Leczenie metodami wspomaganego rozrodu jest dla wielu niepłodnych par jedyną szansą na ciążę. Na czym polega inseminacja domaciczna i czy jest skuteczna? Jaki wpływ na tę skuteczność mają przyczyny niepłodności? Kiedy inseminacja nie wystarcza i konieczne jest in vitro? Na te i wiele innych pytań odpowiedział w podcaście Sylwii Bentkowskiej doktor Tomasz Dworniak, specjalista ginekolog-położnik z Klinki Leczenia Niepłodności InviMed w Warszawie.
Na czym polega inseminacja domaciczna?
Inseminacja domaciczna jest dość prostym zabiegiem. Polega na wprowadzeniu do macicy kobiety odpowiednio przygotowanego nasienia jej partnera. Czynność ta musi być wykonana w sprzyjającym momencie cyklu owulacyjnego.
Nim dojdzie do inseminacji, musimy starannie wybrać moment wprowadzenia nasienia do macicy. Służy temu monitorowanie cyklu i sprawdzanie, czy rośnie pęcherzyk dominujący, jak dynamicznie, kiedy możemy spodziewać się owulacji. Zabieg przeprowadzamy w bardzo bliskim „sąsiedztwie” owulacji”, zwykle z dokładnością plus/minus 24 godziny. Przed zabiegiem prosimy partnera o oddanie nasienia. Przygotowanie tego nasienia – preparatyka laboratoryjna – polega na wydobyciu najruchliwszych i najlepiej zbudowanych plemników. Robimy to, by dawka podawanych plemników była jak najlepsza, jak najbardziej skondensowana – wyjaśnia doktor Tomasz Dworniak.
Jakie badania wykonuje się przed inseminacją?
Przed przystąpieniem do leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu konieczne jest m.in. określenie statusu hormonalnego pacjentki, jej rezerwy jajnikowej, a także wykonanie badania nasienia u mężczyzny.
Zabieg inseminacji wykonujemy ze wskazań medycznych. Musimy ściśle i precyzyjnie dopasować stan kliniczny pacjentki do wykonywanego zabiegu. Pytanie, czy dana para kwalifikuje się, by wykonać właśnie inseminację – być może mamy zupełnie inne sytuacje kliniczne, które dyskwalifikują z możliwości wykonania tego zabiegu, bądź nie jest on w danych okolicznościach wskazany – tłumaczy doktor Dworniak.
Czy inseminacja jest skuteczna przy endometriozie?
Jak każda metoda leczenia, inseminacja domaciczna ma swoje konkretne wskazania. To m.in. umiarkowane obniżenie parametrów nasienia czy niepłodność idiopatyczna. W przypadku endometriozy mamy bardzo szczegółowe, odgórne rekomendacje.
Przy endometriozie niskiego stopnia – pierwszego czy drugiego – powinniśmy myśleć o wykonywaniu serii inseminacji w cyklach stymulowanych farmakologicznie. Dlaczego stymulujemy, czyli podajemy leki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji, wzrastanie pęcherzyków zawierających komórki jajowe? Dlatego, że w endometriozie występuje defekt owulacji. Częściej obserwujemy stan niepękania pęcherzyka. Dlatego wspomagamy ten cykl farmakologicznie stosując odpowiednie preparaty, które działają i na wzrost, i na dojrzewanie komórek jajowych, i na pękanie pęcherzyka, co kończy się owulacją – mówi doktor Tomasz Dworniak.
PODCAST ZREALIZOWANY DZIĘKI WSPARCIU FIRMY
Płatna współpraca
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Ciąża wielopłodowa a in vitro – czy zapłodnienie pozaustrojowe jej sprzyja?
Dodaj komentarz