemników.

W zależności od wybranej metody (klasyczna czy ICSI) pobrane komórki jajowe łączy się z plemnikiem. Po paru godzinach (w zależności od wybranej metody) sprawdza się czy doszło do zapłodnienia. Obecność dwóch przedjądrzy: męskiego i żeńskiego (w nich znajduje się komplet 46. chromosomów: 23. matki i 23. ojca) oraz obecność drugiego ciałka kierunkowego, które komórka jajowa wyrzuca po zapłodnieniu jest potwierdzeniem zapłodnienia.  Tak zapłodnioną komórkę jajową nazywa się zygotą.

Po 25 godzin po inseminacji zygota dzieli się na dwie komórki potomne, czyli blastomery i staje się zarodkiem. 44 godziny po inseminacji (ok. dwóch dniach), zarodek posiada od  dwóch do czterech blastomerów, a 68 godzin po (trzecia doba), sześć do ośmiu blastomerów. Rutynowo w drugiej lub trzeciej dobie po punkcji wykonuje się transfer, czyli podanie zarodków do jamy macicy.

W niektórych sytuacjach można przeprowadzić transfer w piątej dobie po punkcji, wtedy zarodek osiąga stadium blastocysty. Podanie zarodka w stadium blastocysty może zwiększyć szansę na ciążę. Przedłużoną hodowlę proponuje się pacjentkom, które mają dużo (powyżej 8.  10.) dobrze rokujących w drugiej/trzeciej dobie zarodków.

 

4. Transfer zarodków

Do zapłodnienia wybiera się najlepiej rokujące 1 lub 2 zarodki i wprowadza się je do jamy macicy przy pomocy cienkiego cewnika, aby mogły się tam zagnieździć w endometrium. Zabieg przeprowadza się od drugiej do piątej doby od zapłodnienia. Pacjentka przyjmuje leki, które zwiększające szansę na zagnieżdżenie się zarodka, już od momentu pobrania komórek jajowych z jajników. Jeżeli w procesie stymulacji i zapłodnienia doszło do powstania większej liczby zarodków, to pozostałe mogą zostać zamrożone i wykorzystane w późniejszy czasie.

 

5. Po transferze

Pacjentka po transferze powinna prowadzić spokojny tryb życia, ograniczając aktywność fizyczną, nie dźwigać, nie zażywać gorących kąpieli. Zalecana jest także wstrzemięźliwość seksualna do czasu wykonania testów ciążowych. Po ok. 12 dniach od transferu powinna określające poziom hormonu (HCG), który potwierdza ciążę. W piątym tygodniu przychodzi na badanie USG potwierdzające ciążę.

 

6. Kriokonserwacja zarodków do późniejszego wykorzystania

Wszystkie dobrze rozwijające się zarodki, które powstają w laboratorium i nie zostaną podane do macicy, zostają zamrożone do późniejszego wykorzystania. Możliwość wykorzystania zamrożonych zarodków pozwala uniknąć stymulacji hormonalnej i punkcji jajników u pacjentki która ponownie będzie się starać o ciążę (po urodzeniu dziecka lub po nieudanym pierwszym transferze) – oszczędza zdrowie kobiety oraz koszty leczenia, dlatego jest ważnym etapem procedury zapłodnienia in vitro.

Zarodki przeznaczone do późniejszego wykorzystania, poddawane są procesowi kriokonserwacji w ciekłym azocie. Jest to obecnie jedyna znana metoda umożliwiająca ich przeżycie.

 

 7. Kriotransfer

Po porodzie lub jesli próba uzyskania ciąży po transferze tzw. „świeżych” zarodków nie powiedzie się, można skorzystać z zarodków poddanych kriokonserwacji. Nie ma potrzeby przechodzenia przez wszystkie etapy stymulacji.

Kriotransfer może być przeprowadzony w naturalnym cyklu owulacyjnym (jeżeli pacjentka ma owulacje) lub w cyklu tzw. bezowulacyjnym, w którym odpowiednio stymuluję się grubość śluzówki macicy, podając leki zawierające estrogeny.

W przeddzień kriotransferu (wieczorem lub w dniu zabiegu- rano) zarodki są stopniowo ocieplane do temperatury naturalnie panującej w macicy kobiety. W większości przypadków, zarodki swoje funkcje życiowe i rozwojowe po rozmrożeniu. Gdyby tak się jednak nie stało, transfer zostaje odwołany.

 

                       Jak przebiega zapłodnienie in vitro/ Klinika Bocian

 

in vitro krok po kroku

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *