Badanie nasienia to niezbędny, ale i dość stresujący etap diagnostyki niepłodności nie tylko dla mężczyzn, ale także dla ich partnerek – tak wynika z licznych wpisów kobiet na forach dotyczących starań o dziecko. Oto 6 najczęściej zadawanych kobiecych pytań o badanie nasienia. Odpowiedzi udziela lek. med. Piotr Dzigowski, specjalista urolog, androlog kliniczny z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie.
Jak przygotować mężczyznę na badanie nasienia. Czy powinna poprzedzać to jakaś specjalna dieta oraz czy mężczyzna może wcześniej uprawiać seks?
Do badania nasienia zdecydowanie konieczne jest utrzymanie abstynencji seksualnej, czyli brak wytrysku, przez 2-5 dni. Żadne inne „specjalne” zachowania nie są zalecane. Zmiana diety, dodatkowo uprawiany sport czy szczególne zabiegi higieniczne przed oddaniem nasienia nie wpłyną na wynik badania.
Jak wygląda pokój do badania nasienia i czy to prawda, że mężczyzna ogląda „świerszczyki”?
Pokój do badania nasienia na pewno zapewnia potrzebne poczucie intymności i bezpieczeństwa mężczyźnie. Materiału do badania z pewnością nie pobiera się w gabinecie zabiegowym za jakimś cienkim parawanem. Pokoje są zamykane na kluczyk, dzięki czemu nie ma obaw, że ktoś wejdzie. W pokoju znajduje się telewizor i – tak, to prawda, tzw. świerszczyki – ale z takich pomocy mogą skorzystać tylko chętni. Nikt nie narzuca pacjentom, w jaki sposób uzyskają odpowiednią próbkę nasienia. W każdym pokoju jest oczywiście toaleta.
Czy kobieta może być w pokoju z mężem czy partnerem podczas badania nasienia?
Kobieta oczywiście może towarzyszyć partnerowi – i nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Co więcej, nasienie może być oddane zarówno na drodze masturbacji, jak i stosunku z użyciem specjalnej prezerwatywy.
Czego nie robić przed badaniem nasienia?
Badanie nasienia nie wymaga specjalnych przygotowań, powinno odzwierciedlać codzienny stan nasienia, stąd nie powinny być wdrażane żadne specjalne zachowania. Oczywiście, choroby gorączkowe, nadużywanie alkoholu bądź wyczerpanie organizmu mogą skutkować obniżeniem parametrów nasienia. O takich sytuacjach należy poinformować lekarza.
Jak odczytać wyniki badania nasienia i dlaczego ważne jest konsultowanie wyników ze specjalistą – andrologiem?
Zwykle jako badanie pierwszego wyboru wykonuje się spermiogram rozszerzony. Badanie to informuje o objętości ejakulatu, odczynie pH nasienia, lepkości nasienia, ilości komórek okrągłych, odsetku żywych plemników, wyniku testu hipoosmotycznego (HOS), koncentracji plemników w mililitrze nasienia oraz ilości plemników w całym ejakulacie. Ponadto oceniana jest ruchliwość plemników (zwykle z rozbiciem na ruchliwość postępowa i niepostępową), oraz budowa zewnętrzna plemników (morfologia). Zwykle wynik badania opatrzony jest komentarzem pracowni, ale generalnie przyjmuje się zasadę, że wymaga on omówienia z andrologiem podczas wizyty konsultacyjnej. Biorąc pod uwagę wynik seminogramu, wywiad medyczny i badanie fizykalne, lekarz zleca badania dodatkowe dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta.
PRZECZYTAJ: Jakość spermy nie jest stała, a jej poprawa nie zawsze zależy od suplementów
Jak się przygotować do wizyty u androloga, jakie dokumenty wziąć i czy na wizycie może być także kobieta?
Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania. Powinien zabrać ze sobą wyniki wykonanych dotychczas badań, listę zażywanych leków, dokumentację przebytego leczenia operacyjnego (niezależnie od przyczyny). Oczywiście bardzo chętnie przyjmuje się mężczyzn wraz z partnerkami, co pozwala spojrzeć na problem z szerszej perspektywy.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Potwierdzone: Jedzenie orzechów poprawia morfologię i liczbę plemników
Dodaj komentarz