Jak pozbyć się natrętnych myśli? 5 sposobów, aby przestać myśleć o ciąży

Walka z niepłodnością nie jest łatwa. Nierzadko ciągle szukasz sobie zajęcia, aby poradzić sobie z uporczywymi myślami o braku ciąży. Gdy jednak przychodzi chwila bezczynności, one znowu wracają. Jak pozbyć się natrętnych myśli o chęci posiadania dziecka?

Uporczywa niepłodność – siedzi także w głowie

Doskonale wiesz, jak często myślisz o niepłodności i chęci posiadania dziecka. Każda para borykająca się z niepłodnością walczy także ze swoimi myślami. Nierzadko właśnie wtedy pojawiają się kryzysy w związkach – wynika to z faktu, że wasze życie zaczyna skupiać się tylko i wyłącznie na tym. 

Tak swoją codzienność relacjonuje kobieta borykająca się z niepłodnością na forum: 

Myślałam: jeszcze tylko miesiąc, jeszcze tylko jeden cykl, jeszcze tyko jedna owulacja i się uda. Wpadłam w zaklęty krąg: okres – rozczarowanie i płacz, środek cyklu – nadzieja, koniec cyklu – szukanie pierwszych oznak ciąży.

Po 6 miesiącach traciłam nadzieję. Był to też czas, kiedy zadręczałam męża ciągłym gadaniem o niepłodności. Mój mąż tak samo jak ja przeżywał nasze starania, ale czasami miał już dosyć mojego marudzenia, narzekania i stanów depresyjnych. Codziennie wieczorem zadręczałam go swoimi przemyśleniami i pytaniami typu: – Co będzie jak się nigdy nie uda? Te myśli były ze mną zawsze.” 

Nie jest to odosobnione myślenie. Niestety, niepłodność obezwładnia, podporządkowuje rzeczywistość, a co można  dostrzec, zajmuje na długo umysł. Czy  istnieje jakieś rozwiązanie, które jest w stanie poprawić sytuację?

Czy tłumienie myśli o ciąży to dobry sposób?

Pary długo starające się o dziecko i mówiące o tym otwarcie, najpewniej nieraz spotkały się z radami typu: Nie myślcie o dziecku. Nie przejmujcie się niepłodnością, róbcie swoje, a wtedy z pewnością się uda. Patrząc z boku, taka rada ma sens, gdyż zdroworozsądkowe myślenie prowadzi do usuwania źródeł smutku, żalu czy kłopotów. Sami nierzadko zdajecie sobie sprawę, że faktycznie, takiego negatywnego myślenia należy unikać, gdyż pogarsza samopoczucie, wpędza w stany depresyjne i ogranicza możliwości.

Niestety, umysł człowieka jest tak skonstruowany, że tłumienie myśli, wcale nie pomaga im zniknąć. Dlatego też rada, która mówi, że wystarczy nie myśleć, aby faktycznie nie myśleć, nie jest skuteczna i nie pomaga pozbyć się natrętnych myśli i emocji.

Dowodem na to jest badanie przeprowadzone przez psychologów Daniela Wegnera i Davida Schneidera. W pierwszej części badanie polegało na tym, aby pierwsza grupa osób biorących w nim udział, nie myślała o białym niedźwiedziu, a druga grupa nie miała żadnych ograniczeń dotyczących myśli. Co jednak działo się w umysłach badanych?

Biały niedźwiedź pojawiał się w głowach osób, które miały o nim nie myśleć raz na minutę! Drugi etap badania polegał na tym, że badani nie mieli żadnych ograniczeń – mogli myśleć, o czym chcą. Osoby badane, które w pierwszej części miały powstrzymywać się od myślenia o białym niedźwiedziu, w tej części badania myślały o nim częściej niż osoby, które w pierwszej części badania nie miały żadnych ograniczeń. 

Badanie dowodzi, że tłumienie myśli nie jest dobrym rozwiązaniem. Pokazuje, że im bardziej starasz się nie myśleć o ciąży, tym bardziej właśnie ta myśl zadręcza twój umysł. 

Dowiedziono, że wynika to z faktu, iż tłumienie składa się z dwóch czynności zachodzących w mózgu:

  1. świadomego kontrolowania myśli – jeśli nie chcesz myśleć o ciąży, szukasz tematów zastępczych, np. myślisz o pracy lub planujesz urlop
  2. automatycznego kontrolowania – jeśli nie chcesz myśleć o ciąży, umysł monitoruje, czy już o niej myślisz, czy jeszcze nie. Prowadzi to do sytuacji, w której np. z jakiegoś względu tracisz kontrolę, a umysł przywraca myśl z większą siłą.

Dlatego też, aby natrętne myśli o ciąży przestały być destrukcyjne, nie wywoływały niekontrolowanego smutku, żalu i nie odbierały chęci działania, należy rozprawić się z nimi sposobem. 

Poznaj 5 sposobów, które pozwolą ci pozbyć się natrętnych myśli o ciąży >>>

 

  • Strony:
  • 1
  • 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *