Masz problem z zajściem w ciążę? Może nawet nie wiesz, że masz cukrzycę

Jedzenie zbyt dużej ilości cukru powoduje cukrzycę? Nie! To mit, choć wiele osób żyje właśnie w takim przekonaniu. Tymczasem cukrzyca jest powodowana kombinacją czynników genetycznych i stylu życia i wcale nie objawia się wyłącznie nadprogramowymi kilogramami. Jak ją rozpoznać i jak choroba może wpływać na płodność?

Objawy cukrzycy najczęściej są niepozorne, co nie znaczy, że mamy je lekceważyć. Dla wielu mogą stanowić główną przyczynę problemów z zajściem w ciążę. Badania wykazują zależność między chorobą, a płodnością. Cukrzyca typu 1 zarówno obniża kobiecą płodność, jak i wpływa na jakość plemników u mężczyzn. Panowie, u których występuje wysoki poziom glukozy we krwi, mają znacznie gorszą jakość nasienia, w porównaniu ze zdrowymi osobami. U kobiet też zaobserwowano negatywny wpływ cukrzycy na ich zdolności rozrodcze. Hiszpańscy naukowcy, w wyniku badań na grupie kobiet zdrowych, a także chorych, zauważyli, iż kobiety zdrowe posiadały więcej potomstwa, aniżeli druga grupa badanych. Faktem jest, że cukrzyca wyniszcza organizm. Atakuje narządy. Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  1. Czy czujesz się ostatnio bardziej senna/y?
  2. Czy zauważyłaś/eś nagły spadek wagi?
  3. Czy towarzyszy Ci częste uczucie pragnienia?
  4. Czy pogorszyła Ci się ostrość widzenia?

Jeśli odpowiedź brzmi tak, reaguj! Zacznij od badań. Być może powyższe objawy mogą być wynikiem zmęczenia, jednak profilaktyki nigdy dość. Najważniejszym badaniem jest sprawdzenie poziomu glukozy we krwi na czczo, a także po posiłku. W tym celu możemy nabyć gleukometr. Jeśli wynik będzie niepokojący, należy skonsultować się z lekarzem. W ostatnich czasach liczba chorych na cukrzycę drastycznie wzrosła. Wiele osób nadal uważa, że cukrzyca nie jest „groźną” chorobą. Czy oby na pewno? W sytuacji, gdy stężenie glukozy we krwi gwałtowanie wzrasta, istnieje możliwość wystąpienia śpiączki cukrzycowej. Innym, negatywnym skutkiem, może być fakt, iż u cukrzyków częściej powstają choroby oczu, typu zaćma lub jaskra. Czy powyższe argumenty przekonują do zrobienia badań?

Trening czyni mistrza

Poza dietą warto zadbać o aktywność fizyczną. Anders Grøntved z Południowej Danii dokonał eksperymentu na prawie 100 000 pielęgniarek w wieku 36-81 lat. Kobiety trenowały siłowo ponad 150 minut tygodniowo, w efekcie zmniejszyły ryzyko cukrzycy o ok. 30-40%. Ponadto, panowie, którzy trenują siłowo, są mniej podatni na cukrzycę, aniżeli ci, którzy nie ćwiczą. Każdy jest jednak inny, ma swoje preferencje, dlatego też warto włączyć dowolną aktywność fizyczną. Ważne, aby osoba trenująca czerpała z tego korzyść zarówno na tle zdrowia, jak i psychicznym. Trening, który jest wykonywany z przymusu, nie jest na pewno tak efektywny jak inne.

Przepis na sukces

Wracając do punktu wyjścia – cukrzyca jest chorobą metaboliczną i jest wynikiem złego odżywiania się. W USA przeprowadzono eksperyment, gdzie jedna osoba przez miesiąc spożywała tylko produkty węglowodanowe, zaś druga – tłuszczowe. Po upływie wyznaczonego czasu, poddano ich badaniom. Wyniki były zaskakujące, gdyż większe ryzyko cukrzycy odnotowano u osobnika, który żywił się samymi tłuszczami. Aktualnie modne stały się diety tłuszczowe. Dla wielu mogą się wydawać bezpieczne, jednak należy podejść do nich z dystansem. Pytanie: jak zatem się odżywiać? Poniżej zostanie przedstawiony jadłospis, w którym proporcje należy dostosować do indywidualnego zapotrzebowania.

Śniadanie:

  • Jajecznica z boczkiem + warzywa

Rano wskazany jest posiłek białkowo-tłuszczowy, ze względu na wysoki poziom kortyzolu. Zapewne większość może stwierdzić, że bez węglowodanów, typu chleb, będzie głodna, jednak to kwestia przyzwyczajenia.

II śniadanie:

  • Kanapka z chleba razowego + wędlina + warzywa + prawdziwe masło lub pasta z awokado
  • Sałatka z ryżu, kurczaka, warzyw, polana olejem lnianym

Drugie śniadanie powinno stanowić zbilansowany posiłek. Węglowodany złożone zapewnią potrzebną energię, kurczak stanowi źródło białka, warzywa dostarczą nam błonnika, zaś olej/masło lub awokado – zdrowych tłuszczy. Warto szukać inspiracji i komponować samodzielnie posiłki, np. jajko zapiekane w awokado. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i czas.

Obiad:

  • Ryż/kasza/makaron/ziemniaki +kurczak/wołowina/indyk + warzywa + olej lniany/olej kokosowy

Podwieczorek:

Może to być druga porcja obiadu lub II śniadanie

Kolacja:

  • Ryba + warzywa
  • Twaróg półtłusty + warzywa

Komponując posiłki, należy zwracać uwagę, aby stosować jak najmniej przetworzone produkty. Owoce (o niskim IG) można spożywać, jednak w pierwszej połowie dnia, np. na II śniadanie.

 

1Dominika Domańska – Finansistka z tytułu, propagatorka zdrowego stylu życia z zamiłowania. Każdą wolną chwilę poświęcam na trening albo edukację żywieniową. Zły, ciężki dzień? Kończy się treningiem siłowym, który rekomenduję każdemu 🙂 Marzę o tym, aby udało mi się zarazić bakcylem świata fit jak największą liczbę osób 🙂 Moje motto “Jeżeli zmierzasz na szczyt, musisz iść pod górę”:)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *