Jak się dobrze przygotować do transferu zarodka – od tego zależy twoja ciąża

Transfer zarodka przeprowadzany jest zwykle 3 dni po pobraniu komórek jajowych. Trwa chwilę i jest całkowicie bezbolesny. Niektórzy przyrównują go do badania cytologicznego. Jest jednym z ważniejszych etapów procedury zapłodnienia pozaustrojowego.Trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować – od tego przecież zależy twoja ciąża.

Co oprócz zaleconych leków powinna przyjmować pacjentka, aby zwiększyć szanse na implantację zarodka? Chodzi głównie o suplementy diety – czy powinna to być jakaś specjalna, zdrowa dieta, a może konkretne produkty?

Transfer jest ostatnim etapem procedury pozaustrojowego zapłodnienia. Skuteczność przeniesienia zarodków do jamy macicy warunkowana jest wieloma czynnikami, takimi jak wiek pacjentki, jakość uzyskanych zarodków czy sam przebieg procedury. Pacjentka powinna stosować się do zaleceń lekarza, w szczególności co do przyjmowania leków. Jeśli chodzi o szczególne postępowania dietetyczne to brak jest udokumentowanych danych, aby miało to wpływ na powodzenie procedury in vitro.

Niektórzy twierdzą, że wypicie lampki czerwonego wina może mieć dobry wpływ na endometrium, niezbędne do prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka. Czy to prawda, czy raczej mit?

 Wpływ czerwonego wina na implantację, czy wcześniej na przebieg stymulacji, również należy do mitów.

Czy wypicie herbatek uspakajających może korzystanie wpłynąć na powodzenie transferu?

Przyjmowanie naturalnych środków uspokajających jest dopuszczalne w szczególności u pacjentek bardzo emocjonalnie reagujących na procedury medyczne. Przed zabiegiem pacjentki często otrzymują leki, mające działanie uspakajające i relaksujące.

Ile litrów wody powinno się wypić przed transferem?

Nie tyle ważne jest wypicie wody przed transferem, co doprowadzenie do sytuacji, kiedy będziemy mieli uczucie pełnego pęcherza. Ułatwia to w niektórych sytuacjach transfer oraz umożliwia  monitorowanie procedury w badaniu USG.

Czy pacjentka powinna być na czczo?

 Nie ma potrzeby bycia na czczo, chyba że przewiduje się wykonanie transferu w znieczuleniu, co czasami może mieć miejsce. Wówczas o tym fakcie lekarz powinien poinformować pacjentkę.

Czy po transferze zalecane jest leżenie? Jeśli tak, to jak długo?

Brak jest dowodów na to, by spoczynek dłuższy niż standardowe 10 minut miał jakikolwiek wpływ na sukces procedury. W praktyce w klinikach zalecany czas odpoczynku waha się od 10 minut do godziny.

Czy pacjentka w dniu transferu powinna zachować umiar w aktywności fizycznej?

Nie ma specjalnych zaleceń co do podejmowania aktywności fizycznej po transferze, chociaż ze względu na przebytą stymulację i powiększone jajniki może ona wiązać się z dolegliwościami bólowymi.

Czy do transferu świeżych zarodków przygotowujemy się tak samo jak w przypadku transferu mrożonych?

 Transfer zarodków zarówno „świeżych”, jak i mrożonych przebiega identycznie.

Czy palenie papierosów może zmniejszyć szanse na prawidłowe zagnieżdżanie się zarodka?

Palenie papierosów ma wpływ na powodzenie całej procedury in vitro – i to przez obydwoje partnerów w sposób istotny.

Czy po transferze można się kąpać w wannie, czy bezpieczniejsza jednak będzie kąpiel pod prysznicem?

Co do kąpieli czy prysznica brak jest tutaj badań mogących w wiarygodny sposób wskazać różnice.

Czy jakakolwiek drobna infekcja organizmu, taka jak na przykład katar, może mieć negatywny wpływ na powodzenie implantacji zarodka po transferze?

Infekcja nie powinna mieć wpływu na powodzenie transferu, ale trzeba pamiętać, że infekcje we wczesnej ciąży zwiększają ryzyko przebiegu tej ciąży.

Czy są jakiekolwiek produkty, których powinniśmy unikać przed i w dniu transferu?

W okresie przed transferem i bezpośrednio po warto unikać potraw wzdymających, które mogą nasilać dyskomfort związany z objawami związanymi z powiększeniem jajników i ewentualnej obecności płynu w jamie brzusznej. 

Rozmawiała: Paulina Ryglowska-Stopka

Konsultacja medyczna: Dr n. med. Jan Domitrz, specjalista położnictwa i ginekologii, enokrynolog, klinika Artemida.

 

 


Przeczytaj także:

Transfer zarodka – pierwsze oznaki, że się udało. 7 pytań nurtujących kobiety

 

 


Autorka książki (jako Laura Lis) "Moje in vitro. Historia prawdziwa", w której pisze, że cuda się zdarzają i nigdy nie należy tracić nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *