Jak się cieszyć z kolejnej ciąży po poronieniu

 Jak zacząć cieszyć się z kolejnej ciąży po poronieniu

Jak zacząć cieszyć się z kolejnej ciąży po poronieniu

Wiele kobiet przyznaje, że kolejna ciąża po poronieniu jest dla nich trudna. Jej trud polega na tym, że przez większość czasu towarzyszy przyszłym mamom lęk o życie i zdrowie kolejnego dziecka. Niektóre z nich boją się cieszyć ze swojego aktualnego stanu. Boją się też nawiązywać relację z nowym dzieckiem w obawie, że… je utracą – tak jak to miało miejsce w poprzedniej ciąży. Co ma wpływ na nastrój przyszłej mamy i jak przywrócić radość w kolejnej ciąży po poronieniu?

Ciąża po poronieniu – kiedy starać się o kolejną ciążę

Zanim pojawi się kolejna ciąża po poronieniu, bardzo ważną rolę odgrywa przebyta wcześniej żałoba. Jeśli przebiegała w sposób prawidłowy (nie była zahamowana), wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że emocje z poprzedniej ciąży nie będą występowały w ciąży obecnej. Duże znaczenie ma też czas, jaki upłynął pomiędzy dwiema ciążami. Jeżeli było to zaledwie kilka miesięcy, wówczas emocje związane ze stratą mogą być wciąż intensywne.

Jeśli rodzice mieli możliwość pożegnania swojego dziecka, np. poprzez urządzenie pochówku lub udało im się ustalić płeć i nadać imię, to ich żałoba staje się żałobą po stracie konkretnej bliskiej osoby (np. syna Jana lub córki Zofii), a nie żałobą ogólną po stracie ciąży.

Istotne jest także, aby imię kolejnego dziecka różniło się od imienia dziecka, które rodzice wcześniej stracili, ponieważ rodzicom może towarzyszyć silny lęk o życie i zdrowie dziecka, którego (w ich ocenie) nie udało się uratować, wobec dziecka, które pojawiło się jako następne w rodzinie. Bardzo ważne jest nadanie nowej tożsamości dla nowego członka rodziny, bo dzięki temu rodzice mogą starać się stworzyć nową relację, a nie mieć poczucie, że kontynuują relację z dzieckiem, które stracili.

Warto przeczytać: Hiszpański specjalista leczenia niepłodności: Nawracające poronienia można skutecznie wyleczyć

Ciąża po poronieniu – jak ją przejść

W kolejnej ciąży po stracie duże znaczenie odgrywa jej przebieg. Ciężarne kobiety, które w przeszłości doświadczyły poronienia, często mają trudność, aby cieszyć się z nowej ciąży i spokojnie oczekiwać na przyjście na świat dziecka. Przez 9 miesięcy towarzyszy im silny lęk, który  obniża się co jakiś czas, gdy kobiety są w trakcie najważniejszych badań (np. wizyta, w czasie której pierwszy raz słyszą bicie serca dziecka, I i II badanie prenatalne itp).

Emocje są najbardziej intensywne, gdy przyszła mama rozpoczyna ten etap ciąży, w którym poprzednio straciła dziecko. Przykład: kobiecie może towarzyszyć intensywny lęk, gdy rozpoczyna 7. tydzień ciąży, bo właśnie poprzednią ciążę straciła na tym etapie.

Przyszłe mamy mają trudność w budowaniu relacji z dzieckiem, ponieważ obawiają się, że ją utracą w momencie, w którym zaczną cieszyć się z nowej ciąży. Towarzyszy im przekonanie, które brzmi następująco: ,,Nie chcę się cieszyć z nowej ciąży, ostatnio cieszyłam się i straciłam ciążę. Wolę poczekać do rozwiązania”. Taka postawa ma na celu chronić je przed kolejnym bólem po stracie. Utrudnia jednak radosne oczekiwanie z przyjścia na świat nowego członka rodziny. Wszystkim przyszłym mamom, które obecnie są w ciąży, a poprzednio doświadczyły poronienia, mogę zaproponować następujące zadanie.

WSKAZÓWKA: Jak odzyskać radość z oczekiwania na kolejne dziecko 

Wyznacz sobie jeden dzień w tygodniu – może to być dzień, od którego liczą się kolejne tygodnie w aktualnej ciąży – na ,,dzień przygotowań” do przywitania na świecie kolejnego członka rodziny (możesz też to nazywać ,,dzień ciąży”). Na przykład, jeśli wybrałaś czwartek, to w każdy czwartek podczas trwania ciąży, szykuj kolejne rzeczy dla dziecka i siebie. Z początku mogą to być małe drobiazgi, np. para niemowlęcych skarpetek, albo wyznaczenie miejsca w domu, w którym będzie znajdowało się łóżeczko lub dzień wyboru imienia. Ważne, aby robić to regularnie i aby było to coś nowego, co pozwoli Tobie stopniowo przygotować się na ponowne zostanie mamą, ale z drugiej strony nie będzie sprzeczne z Twoimi obawami (np. kupowanie kompletnej wyprawki już na samym początku nowej ciąży). Pozwoli to zapoczątkować proces tworzenia więzi z nowym dzieckiem i budowania pozytywnej wizji przyszłości, dotyczącej narodzin maleństwa.

Ciąża po poronieniu obarczona jest dużym poziomem lęku, jednak, mając świadomość tego, czego doświadczyło się w przeszłości, można starać się małymi krokami pracować nad tym, aby przywrócić radość z oczekiwania na narodziny potomka i w sposób znaczący obniżyć swój poziom lęku o to, jak tym razem zakończy się ciąża.


Anna Wietrzykowska, jest psychologiem, psychoterapeutą pracującym w nurcie systemowym. Specjalizuje się w pracy indywidualnej z osobami dorosłymi, parami oraz rodzinami. Od 2014 roku jest Członkiem Nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Swoją pracę terapeutyczną poddaje superwizji. W obszarze jej zainteresowań zawodowych znajduje się praca z parami zmagającymi się z niepłodnością, rodzicami przygotowującymi się na narodziny dziecka, rodzicami, którzy stracili dziecko oraz rodzicami potrzebującymi wsparcia w wychowaniu. Więcej informacji na www.psycholognieplodnosci.pl.


 

POLECAMY TAKŻE:  Poronienia nawracające – ważne informacje dla kobiet starających się o dziecko

Poronienia nawracające – ważne informacje dla kobiet starających się o dziecko

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *