Mięśnie dna miednicy to tzw. mięśnie Kęgla

Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę, ćwicząc mięśnie dna miednicy?

Niepłodność jest coraz częściej wyszukiwanym hasłem w internecie. Oznacza to, że coraz więcej świadomych osób szuka odpowiedzi na pytanie, co może zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciąże. Wiele par starających się o dziecko decyduje się na kosztowne terapie w nadziei na pozytywny wynik testu ciążowego. Przyczyn niepłodności jest bardzo dużo, ale warto pomyśleć o tym, że zadbanie przez kobietę o mięśnie dna miednicy (potocznie zwane “mięśniami Kegla”) może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Mięśnie dna miednicy a zajście w ciążę

Kobieta w pierwszej kolejności powinna być świadoma kondycji swoich mięśni dna miednicy. Możliwe, że ma problem ze wzmożonym lub obniżonym napięciem mięśniowym. Kobiety mogą mieć problem z wytrzymałością mięśni lub generowaniem szybkich skurczy. Każdy z tych aspektów ma wpływ na to czy dno miednicy działa prawidłowo.

Należy pamiętać, że jeżeli występują jakiekolwiek dysfunkcje w obrębie mięśni dna miednicy to do tego rejonu będzie docierało mniej krwi. Tkanki nie będą prawidłowo odżywione, mięśnie mogą być zbyt mocno napięte i przeciążone, a przez to ulegają osłabieniu. Zbyt długo utrzymujące się napięcie mięśni miednicy może powodować niedrożność jajników, a to z kolei utrudnia zajście w ciążę.

Dlaczego dobrze jest wzmacniać mięśnie Kegla przed ciążą?

Praca z mięśniami dna miednicy jest kluczowa, jeśli chcemy zadbać o siebie kompleksowo, to właśnie te mięśnie powinny być przygotowane do ciąży w pierwszej kolejności. Jeżeli zwiększysz siłę swoich mięśni, będą lepiej odżywione i ukrwione, to  spowoduje ich lepsze działanie. Regularność treningów sprawi, że Twoje mięśnie nauczą się automatycznej oraz prawidłowej pracy.

Zła postawa, np. popularne garbienie się powoduje naciski nie tylko na szkielet, ale też na narządy wewnętrzne, czyli trzewia (np. w miednicy mniejszej jajniki, jajowody, macicę).

Nasze nawyki mają wpływ na pracę całego organizmu.

Warto wiedzieć, że zrosty po operacjach w obrębie jamy brzusznej – także nieginekologicznych lub w wyniku np. endometriozy – powodują ograniczenie naturalnej ruchomości narządów wewnętrznych, uciski na naczynia żylne, tętnicze, limfatyczne, także jajowody, a więc utrudniony przepływ płynów, pociąganie powięzi, mięśni, w konsekwencji także może być utrudnione poczęcie.

 

>>Ćwiczenia mięśni dna miednicy wspierają zachodzenie w ciążę – webinar<<

 

mgr fizjoterapii Natalia Szostek, www.pelvifly.com

 

POLECAMY TAKŻE:

Niemożliwe staje się możliwe. Powstała sztuczna macica – nadzieja dla milionów

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *