In vitro tylko dla małżeństw i bez mrożenia zarodków. Jest projekt uchwały!

6 listopada do Sejmu wpłynął projekt ustawy znacznie zmieniający zasady korzystania z zapłodnienia metodą in vitro. Dokładna treść projektu nie została jeszcze udostępniona, ale już wiadomo, że projekt wywoła liczne kontrowersje.

In vitro tylko dla małżeństw

Opis projektu wskazuje, że nowa ustawa miałaby ograniczać możliwość korzystania z metody in vitro tylko do osób będących w związku małżeńskim. Dzisiaj nawet programy refundujące zabieg in vitro z budżetu państwa nie narzucają takich obostrzeń – przeszkodą może być osiągnięcie pewnego wieku, ale nie brak sformalizowania związku. Ponadto ograniczeniu uległaby także liczba zapłodnionych komórek. Nowa ustawa zakłada, że zapłodniona może zostać wyłącznie jedna komórka jajowa. Obecnie zapładnia się kilka komórek i wybiera te, które zostały zapłodnione w sposób prawidłowy – szacuje się, że to 70-80% komórek.

In vitro nie jest metodą leczenia niepłodności: FAKT czy MIT?

Zakaz kriokonserwacji zarodków

Kolejna zmiana, jaką miałaby wprowadzić ustawa, to zakaz kriokonserwacji zarodków. Jeśli więc małżeństwo chciałoby się starać o powtórne zapłodnienie metodą in vitro – czy to z powodu niepowodzenia pierwszej próby czy chęci posiadania kolejnego dziecka – będzie zmuszone powtórnie przechodzić wszystkie etapy stymulacji i przygotowania do zabiegu INF.

Projekt został stworzony i zgłoszony do uchwał przez posłów Kukiz’15. Są to niezrzeszeni posłowie PSL-UED oraz PIS. Jako przedstawiciel wnioskodawców wskazany został poseł Jan Klawiter.

 

POLECAMY TAKŻE

Wąsy a męskie jądra. Dlaczego mężczyźni na całym świecie w listopadzie zapuszczają wąsy?

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *