Jak przetrwać upał w ciąży. Klimatyzacja i basen to nie najlepszy pomysł

Lato w Polsce z roku na rok staje coraz bardziej gorące. Upalne dni są trudne do przetrwania dla każdego człowieka, ale zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Piekące słońce, wysokie temperatury, duża wilgotność powietrza bardzo często powodują różnego rodzaju dolegliwości. Największe kłopoty mają kobiety w trzecim trymestrze ciąży. Czym ciężarnej grożą upały i jak przetrwać gorące lato w ciąży?

Gorące lato nie powinno nikogo smucić. Z roku na rok w Polsce doświadczamy jednak coraz wyższych temperatur, a fale upałów są coraz częstsze, dłuższe i dotkliwsze. To daje się we znaki nie tylko ludziom starszym czy dzieciom, ale przede wszystkim przyszłym mamom, zwłaszcza w trzecim trymestrze, czyli tuż przed porodem. Taka upalna sytuacja pogodowa nie jest niczym dobrym dla ciężarnych, a wręcz stanowi zagrożenie przedwczesnego porodu. Wszystko dlatego, że właśnie w gorące dni, przy wysokiej temperaturze, w naczyniach krwionośnych zwiększa się ciśnienie krwi, które może spowodować odklejenie się łożyska. Podczas dużych upałów wiele kobiet ciężarnych zastanawia się, jak je przetrwać? Picie większej ilości wody z pewnością jest bardzo wskazane, ale to nie wystarczy. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas upałów?

Upał i wysokie temperatury mogą być zagrożeniem dla ciąży, zwłaszcza w III trymestrze.

Dolegliwości kobiet w ciąży w czasie upałów

Wysokie temperatury powodują wiele dolegliwości ciążowych. Kobiety na każdym etapie ciąży mogą ich doświadczać, ale w upalne dni ich odczuwanie jest spotęgowane. Jakie dolegliwości ciążowe są najczęstsze i jak sobie z nimi poradzić?

• Obrzęk kończyn dolnych

Najczęstszą dolegliwością w ciąży jest obrzęk kończyn dolnych, które nasila się ze względu na zaburzenia krążenia, które są normalne w czasie ciąży. Najlepiej pomóc sobie zimnymi okładami lub moczyć nogi w roztworze z solami leczniczymi. Podczas letnich upałów przyszła mama powinna również zadbać o odpowiednie obuwie. Najlepszym wyborem będą sandały, które pozwolą stopie oddychać.

Omdlenia

Bardzo częstymi dolegliwościami związanymi z upałami są: zasłabnięcia, plamy czy przebarwienia spowodowane działaniem promieni słonecznych. Jak przestrzega położna Marzena Langer-Pawliczek,  te ostatnie pojawiają się najczęściej gdy kobiety w dużej ilości piją napary z dziurawca. Omdlenia podczas upałów mogą zdarzyć się nie tylko kobietom ciężarnym, ale to one najbardziej są na nie narażone. Dzieje się tak dlatego, ponieważ serce przepompowuje większą ilość krwi i tym samym jest zmuszone do wykonywania większego wysiłku. Gdy ciężarna zaczyna odczuwać osłabienie, powinna usiąść lub położyć się, najlepiej w chłodnym miejscu (oczywiście w miarę możliwości) i wziąć kilka głębokich wdechów. Ulgę przyniesie również zwilżenie twarzy, karku oraz dekoltu chłodną wodą. W tym momencie samo nasuwa się zalecenie noszenia ze sobą butelki z wodą.

• Pocenie się

Kolejna dolegliwość to pocenie się. – W ciąży zwykle jest ono dość obfite, spowodowane tym, że organizm kobiety wytwarza więcej ciepła. Dobrze jest nosić przewiewne, luźne bawełniane ubrania. Bardzo dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju tuniki w jasnych kolorach. Jeśli lubicie nosić coś bliżej ciała, ważne, by tkanina była cienka, najlepiej naturalna. Ważne, by unikać materiałów sztucznych, syntetycznych, które hamują oddychanie osłoniętej skóry. Można stosować także różnego rodzaju dezodoranty i antyperspiranty – radzi położna.

Problemy ze skórą

Podczas ciąży mogą pojawić się problemy ze skórą. Ich przyczyną są promienie słoneczne, które powodują ciemnienie naskórka. Dlatego zawsze przed wyjściem należy smarować ciało kremami ochronnymi z wysokim filtrem, zakładać kapelusz lub czapkę, aby osłonić twarz.

Zawsze pamiętaj o butelce z wodą. Miej ją zawsze przy sobie. Dobrze sprawdzą się soki owocowe, zwłaszcza świeże, które działają również odżywczo. Należy uważać jednak na herbaty, szczególnie gdy są ziołowe. Eksperci twierdzą, że herbata i kawa nie nawadniają, wręcz przeciwnie – wypłukują wodę z organizmu.

Wychodząc z domu, dobrze mieć ze sobą pojemnik z wodą kosmetyczną, wodę termalną w sprayu, albo mokre chusteczki do pielęgnacji skóry. Spryskiwanie twarzy i dekoltu przynosi ogromną ulgę podczas upałów.

Pomiędzy godziną 11 a 15 najlepiej przebywać w miejscach zacienionych, ponieważ słonce grzeje wtedy najmocniej. Zanim nadejdą godziny największego upału, przygotuj pomieszczenie, w którym spędzisz te kilka najgorętszych godzin. Zasłoń okna, a te od strony południowej najlepiej zamknij, aby nie wpuszczać do środka gorącego powietrza.

Uważaj na klimatyzację, ta choć przynosi ulgę i chłodzi, może przynieść odwrotne skutki. Zbyt wychłodzone pomieszczenia mogą powodować ból gardła lub infekcje. Należy pamiętać, aby temperaturę ustawić na  minimum 26 stopni, a chłodny strumień powietrza skierować ku górze.

Kąpiele – sposób na przetrwanie upałów w ciąży

Innym sposobem na upalne dni jest schładzanie całego ciała. Kąpiele można brać kilka razy dziennie. Zdecydowanie poprawiają samopoczucie, dodatkowo przynoszą ulgę obrzękniętym i obolałym nogom.

Jeśli okoliczności nie sprzyjają kąpielom, wystarczy kilka razy dziennie moczyć nogi. – Do moczenia nóg najlepiej używać soli albo kosmetyków do tego przeznaczonych. Dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w żele chłodzące, które  można używać do schłodzenia każdej części ciała – podpowiada położna.

Na obrzęknięte kończyny zaleca się także preparaty z wyciągiem z kasztanowca. Z kolei nie powinno się nosić skarpetek, zwłaszcza uciskających okolice kostki, oraz przyciasnych butów. Buty – najlepiej na niskim lub płaskim obcasie, wygodne, w których stopa swobodnie się ułoży.

Myśląc o obrzękach, nie możemy zapomnieć o dłoniach. Niestety, one w upały również nie są w najlepszej formie. W upalne dni staraj się unikać noszenia biżuterii.

Jeżeli masz możliwość, korzystaj z kąpieli w naturalnych zbiornikach wody. Woda chłodzi i orzeźwia, doskonale relaksuje i wycisza, a przy okazji poprawia kondycję, co dodatkowo przyda się przed porodem.

Unikaj natomiast publicznych basenów. Na basenie często można się nabawić grzybicy, która bywa uciążliwą dolegliwością dla przyszłej mamy, ale na szczęście nie jest szkodliwa dla dziecka.

 

Marzena Langer-Pawliczek – położna pracująca na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Szpitala w Knurowie.

 

 

 

 

 

 

POLECAMY TAKŻE:  W ciąży na wakacjach – czego się wystrzegać, a co można robić?

W ciąży na wakacjach – czego się wystrzegać, a co można robić?

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *