In vitro z dofinansowaniem we Włocławku. Ruszyły zapisy

20 par z Włocławka jeszcze w tym roku będzie mogło skorzystać z pierwszego miejskiego programu in vitro w tym mieście. W poniedziałek prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski podpisał umowy z siedmioma klinikami, do których już można się zgłaszać.

To ważna wiadomość dla wszystkich niepłodnych par mieszkających we Włocławku. Od teraz będą się oni mogli starać o wsparcie finansowe potrzebne do  podjęcia leczenia metodą in vitro.

– Problem niepłodności staje się niestety coraz bardziej powszechny. Tym bardziej dziwi, że rząd zrezygnował z dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro – tłumaczy Angelika Wyrąbkiewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Włocławek.

– Dlatego wiele samorządów, w tym Włocławek, wzięło sprawy w swoje ręce. Naszą odpowiedzią na prośby par, naszych mieszkańców, jest „Program wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Miasta Włocławek na lata 2021-2023”. Dzięki niemu pary będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 5,000 zł.

W budżecie miasta na rok 2021 zabezpieczono 100 tys. zł, a pomoc uzyska 20 par. Przez cały okres trwania programu planowane jest dofinansowanie do in vitro dla 60 par.

Kto się może zgłaszać?

Po dofinansowanie mogą zgłaszać się pary, które mieszkają na termie Włocławka i rozliczyły swój podatek dochodowy  za poprzedni rok w Urzędzie Skarbowym we Włocławku. Zgodnie z wytycznymi, osoby powinny być w związku partnerskim lub małżeńskim. Wiek kobiety w dniu pierwszej wizyty u realizatora musi mieścić się w przedziale 25–40 lat (według rocznika urodzenia).

Oprócz tego należy mieć posiadać stwierdzoną (potwierdzoną dokumentacją medyczną) przyczynę niepłodności lub nieskutecznego leczenia niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.

Pary, które zdecydują się na skorzystanie z dofinansowania będą musiały wyrazić zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.

Kliniki, do których można się zgłaszać

Do udziału w konkursie zgłosiło się siedem klinik, ze wszystkimi podpisano umowy na realizację programu. Są to:

  • Klinika Gameta (Rzgów)
  • Gravida Specjalistyczny Ośrodek Ginekologii i Położnictwa In Vitro (Płock),
  • INVICTA (Bydgoszcz),
  • Salve Medica (Łódź),
  • Salve Medica Warszawa (Warszawa),
  • Gameta Gdynia Centrum Zdrowia (Gdynia),
  • Centrum Bocian (Białystok, Warszawa, Katowice, Poznań, Szczecin).

Osoby zainteresowane dofinansowaniem proszone są o bezpośredni kontakt z wybraną kliniką. Tam można złożyć odpowiedni wniosek.

 

Tekst: Agata Panas

 

 

POLECAMY TAKŻE: In vitro po 40-tce. Szansa na rodzicielstwo czy niepotrzebne ryzyko?

In vitro po 40-tce. Szansa na rodzicielstwo czy niepotrzebne ryzyko?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *