Badanie USG piersi w ciąży – profilaktyka nowotworowa to podstawa

W czasie ciąży łatwo można przeoczyć zgrubienia na piersi lub mylnie przypisać je zmianom hormonalnym w ciąży. Dlatego właśnie nowotwór piersi u kobiet w ciąży diagnozowany jest zazwyczaj kilka miesięcy później. O tym, jak rozpoznać niepokojący guzek i czy czekać z USG piersi do porodu, rozmawialiśmy z dr Andrzejem Rogozą, lekarzem z Kliniki InviMed.

Rak piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet w Polsce rocznie. Codziennie o chorobie dowiaduje się 50 Polek, a 15 kobiet dziennie choroba pokonuje. Jak podaje portal onkologiczny Zwrotnik raka liczba zachorowań na nowotwór piersi w całej Europie rośnie, ale jednocześnie maleje umieralność, co świadczy o wczesnej diagnostyce i podjęciu skutecznego leczenia.
Niestety statystyki te nie dotyczą Polski. Narodowy Instytut Zdrowia PZH w Warszawie opublikował raport, według którego w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu nowotworu piersi wzrósł o 7,2%.

Rak piersi u kobiet w ciąży

Zazwyczaj rak piersi dotyczy kobiet 50+, jednak zdarzają się także zachorowania wśród kobiet 20- i 30-letnich, stąd ważna jest profilaktyka, samobadanie piersi i szybkie reagowanie w przypadku zauważenia niepokojącego zgrubienia.

W przypadku raka czas jest niebywale ważny – szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia dają bardzo dobre rokowania i ogromne szanse na wyleczenie.

Rak piersi niezwykle trudno zdiagnozować w trakcie ciąży. Jak tłumaczy dr Andrzej Rogoza z Kliniki InviMed:

„Jest grupa kobiet, u których w trakcie ciąży lub po porodzie rozpoznawany jest rak piersi. Jest on diagnozowany kilka miesięcy później niż u kobiet nie ciężarnych. Rak piersi jest trudny do rozpoznania w czasie ciąży. Bywa, że rosnący guz w piersi traktowany jest jako fizjologiczny wzrost tkanki gruczołowej w związku ze zmianami hormonalnymi w ciąży i połogu” dodaje specjalista.

Tymczasem te kilka-kilkanaście miesięcy to stanowczo za długo i jeśli zgrubienie było rzeczywiście rakiem, leczenie może być już dużo bardziej inwazyjne lub nawet mniej skuteczne. Jak dla serwisu Onkonet mówi dr. n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie, diagnostyka u kobiet w ciąży jest zazwyczaj opóźniona o 2 do 7 miesięcy od wystąpienia pierwszych symptomów. Przy czym jak dzisiaj wiadomo, 6-miesięczna zwłoka po rozpoznaniu raka piersi zwiększa o 5% przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych oraz ma znacznie gorsze rokowania.

Przeczytaj także: Badania przed i w trakcie ciąży – jakie należy wykonać?

Jak rozpoznać niebezpieczne zgrubienie w piersi?

Brak wczesnej diagnostyki nierzadko jest rezultatem braku świadomości u kobiet, jakie zmiany w piersiach powinny wzbudzić ich czujność. O tym, jak poznać potencjalnie niebezpieczne zgrubienie, tak mówi dr Andrzej Rogoza:

„Samobadanie palpacyjne powinno być podstawowym badaniem w diagnostyce guzów piersi. Jeśli w wyniku samobadania znajdziemy nowy twór guzowaty w piersi, należy zgłosić się do lekarza. Niepokojące objawy to nieprzesuwalność guza wobec podłoża, zaciągnięcie skóry sutka czy brodawki, wyciek z piersi, lokalne zaczerwienienie. Żaden  z tych objawów nie musi wskazywać na raka, ale wymaga wyjaśnienia przez specjalistę.”

Pamiętaj! Jeśli twoja pierś jest inna niż zwykle – czy to kolorem, fakturą skóry czy zgrubieniami – to jest ten moment, gdy już należy iść do lekarza. Wczesne wykrycie raka piersi daje bardzo duże szanse na wyleczenie. 

USG piersi w ciąży – czy i kiedy robić?

W przypadku niepokojących zmian w piersi kobieta w ciąży lub karmiąca piersią powinna niezwłocznie udać się do lekarza i wykonać USG piersi, szczególnie jeśli skończyła 35. rok życia.

„Eksperci uważają za konieczne u wszystkich ciężarnych powyżej 35. roku życia wykonanie USG piersi w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży. U kobiet młodszych USG piersi jest zawsze do rozważenia w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży” tłumaczy dr Rogoza.

Karmienie piersią nie chroni przed zachorowaniem na raka piersi – jest to powszechny mit, który należy rozwiać. Ryzyko nowotworu piersi jest nieco mniejsze u matek karmiących, ale niewykluczone zupełnie. Czekanie z udaniem się do specjalisty do czasu zakończenia karmienia może znacznie zmniejszyć rokowania, tym bardziej, że wiele kobiet decyduje się na karmienie dłużej niż rok.

Przeczytaj także: Jak ochronić płodność przed rakiem? Bezpieczna ciąża po leczeniu onkologicznym

Diagnostyka raka piersi – jakie badania wykonać?

Czas w przypadku raka piersi ma ogromne znaczenie – jeśli w ciąży, połogu lub w czasie karmienia piersią poczujesz niepokojące zmiany w piersi, koniecznie udaj się do lekarza.

Dr Andrzej Rogoza: „Eksperci zalecają w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian klinicznych w obrębie piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) wykonanie wszystkich badań diagnostycznych, mających na celu wykluczenie raka piersi:

  • USG piersi,
  • mammografii (z osłoną macicy),
  • biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi
  • biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych”

Wczesna diagnoza daje ogromne szanse na pełne wyzdrowienia. Ani ciąża, ani karmienie piersią nie chronią przed rakiem. Dlatego czujność w tym czasie powinna być szczególnie wzmożona.

Źródło:

https://www.zwrotnikraka.pl/fakty-i-mity-na-temat-raka-piersi/
https://www.onkonet.pl/n_n_usg_piersi_w_ciazy_zalecenia.php


Andrzej Rogozaspecjalista ginekolog-położnik, androlog kliniczny z kliniki InviMed w Gdyni. Znakomity specjalista, ekspert w swojej dziedzinie, naukowiec ze stopniem doktorskim. Jego badania, dotyczące leczenia niepłodnych par, prezentowane są na prestiżowych konferencjach lekarskich i wysoko cenione w międzynarodowym gronie. Doskonale zorientowany w możliwościach, jakie daje współczesna medycyna rozrodu. Prowadzi pary leczące niepłodność, udziela konsultacji ginekologicznych i andrologicznych. Lekarz z powołania. Stawia na przemyślaną diagnostykę oraz indywidualną terapię.


POLECAM TAKŻE:

Co zrobić, by rak nie pokrzyżował planów związanych z ciążą?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *