Jak w zajściu w ciążę może pomóc endokrynolog?

Endokrynolog to lekarz zajmujący się chorobami gruczołów wydzielania wewnętrznego, czyli takich, które produkują hormony, a te – jak wiemy są niezwykle ważne, gdy para stara się o dziecko. O tym, dlaczego konsultacja endokrynologiczna jest szczególnie ważna, rozmawiamy z dr n. med. Patrycją Sodowską, endokrynolożką i ginekolożką z kliniki InviMed w Katowicach.

Kiedy skonsultować się z endokrynologiem?

Jeśli kobieta nie posiada jeszcze żadnych wyników badań hormonalnych, które mogłyby niepokoić, przed umówieniem się na konsultację endokrynologiczną, powinna uważnie przyjrzeć się swojemu ciału i sygnałom, które może ono wysyłać. W aspekcie ginekologicznym to przede wszystkim zaburzenia miesiączkowania, brak miesiączek, nadmierne owłosienie, trądzik, łojotok, przebarwienia skórne, niedowaga, nadwaga czy otyłość, sucha skóra czy też nadmierna potliwość, która najczęściej powiązana jest z kołataniem serca i niepokojem. W każdym z tych przypadków endokrynolog może zlecić odpowiednie badania, by wykluczyć lub potwierdzić zaburzenia hormonalne.

Czy w przypadku przedłużających się starań o dziecko należy zwrócić uwagę na te same objawy?

W przypadku starań o dziecko z konsultacją endokrynologiczną nie można czekać, zwłaszcza gdy występują nieregularne cykle miesiączkowe, pojawiają się objawy hiperandrogenne, jak nadmierne owłosienie, trądzik, łojotok, a także przebarwienia skórne zwłaszcza w okolicach pach, krocza, karku, wyciek z brodawek sutkowych.

Jakie wyniki badań warto przynieść na pierwszą konsultację endokrynologiczną do kliniki leczenia niepłodności?

W przyjściu na pierwszą konsultację bez wyników badań nie będzie żadnego błędu. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, zbada tarczycę i zleci odpowiednie badania. Natomiast diagnostykę na pewno przyspieszy przyniesienie aktualnych (najlepiej przeprowadzonych nie później niż miesiąc temu) wyników takich badań jak:

  • badanie profilu tarczycowego, czyli TSH, fT3 i fT4, anty TPO, anty TG,
  • badanie wskaźnika rezerwy jajnikowej (AMH),
  • badanie poziomu FSH i estradiolu z 2-4 dnia cyklu (powinny być badane razem),
  • badanie hormonu luteinizującego (LH) z 2-4 dnia cyklu,
  • badanie progesteronu wykonane dla cykli 28 dniowych w 21 dniu cyklu, czyli tydzień po owulacji,
  • badanie prolaktyny (PRL),
  • badanie testosteronu wolnego,
  • badanie poziomu 17-OH progesteronu,
  • badanie androstendionu.

Warto zaznaczyć, że badania laboratoryjne u kobiety powinny być przeprowadzane w odpowiedniej fazie cyklu, tak by ocenić prawidłowość jego przebiegu.

PRZECZYTAJ: W jakiej fazie cyklu wykonać badania hormonalne?

Jakie badania powinien wykonać mężczyzna?

W przypadku mężczyzny na konsultację endokrynologiczą warto przynieść ze sobą wynik badania  testosteronu, FSH, prolaktyny i TSH.

Czy odpowiednie leczenie endokrynologiczne może wpłynąć także na parametry nasienia?

Oczywiście, jeśli przyczyną nieprawidłowej spermatogenezy są zaburzenia endokrynologiczne, należy je wyrównać. Niedobór męskich hormonów płciowych, niewydolność podwzgórza, przysadki mózgowej, czyli gruczołów „zawiadujących” pracą jądra, może mieć wpływ, w zależności od wieku pacjenta, na zaburzenia dojrzewania płciowego, a w późniejszym etapie życia, na proces produkcji plemników, czyli spermatogenezę.

Jak leczenie endokrynologiczne może wpłynąć na sukces in vitro?

Żeby przeprowadzić procedurę in vitro, potrzebujemy żeńskich i męskich komórek rozrodczych.  Zaburzenia endokrynologiczne mają wpływ na ich ilość i jakość. Optymalną byłaby sytuacja wyrównania zaburzeń przed przeprowadzeniem procedury.

Cześć z tych zaburzeń, jak PCOS, może mieć wpływ na powikłania procedury in vitro, jak np. pojawienie się zespołu hipertymulacji jajnikow (OHSS). W zespole PCOS nadmierna liczba komórek, wiąże się ponadto z obniżeniem ich jakości. W przypadku niedoczynności tarczycy wzrasta ryzyko poronienia ciąży.

Dlatego też, jeśli lekarz prowadzący nie jest ginekologiem-endokrynologiem, w przypadku jakiejkolwiek obawy o możliwość występowania problemów endokrynologicznych, powinien skierować parę na konsultację do specjalisty endokrynologa.

 


Dr n. med. Patrycja Sodowska, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, lekarka prowadząca leczenie par w klinice InviMed w Katowicach. Tytuł doktora nauk medycznych otrzymała w 2010 roku. Ma wieloletnie doświadczenie w zakresie leczenia niepłodności oraz badań prenatalnych. Specjalizację endokrynologiczną uzyskała w 2018 roku.

 

 


 

POLECAMY TAKŻE: Ciąża po in vitro – jak przebiega, na co uważać. Rozmowa dr Patrycją Sodowską

Ciąża po in vitro – jak przebiega, na co uważać. Rozmowa dr Patrycją Sodowską

 

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *