Plemniki przed in vitro
TYLKO NA PLODNOSC.PL

Kulisy in vitro: Tak się wybiera plemniki do zapłodnienia. Zobacz, jak się ruszają i wyglądają te wadliwe

Co to znaczy plemnik zdolny do zapłodnienia in vitro a co to plemnik amorficzny? Jak wygląda plemnik nieprawidłowy i jak się porusza? W jaki sposób szuka się tego jedynego sprawnego, który da początek nowemu życiu? Czy plemniki 3 klasy mają szansę, by połączyć się z komórką jajową? Tego nie można zobaczyć – chyba że wejdziemy do laboratorium embriologicznego, które skrywa tajemnice płodności i niepłodności. Dzięki InviMed mogliśmy zobaczyć to, co nie jest dostępne dla pacjentów.

Jeden na milion – jak się szuka plemnika zdolnego do zapłodnienia in vitro

Nikt tak nie potrafi opowiadać o początkach nowego życia jak mgr inż. Robert Szachoń – kierownik laboratorium embriologicznego w InviMed. To dzięki niemu w sterylnym i naszpikowanym nowoczesną aparaturą laboratorium poczuliśmy, że dzieją się tu rzeczy absolutnie niezwykłe, że to tu – dzięki in vitro – pomaga się milionom par w spełnieniu marzenia o potomstwie.

Na zdjęciu: Embriolog Robert Szachoń przygotowuje się do obserwacji próbki nasienia.

To właśnie za drzwiami laboratorium embriologicznego odbywa się etap in vitro, od którego zależy, czy wśród milionów wadliwych plemników znajdzie się jeden, który zapłodni komórkę, a zarodek, który z tego powstanie, będzie rozwijał się prawidłowo. Wpływ na to ma wiele czynników – nawet jakość powietrza, która jest w otoczeniu.

Co istotne, we wszystkich laboratoriach InviMed działają systemy filtrujące powietrze wyposażone w filtry HEPA (usuwające pyły zawieszone, pyłki roślin, zarodniki pleśni czy alergeny roztoczy, unoszący się kurz, drobną sierść oraz niektóre bakterie, wirusy i zarodniki grzybów) i filtry VOC (eliminujące z powietrza lotne związki organiczne, które mogą być toksyczne dla zarodków).

Jak dojrzewają zarodki przed in vitro

Zarodki potrzebują także odpowiedniej temperatury. Właściwą temperaturę inkubacji zarodków w naczyniach hodowlanych, czyli dokładnie 37 stopni Celsjusza, zapewniają nowoczesne inkubatory, jak nazywa je Robert Szachoń –”domki” dla poszczególnych pacjentek i ich zarodków. Jak wyglądają takie inkubatory, zobaczycie w I cz. filmu – link poniżej.

Polecamy: In vitro: Zobacz to, czego na co dzień nie można zobaczyć. Tak rodzi się nowe życie (cz.I)

Zobaczcie II część filmu z wizyty w laboratorium embriologicznym Kliniki Leczenia Niepłodności Invimed. Zobaczycie tu na własne oczy, krok po kroku, jak wygląda selekcja plemników. Zobrazujecie sobie, co to znaczy nieprawidłowo zbudowany plemnik (tak, widać go na monitorze – jak wygląda i jak się porusza), poznacie techniki, które zwiększają skuteczność in vitro. 

Źródło: You Tube nieplodnirazem.pl


Za realizację filmu dziękujemy kierownictwu Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed


 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *