Wybór imienia dla dziecka to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmują rodzice – zwykle jeszcze na etapie ciąży. Niektórzy już od lat wiedzą, że nadadzą potomkowi imię np. po dziadku lub babci. Inni kierują się modą, a jeszcze inni – wręcz przeciwnie, chcą być jak najbardziej oryginalni. Wielu z nas wierzy w moc sprawczą imion – jesteśmy przekonani, że one w pewien sposób definiują i kierunkują życie człowieka. Jeśli więc kwestia popularności imion ma dla ciebie znaczenie, poznaj najnowsze trendy na 2021 r.!
Imiona dla chłopców i dziewczynek w 2021 r.
Każdego roku Ministerstwo Cyfryzacji publikuje listę najpopularniejszych imion w roku poprzednim. Na podstawie rejestru PESEL opracowano szczegółową listę wszystkich imion wraz z częstotliwością ich występowania. Pewne trendy utrzymują się już od kilku lat i raczej trudno się spodziewać, by uległy zmianom w 2021 r.
Wśród dziewczynek pierwsze miejsce ex aequo zajęły Zuzanna i Julia. To żadna nowość – Zuzie i Julki podbiją porodówki zapewne także w 2021 r. Podobnie jak wcześniej, spodziewamy się też innych imion tradycyjnych, takich jak Hanna, Alicja czy Zofia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku chłopców – prym wiodą Antoni i Jan. Zaraz po nich plasują się inne imiona tradycyjne.
Top 10 imion żeńskich w 2020 r.:
- Julia i Zuzanna – ex aequo po 7351
- Zofia – 7073
- Hanna – 6658
- Maja – 6508
- Lena – 5446
- Alicja – 5139
- Oliwia – 4979
- Laura – 4954
- Maria – 4650
- Pola – 4060
Top 10 imion męskich w 2020 r.:
- Antoni – 8368
- Jan – 7658
- Aleksander – 7165
- Jakub – 7162
- Franciszek – 7124
- Szymon – 6083
- Filip – 5474
- Mikołaj – 5368
- Leon – 5018
- Stanisław – 4963
W ostatnich latach z pierwszej dziesiątki wypadły niegdyś bardzo popularne imiona dla chłopców i dziewczynek, takie jak m.in. Amelia, Natalia, Aleksandra czy Wiktoria, a także Kacper, Adam, Wiktor, Bartosz, Mateusz i Michał. Choć w rankingu imion nadawanych w 2020 r. wciąż planują się dość wysoko, można się spodziewać, iż częstość ich występowania będzie powoli spadać.
Imię oryginalne to imię po wujku
Przyszli rodzice, którzy bardzo chcą, by jego pociecha miała jedyne imię w klasie, mogą zdecydować się na bezpieczny rewir, do którego popularność już od wielu lat nie dociera. Pary niechętnie bowiem nazywają dzieci imionami, które kojarzą im się z ich własnymi wujkami i ciociami. Spodziewamy się więc, że rok 2021 r. nie przyniesie nam mnogości małych Zbigniewów, Władysławów, Stefanów czy Januszów. Nie spodziewamy się też zbyt wielu dziewczynek o imieniu Halina, Elżbieta, Grażyna, Renata czy Teresa.
Co ciekawe, dość rzadko nazywamy też dzieci po naszych koleżankach i kolegach ze szkolnej ławki. Imiona dla chłopców i dziewczynek popularne w latach ‘80-90, mimo iż obiektywnie są imionami bardzo ładnymi, raczej nieprędko odzyskają swoje dawne miejsce w rankingach. Oryginalnym imieniem dla dziewczynki z pewnością więc będzie Monika, Kamila, Dagmara, Anita czy Katarzyna. Wśród chłopców natomiast: Mariusz, Rafał, Przemysław czy Konrad.
Dżesika i Brajan? Już nie w młodszym pokoleniu!
Przez jednych uwielbiane, przez innych piętnowane, a nawet wyszydzane imiona anglojęzyczne w wersji bardzo spolszczonej, z roku na rok tracą na popularności. W 2020 r. urodziło się zaledwie 165 Brajanów i 5 Brianów. W przypadku Dżesiki liczby te są zaskakująco niskie. W ubiegłym roku w Polsce pojawiło się zaledwie 8 dziewczynek o tym imieniu. Co ciekawe, rodzice częściej nadawali imiona w wersji oryginalnej – w 2020 r. przywitaliśmy 32 dziewczynki o imieniu Jessica. Wciąż jednak popularność zachowała Nikola – w takiej formie rodzice nadali imię 1491 córkom.
W 2021 r. trend ten zapewne będzie się utrzymywał. Możemy spodziewać się jeszcze mniej dzieci z takimi „światowymi” imionami. Choć trzeba przyznać, że nawet w latach poprzednich tego typu imiona dla chłopców i dziewczynek wprawdzie bardzo się wyróżniały, jednak nigdy nie były w czołówce popularności. Powtarzane przez niektórych bez przemyślenia stwierdzenie, iż dziś „Co drugie dziecko to Dżesika lub Brajan” daleko rozmija się ze statystyką.
Gwiazdy jak zawsze oryginalne
Przodownikami w nadawaniu dzieciom oryginalnych imion od zawsze są celebryci i inne osoby publiczne. W 2020 r. polski show biznes opanował istny baby boom. Tym razem jednak większość popularnych osób postawiła na imiona tradycyjne. Wyjątkową popularnością wśród chłopców cieszyło się imię Henryk – tak nazwali syna m.in. Borys Szyc i Justyna Nagłowska-Szyc, Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan oraz Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatana. Na świecie przywitaliśmy też m.in. Franciszka, Felicjana, Kazimierza i Antoninę.
Pojawiło się też kilka oryginalnych pomysłów. Chyba największą fantazją wykazali się Lara Gessler i Piotr Szeląg, którzy nazwali córkę Nena. Z kolei urodzony w 2020 r. syn Maffashion i Sebastiana Fabijańskiego nosi imię Bastian.
Z imion oryginalnych, które pojawiły się w danych udostępnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji, najbardziej unikatowe to m.in. Rebeka, Lotta, Ramona, Eunika, Soraja, Aurora, Mila, Flora czy Megan, a wśród chłopców: Niko, Elias, Tymofii, Rayan, Al itp. Obserwujemy też wzrost wystąpień imion typowo ukraińskich, np. Taras, Pawel, Sasza czy Oleksander. Ma to niewątpliwie związek z osiedleniem się w Polsce na stałe wielu naszych wschodnich sąsiadów.
Najlepsze imiona dla chłopców i dziewczynek
Niezależnie od mody, statystyk i trendów, imię dziecka pozostaje decyzją rodziców. Obecnie mamy pod tym względem większą swobodę niż wcześniejsze pokolenie. Poza pewnymi wyjątkami, urzędy rejestrują nawet najbardziej oryginalne imiona. Oprócz brzmienia, skojarzeń i popularności danego imienia, pamiętajmy też o wzięciu pod uwagę czynników takich jak m.in. efekt po połączeniu imienia i nazwiska, możliwość zdrobniania czy przeciwnie – posiadania przez dane imię wersji, która będzie godnie reprezentować człowieka w jego dorosłym życiu.
Źródło:
https://dane.gov.pl/pl/dataset/219,imiona-nadawane-dzieciom-w-polsce
POLECAMY TAKŻE: 6 zasad, które warto wziąć pod uwagę przy wybieraniu imienia dla dziecka
Jak wybrać imię dla dziecka – 6 zasad, które warto wziąć pod uwagę
Dodaj komentarz