Karmienie piersią po cc

Karmienie piersią po cięciu cesarskim – czy mogą pojawić się problemy?

W powszechnej opinii kobiety, które urodziły poprzez cesarskie cięcie, będą miały najprawdopodobniej problemy z karmieniem dziecka piersią. Tymczasem naukowcy, lekarze i położne mają zupełnie odmienne zdanie: poród przez cięcie cesarskie nie jest przeszkodą w efektywnym karmieniu piersią. Nie zaszkodzi jednak wspomóc ten proces odpowiednią wiedzą i działaniami. Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia noworodków i niemowląt. Polskie Towarzystwo Pediatryczne rekomenduje wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka. Przy czym nie ma górnej granicy – matka powinna karmić tak długo, jak potrzebuje tego ona i dziecko.  

Przeczytaj: Karmienie piersią – 6 rzeczy, które mogą cię zaskoczyć

Karmienie piersią po cesarskim cięciu a ewentualne problemy

Rodzaj porodu nie determinuje możliwości lub braku możliwości karmienia dziecka piersią, choć w niektórych przypadkach bywa rzeczywiście, że karmienie po CC jest nieco utrudnione. Jednak są to sytuacje szczególne, np. gdy dziecko, z przyczyn zdrowotnych, musiało być rozłączone z matką tuż po porodzie, niemożliwym było szybkie przystawienie malucha do piersi a dodatkowo doszedł stres matki.

Duże znaczenie ma kontakt skóra do skóry i przekazanie dziecka pod opiekę matki. Warto wiedzieć, że nawet w przypadku cięcia cesarskiego jest możliwy kontakt skóra do skóry, czasami w formie położenia maluszka na piersi mamy, a czasami tyko przyłożenie do twarzy. Jeszcze przed porodem kobieta powinna wyraźnie zaznaczyć, że chce jak najszybciej otrzymać dziecko do karmienia – nawet jeśli poród cięciem cesarskim jest zaplanowany. Przy braku przeciwskazań zdrowotnych, nie powinno być to problemem.

Kiedyś praktykowano zabieranie dziecka od matki po porodzie cięciem cesarskim, aby kobieta mogła odpocząć i zregenerować siły. Dziś już odchodzi się od tego typu praktyk, ale mimo wszystko warto zaznaczyć personelowi szpitalnemu (oraz uwzględnić w planie porodu), że pragnie się otrzymać dziecko do karmienia jak najszybciej.

Dobrze, jeśli do minimum ograniczy się opiekę innych osób nad noworodkiem, niezwłocznie przekazując go matce. Ważne, aby matka po porodzie, nawet jeśli jeszcze jest osłabiona i nie może wstawać, jak najszybciej otrzymała dziecko do karmienia. Wskazana jest pomoc partnera lub położnej.

W sytuacji planowanej operacji cięcia cesarskiego jest o tyle łatwiej, że można przygotować się do takiej formy porodu: wybrać szpital, który kładzie nacisk na karmienie piersią, nawiązać współpracę z położną, świadczącą pomoc po porodzie czy zapewnić sobie obecności partnera podczas porodu.

W niektórych szpitalach nawet podczas cięcia cesarskiego partner może być obecny przy porodzie, czasami przez całą operację, czasem w ograniczonym zakresie. Jeśli wiesz, że taka pomoc może być dla Ciebie niezbędna, jeszcze przed porodem sprawdź szpitale i wybierz ten, który Ci to umożliwi.

Jak karmić piersią po cięciu cesarskim?

Po cięciu cesarskim przez kilka godzin kobieta ma ograniczony zakres ruchu z uwagi na wcześniejsze znieczulenie. Nie może wstawać ani nawet ruszać nogami, co wiąże się z ograniczonym zakresem ruchu. Do tego dochodzi mocne ciągnięcie blizny na podbrzuszu i konieczność jej chronienia.

Czy to uniemożliwia karmienie piersią? NIE.
Czy sprawia, że nie jest w pełni komfortowe? TAK

Jednak mimo wszystko, przy odrobienie zaangażowania i pomocy drugiej osoby, matka może z sukcesem nakarmić maluszka. Jak to zrobić?

W miarę możliwości dobrze, aby kobieta nieco przekręciła się na bok, jednocześnie pod jej plecy można podłożyć zwinięty koc i kołdrę, aby łatwiej było jej utrzymać tę pozycję. Dziecko przykładamy z boku, najlepiej również na zwiniętym kocu czy pieluszkach terowych. Tak, aby maluszek miał swobodny dostęp do piersi. Przy dobrym ułożeniu dziecka możliwe jest nakarmienie nawet, jeśli matka będzie leżeć na plecach.

W przypadku sprawnego porodu poprzez cięcie cesarskie i dobrego stanu dziecka, nie ma przeszkód, aby matka karmiła od razu po porodzie.

Czasami zdarza się, że maluch musiał zostać umieszczony w inkubatorze lub matka dostała znieczulenie ogólne. Ważne, aby w sytuacji niemożności dostawienia dziecka do piersi od razu po porodzie, zapewnić mu chociaż siarę, czyli początkowe, najcenniejsze mleko matki.

PAMIĘTAJ! Nawet jeśli dziecko nie zostanie przystawione do piersi od razu po porodzie, nie musi oznaczać to porażki. Dalej masz szansę, aby efektywnie karmić. Zadbaj jednak, aby maluszek nie otrzymał mleka modyfikowanego.

Przeczytaj także: Koronawirus u matki karmiącej piersią. Co dalej?

Jak możesz sobie pomóc?

  1. Nastawienie psychiczne odgrywa olbrzymią rolę. Jeśli wiesz, że czeka Cię planowane cięcie cesarskie, podejdź do tego faktu z optymizmem i pozytywnie. Szukaj plusów takiego rozwiązania: możesz się przygotować, poród cię nie zaskoczy, a operacje są obecnie bardzo bezpieczne. Myśl o karmieniu piersią jako czymś naturalnym bez względu na rodzaj porodu.
  2. Skorzystaj z pomocy doradczyni laktacyjnej. Planowane CC daje Ci przewagę w możliwości przygotowania się. Jeśli jesteś typem osoby, która lubi dobrze przeanalizować sytuację, spotkanie z doradczynią laktacyjną będzie świetnym pomysłem. Nie tylko doradzi Ci, jak skutecznie karmić po tego typu porodzie, ale podpowie, jaki szpital wybrać w Twojej sytuacji, na co zwrócić uwagę personelowi, jakie masz prawa i jak ułatwić sobie cały proces karmienia po CC.
  3. Porozmawiaj z inną mamą po cięciu cesarskim. Nie zachęcamy do przewertowania internetu, bo ilość i rodzaj historii dotyczących porodów i karmienia piersią jest ogromna i może przytłoczyć. Znajdziesz w nim zarówno opisy potwierdzające, jak i obalające teorię efektowanego karmienia piersią po cięciu cesarskim. Jeśli jednak masz kontakt z mamą, która karmi piersią po porodzie CC, to warto, aby opowiedziała Ci o swoich doświadczeniach.
  4. Poinformuj szpital o swoich planach karmienia. Mimo powszechnych zaleceń dotyczących karmienia piersią, wciąż znajdą się osoby, w tym położne, które zasugerują, że po cięciu cesarskim lepiej zabrać dziecko od matki, aby odpoczęła lub zaproponują mleko modyfikowane, gdy noworodek zanosi się płaczem. Wyraźnie informuj personel szpitala, że jeśli tylko nie będzie żadnych przeszkód zdrowotnych, prosisz o niezwłoczne przystawienie dziecka do piersi. Zaznacz, że bez zalecenia pediatry maluszek nie ma być karmiony mlekiem modyfikowanym.
  5. Podczas karmienia zadbaj o ochronę rany i wygodną pozycję. Karmienie będzie efektywniejsze, jeśli Tobie będzie komfortowo, a maluch będzie miał swobodny dostęp do piersi. Przykryj ranę kołdrą/kocem/poduszką, aby wierzgające nóżki malucha nie doprowadziły do jej uszkodzenia.
  6. Uzbrój się w cierpliwość. Bywa, że stres związany z nagłym cięciem cesarskim, znieczulenie czy konieczność zastosowania antybiotykoterapii wpłynie na wystąpienie pewnych trudności na początku drogi karmienia piersią. Jednak nie utożsamiaj tego z całkowitą porażką. Szczególnie, że negatywne nastawianie, obwinianie siebie (np. w sytuacji gdy bardzo chciałaś rodzić naturalnie, ale stało się inaczej), prowadzi tylko do spotęgowania trudności. Podejdź do tego jak do każdej nowej umiejętności. Jej opanowanie wymaga czasu, treningu i wytrwałości. I choć karmienie piersią określane jest mianem „naturalnego” to dla wielu matek naturalne i intuicyjne nie jest, co nie powinno absolutnie wzbudzać żadnych wyrzutów sumienia czy niepokoju. Tak po prostu bywa i warto cierpliwie przetrwać te pierwsze dni, kiedy może (ale nie musi!) być trochę trudniej. 

 


Przeczytaj koniecznie wskazówki położonej Martyny Jencz, jak radzić sobie z najczęstszymi problemami związanymi z karmieniem piersią:

Problemy z laktacją i praktyczne wskazówki od położnej cz. I 

Problemy z laktacji okiem położnej cz. II


Źródło:

*Wpływ cięcia cesarskiego na rozpoczęcie karmienia, czas trwania i trudności w pierwszych czterech miesiącach po porodzie, Amy J. Hobbs ,Cynthia A. Mannion ,Sheila W. McDonald, Meredith Brockway &Suzanne C. Twarda, BMC Ciąża i poród.
https://www.breastfeeding.asn.au/bf-info/breastfeeding-after-caesarean-birth
https://ptp.edu.pl/konsultant-krajowy/zalecenia/255-wspieramy-karmienie-piersia

 

POLECAMY TAKŻE:

Żywienie od pierwszych chwil po urodzeniu – zależy od niego zdrowie, a czasami życie dziecka

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *